Under Armour CHARGED BANDIT 3:

Bota, která přilne k noze a nepustí

 

 

Značka Under Armour
Model Charged Bandit 3
Sezóna jaro 2018
Testováno 2 měsíce
Naběháno 130 km

 

 


„Stabilní obuv, splňující požadavky nejen pro běh, ale i jiné fitness sporty.“
 

 

Pokud jste se ocitli někdy ve větším chumlu běžců, málokterého z nich byste viděli obouvat značku Under Armour. Většina ji má spojenou s jinými sporty, nikoliv s během. Nač tedy zkoušet nové věci, když staré fungují? Co když ale ty novější fungují ještě lépe? Pojďme si to probrat.

 

Již při prvním nazutí mě model Under Armour CHARGED BANDIT 3 mile překvapil. Upřímně jsem čekal, že bude místy tlačit či nebude sedět správně na noze. Ani jedno se však nepotvrdilo a s lehkostí jsem vyběhl.

 

 

Svršek

 

Bezešvá konstrukce, připomínající pleteninu, je jedním z hlavních důvodů, proč si boty pořídit. Je ovšem potřeba si uvědomit, že konstrukce není nijak polstrovaná a materiál je pro lepší fit opravdu tenký. U některých typů chodidel mohou tyto tenké materiály zpočátku způsobovat puchýře či oděrky. Pokud na tento neduh trpíte, mějte trpělivost, věřte, že boty po chvíli povolí a chodidla se budou cítit lépe.
Jazyk je potřeba před výběhem pečlivě upravit, jinak bude nepříjemně tlačit do nártu. Částečně všitý jazyk by mohl tento problém vyřešit. Je tak potřeba tkaničky dotáhnout, aby bota byla opravdu těsně na chodidle, což se ovšem od obuvi tohoto typu, očekává.
Malý reflexní prvek je v nártní části a na patě. Noční běžci by tak možná uvítali více prvků i na boční části.

 

 

Mezipodešev

 

Under Armour řadí svoji obuv do kategorií RUN LONG, RUN FAST a RUN STRONG. Do značné míry má na to vliv právě tlumení. Under Armour CHARGED BANDIT 3 je zaškatulkován do RUN LONG, což může vzbuzovat dojem, že se jedná o objemovku na dlouhé výběhy kilometrů. Pokud bychom se bavili o zařazení v rámci značky, tak možná ano, ale ve srovnání jiných značek by se o objemovku nejednalo. Tím neříkám, že bota není dobře tlumena, naopak je spíše předurčena pro svoji univerzálnost, už i kvůli 8 mm dropu. Úroveň tlumení Charged Cushioning je tak na pomezí mezi rychlostními a vytrvalostními (objemovými) modely, kde umí posloužit.

Podešev

 

Velkou výhodou je všeobecně širší podešev, která zaujímá větší plochu na zemi, což může vyhovovat běžcům, hledající stabilnější model. Nejsou tak potřeba žádné podpůrné prvky a bota zároveň neztrácí ani na flexibilitě. Boty se tak dají použít i na fitness či příležitostně jiné sporty. Podešev na patě ve tvaru kolečka více inklinuje k fitness modelům, nicméně nezpozoroval jsem, že by kolečko mělo lepší či horší funkci v rámci změn směru a celkové plynulosti běhu.
Kotník udrží v botě plastová konstrukce v patní části, která je lehce pružná a podrží chodidlo, aniž by ho omezovala v pohybu. Nevzniká tak žádné tření paty se stélkou.

S přilnavostí na mokrém povrchu má místy problém, v mírném suchém terénu však nijak nezaostává oproti jiným silničním modelům. Dezén podešve je poměrně nízký, což alespoň nedává prostor pro nečistoty, kamínky a zeminu. Nic takového se v podrážce prakticky nebude ukládat.

 

 

Závěr

 

V případě, že si hodláte vyběhnout, cestou si zacvičit, zaskákat, zkusit rychlá tempa a jiné cviky, budete s Under Armour CHARGED BANDIT 3 nadmíru spokojeni. Osobně jsem je vyzkoušel na různé druhy tréninků, nejlépe sedly na rychlejší tempové běhy. Pokud je správně utažený svršek, bota padne jako ulitá a skvěle přilne k noze. Moderní design cílí více na mladší generaci a nabízí tak zajímavou změnu. Máte-li raději více prostoru v botě, doporučuji volit o půl čísla větší velikost, v opačném případě je bota opravdu natěsno.

+ stabilita

+ bezešvý padnoucí svršek

+ lehkost

 

- špatně rozvržené reflexní prvky

- horší přilnavost na mokrém povrchu

 

Celkové hodnocení 8/10

Facebook