Jak si vybrat běžecké boty – 2. díl

V minulém díle jsme prošli typy klenby chodidla a cenu obuvi. V další části zjistíte, z jakých částí se běžecké boty skládají a kdy je čas vyměnit starý model za nový.

 

Svršek, kopyto, opatek, mezipodešev a podešev (podrážka). To jsou hlavní části běžeckých bot, pojďme se na každou podívat zblízka.

 

Svršek vybírejte podle klimatických podmínek

 

Obepíná nárt nohy. Je vyrobený z prodyšného materiálu (tkaniny), aby co nejlépe odváděl od nohou pot a vodu. Do náročných povětrnostních podmínek existují různé varianty, které odolají vodě, bahnu i sněhu.

 

Na svršku boty najdete šněrování, které je u vyšších modelů technologicky propracovanější a lépe obepíná nárt.

 

Doporučení při výběru:

Svršek vybírejte podle klimatických podmínek, ve kterých nejčastěji běháte. Pokud se vyhýbáte mokru, nepotřebujete speciální membránu. Do vlhkého prostředí sáhněte po materiálu Shield. Pokud si užíváte běhání v dešti, potřebujete boty s nepromokavou membránou Gore-Tex.

 

Kopyto přizpůsobte tvaru nohy

 

Určuje tvar boty. Rozlišují se dva základní tvary: rovný a zakřivený. Pokud máte zakřivenou nohu, bude rovná bota tlačit na palci a jeho kloubu. U rovné nohy bude bota tlačit z vnější strany a na vnitřní straně vznikne volný prostor.

 

Doporučení při výběru :

Tvar boty musí odpovídat tvaru vaší nohy. Při zkoušení by vás bota neměla nikde tlačit ani při ohnutí chodidla.

 

Opatek vás nesmí tlačit

 

Část boty, která obepíná patu a minimalizuje pohyb kotníku.  

 

Doporučení při výběru:

Na patě by měla bota padnout těsně, ale nesmí tlačit. Cítíte mírnou vůli, ale bota se nevyzouvá a neklouže ze strany na stranu.

 

Mezipodešev tlumí dopady

 

Zajišťuje tlumení při dopadu. Liší se podle typu materiálu, použité technologie výrobců (Eva, Zoom, Gel…) a míry podpory chodidla. Tužší mezipodešev podporuje chodidlo s pronací (o typu došlapu jsme mluvili v prvním díle) a pomáhá mu do neutrálnějšího postavení. Vyšší třídy bot s lépe umístěným a kvalitnějším tlumením lépe pohlcují nárazy a vydrží podstatně déle.

 

Doporučení při výběru:

Míru tlumení v mezipodešvi přizpůsobte své váze a typu chodidla.

 

Podešev (podrážku) vybírejte podle povrchu

 

Poskytuje co nejlepší trakci (přilnavost) a zabraňuje tím klouzání boty na vlhkém podkladu.

 

Doporučení při výběru:

Stejně jako svršek vybírejte i podešev podle povrchu, na kterém běháte. Vhodně zvolená podrážka zabraňuje klouzání boty v náročných klimatických podmínkách.

 

Tyhle otázky si položte před výběrem

  1. Kolik kilometrů týdně naběhám?
  2. Na jakém povrchu běhám?
  3. Jaký mám typ chodidla?
  4. Chci botu na trénink nebo závod?

 

Kdy vyměnit boty za nové

 

Každý krok opotřebovává mezipodešev a tím ničí tlumení. Dochází k tomu však postupně, takže si toho ani nemusíte všimnout. Poškozuje se také svršek boty. Roztahuje se a ničí v nejvíce namáhaných místech (po stranách). Nefunkční tlumení poznáte, když si porovnáte starou botu s novou.


I ty nejlepší boty nemají delší životnost než 1 000 km. Závodní a tempové boty vydrží kvůli lehčím materiálům pouze 200400 km. Tréninkové boty střední a vyšší třídy vydrží 8001 000 km. Životnost bot prodloužíte jejich střídáním s druhým párem bot. Ideální je si pořídit nový pár, když máte ten současný v polovině své životnosti. Včasnou výměnou bot snížíte riziko zranění.