Ohlédnutí: Hvězdy Monika a Ruda na českobudějovickém 1/2Maratonu

Monika Leitgebová

#hvezdaMonika

@monika.1990


(čas 2:20:58)Žiješ v Českých Budějovicích. Jaká byla domácí atmosféra? Pomohla ti, nebo naopak svazovala nohy?

Upřímně, domácí atmosféra mě trochu zklamala. Oproti Varům, kde jsem běžela jen 11 km, je to velký rozdíl. Fanoušci sice fandili, ale horko tomu asi moc nepřidalo, navíc byly slavnosti piva, tak bylo velké množství lidí na výstavišti, kde byly lepší podmínky pro doplňování tekutin. 

Pořadatelé ale zvládli svůj úkol perfektně, ty musím naopak pochválit - moc děkuji za pomeranče a houbičky napuštěné vodou. Zato ale nechápu lidi, co během závodu jí banán - mně to vysušilo ústa (navíc máte-li rovnátka, tak to příjemné není), ale voda to zachránila.

 

Co tvoje bolavé koleno, vydrželo?

Koleno mi zachránily tejpy. Od cca 4. kilometru jsem ho ale musela šetřit. Několikrát jsem musela jít, abych mu ulevila, takže jsem se sice na jednu stranu zklamala, ale na druhou musím říct, že oproti jiným, co zkolabovali nebo ukončili závod sami od sebe, jsem závod i přes nepřízeň horka vydržela a ke konci se navíc hecla k rychlejšímu finiši. Dvakrát jsem navíc špatně šlápla, o to větší bolest a zátěž na psychiku to byla. 

 

Sezóna ještě nekončí, jaké máš další plány?

Neusnout na vavřínech. V úterý jdu ke známému zase na tejpy, aby se podíval na koleno a zhodnotil jeho stav, a zkontroloval mi správné držení těla, jestli koleno nezatěžuje špatné postavení těla v pánvi. Možná bych si chtěla zaběhnout na konci prázdnin jeden závod ze série Army Run v Horní Plané, ale partnera k tomu nemohu přemluvit, tak to zkusím mezi přáteli. No a pak nás všechny hvězdy čeká půlmaraton v Ústí.

 

Moc děkuji trenérovi, který mi sepisuje tréninky a motivuje mě. Nyní se podíváme na techniku běhu, zda není špatná, když koleno reaguje při běhu bolestí.

 

Všem, co doběhli půlmaraton pod dvě hodiny včetně hvězdy Zity a Rudy, gratuluji a těším se na vás zase na dalších závodech!


Tomáš Ondráček

Osobní trenér Sportisimo Hvězd


Zhodnocení trenéra: 

Monika měla v přípravě vleklé potíže s imunitou a po návratu k běhu i s kolenem. Svůj hvězdný závod chtěla zvládnout a se ctí doběhnout na modrý koberec. To se podařilo, i když ji občasná bolest kolene limitovala ve zrychlení. Sama se chce zlepšovat a ví, že jedině pravidelným tréninkem dosáhne zlepšení. Další větší závody přijdou v září a celý náš tým Monice pomůže s důkladnou přípravou.


Rudolf Červinka

#hvezdaRudolf

@rudy_cervinka


(čas 1:44:50)

Byly ohromně těžké podmínky, jak se ti v té sluneční výhni běželo?

Řečí čísel jsem si závod rozeběhl na moje poměry slušně, když na 10. km jsem byl v čase 46:19 (4:37 min./km), od 10. km už jsem ale začal zpomalovat, na 15. km to byl průměr 4:47 min./km (1:11:47), s konečným časem 1:44:50 (průměr 4:58 min./km).

 

Horko bylo opravdu velké, v době startu 25 stupňů Celsia, pocitově bych řekl, že teplota po celou dobu závodu, vyjma jeho samotného závěru, až tolik neklesala. Navíc velká část trati se běžela na přímém slunci, což ubíralo hodně sil. Závod to byl tedy náročný. Můj výsledný čas, i když je pomalejší než v Praze a ve Varech, je ale pořád v rámci daných podmínek slušný.

 

Statistická perlička: zlepšil jsem si své umístění v rámci kategorie povolání, když jsem se umístil na 7. místě. Rozhodně je ale co zlepšovat, projevila se také pauza v tréninku způsobená zraněním.

 

Je pro tebe motivující, když vidíš africké závodníky na trati?

Africké závodníky vidím především na startu, za což patří velké díky Sportisimu, které nám zajišťuje takové podmínky. Máme možnost vidět světovou a českou elitu opravdu z bezprostřední blízkosti, protože stojíme hned za nimi, a startujeme několik málo vteřin po nich. Během závodu už je člověk potká, když má štěstí, jednou na nějaké otočce, když okolo něho prosviští rychlostí japonského šinkansenu. Je to ale skvělá zkušenost vidět takové běžce naživo v akci.

 

V čem je největší síla závodů RunCzech?

Za mě je to rozhodně atmosféra závodů a možnost zazávodit si v místech, kde by se člověk běžně tak jednoduše neproběhl. Je to také setkání s podobně naladěnými lidmi. Trať lemuje spousta diváků, kteří fandí nejen svým známým, ale i neznámým běžcům, což obrovsky pomáhá se s porcí kilometrů a danými podmínkami vypořádat.

 

Nejsilnější okamžik je pro mě rozhodně doběh do cíle, kdy poslední dva až tři kilometry už "jedu" z posledních sil, tyhle kilometry jsou pro mě hrozně dlouhé, ale v tuhle chvíli běžíte ve špalíru fanoušků (myslím, že si zaslouží si s nimi plácnout, což je taky kořením závodu), kteří mi dodají energii doběhnout až do cíle, kde si užiji zaslouženou odměnu v podobě neskutečného pocitu euforie. Fanouškům i pořadatelům a všem dobrovolníkům z RunCzechu proto patří velký dík, protože tihle všichni dělají z těchto závodů neopakovatelný zážitek se skvělou atmosférou. 


Tomáš Ondráček

Osobní trenér Sportisimo HvězdZhodnocení trenéra:

Ruda svůj cíl zaběhnout pod 1:45 splnil. S těžkými podmínkami na trati dokázal statečně bojovat. Stále je limitem jeho občasná bolest nad kotníkem, ta však pozvolna odeznívá. Po krátkém odpočinku se Ruda naplno vrhne do vytrvalostního tréninku na 1/2Maraton v Olomouci.