Jak si vybrat běžecké boty - 1. díl

Při vstupu do kteréhokoliv obchodu se sportovním zbožím na vás ze všech stran svítí regály s běžeckými botami. Není divu, běhání zažívá obrovský boom a výrobci chrlí jeden model za druhým. I pro odborníka je náročné se v nepřehledné džungli stovek modelů vyznat. Proto jsme pro vás připravili seriál Jak si vybrat běžecké boty. Vítejte u prvního dílu.

 

Ještě než se pustíte do výběru správných bot, musíte si ujasnit, jaký máte typ chodidla. To má totiž na správnou volbu boty zásadní vliv.

 

Rozlišujeme tři hlavní typy podle klenby chodidla

1) Plochá (nízká)

 

Běžci s tímto chodidlem se vyznačují propadlými kotníky. Při došlapu se chodidlo stáčí směrem dovnitř – tomuto pohybu se říká pronace. Mírná pronace je normální, chodidlo přirozeně lehce rotuje dovnitř a umožňuje tím snadnější odraz od země. Plochá nohy výborně působí jako přirozený tlumič, ale špatně se odráží.

 

Častá zranění

Problémy způsobuje hlavně velká ohebnost chodidla. Nadměrná pronace vede k tomu, že na chodidlo, kotník, holeň a koleno působí velká rotační síla. Ta může způsobit běžci velké problémy – například záněty šlach jako je tendinitida, plantární fascitida nebo zánět Achillovy šlachy.

 

Výběr boty

Pro ploché nohy potřebujete specifickou obuv s kontrolou pronace. Ta se vyznačuje tím, že se skládá ze dvou různě tuhých materiálů (barevně odlišených) umístěných ve vnitřní části boty v oblasti od paty po klenbu. Boty jsou často těžší, ale výborně splní svůj účel – brání nadměrné pronaci.

 

2) Vysoká

 

Běžci s vysokým chodidlem došlapují na vnější hranu plosky. Na rozdíl od ploché nohy je méně ohebná a chodidlo tak nemůže správně absorbovat síly, které na něj při došlapu působí. Typickým pro tento typ chodidel je pohyb na vnější části, který se nazývá supinace.

 

Častá zranění

Zranění u vysokých chodidel způsobuje především nedostatečná absorpce nárazů, které vedou k častým poškození kolen. Běžce s vysokým chodidlem také trápí iliotibiální syndrom (ITBS) – bolesti na vnější straně kolen.

 

Výběr boty

ideální volbou jsou boty pro neutrální typ došlapu s účinným tlumením nárazů, umožňující ohnutí chodidla.

 

3) Středně vysoká (neutrální)

 

Přestože se považuje za normální, je tento typ klenby nejméně častý. Běžci s tímto typem chodidla došlapují na střední až vnější část chodidla. Využívají palec jako hlavní páku při odrazu a tím ho zefektivňují. Mají tak ideální biomechaniku došlapu.

 

Výběr boty

Správnou volbou je neutrální typ boty se střední mírou tlumení.

 

Shrnutí

 

Podle klenby chodila rozlišujeme dva typy obuvi:

 

1) Boty s kontrolou pronace – pro plochou (nízkou) klenbu. Jsou to boty se střední až vyšší mírou tlumení.

2) Boty neutrální – podle míry tlumení jsou vhodné pro vysokou klenbu (s vyšší mírou tlumení) a středně vysokou klenbu (se střední mírou tlumení).

 

V obchodech ale najdete i další podkategorie:

 

1) Odlehčené (rychlostní) boty – Lehčí boty vhodné pro rychlostní trénink nebo závody. Využívají je běžci se všemi typy klenby. V obuvi je méně materiálu, proto je při běhu dynamičtější. Na druhou stranu má díky tomu kratší životnost než objemové boty s vyšším tlumením.

2) Minimalistické mají nízkou nebo žádnou míru tlumení, nechrání chodidlo, navozují pocit běhu naboso.

 

Cena obuvi

 

Ceny obuvi se liší podle kategorie běžeckých modelů.

 

1) Základní kategorie (od 690 Kč do 1 500 Kč)

Boty splní pouze ty nejzákladnější požadavky, mají nízkou míru tlumení, které se nachází jen pod patou. Nejsou příliš pohodlné a nehodí se pro běžce trénující víckrát týdně.

 

2) Střední kategorie (od 1 500 Kč do 3 000 Kč)

Oblíbené mezi začátečníky a hobby běžci. Nabízí základní technologické prvky se střední mírou tlumení. Kombinují pohodlí a funkčnost.

 

3) Vyšší kategorie (od 3 000 Kč do 5 000 Kč)

Skrývají v sobě nejmodernější technologické prvky. Vydrží delší dobu a oblíbíte si je pro jejich pohodlí a maximální funkčnost.

 

V dalším díle se dozvíte, z čeho se skládají běžecké boty a kdy je potřeba vyměnit staré za nové.