Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary vyhlíží rekord závodu.

Po lázeňské kolonádě poběží i Jiří Homoláč

Silná skupina elitních atletů se v sobotu 20. května postaví na start Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Nejlepší muži i ženy budou mít na lázeňské kolonádě jediný cíl – překonat rekord závodu. O to se již tradičně budou pokoušet afričtí vytrvalci. Na startu 5. ročníku populárního závodu však nebude chybět ani česká špička v podobě Jiřího Homoláče, Petry Kamínkové a domácí reprezentantky Ivany Sekyrové. Na start Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary se postaví celkem 4 000 vytrvalců včetně moderátora Leoše Mareše.

O tom, že do Karlových Varů přijíždějí ti nejlepší světoví běžci, nemůže po loňském ročníku už nikdo pochybovat. „Loni na Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary v rekordu závodu zvítězila členka RunCzech Racing týmu Joyciline Jepkosgei. Tehdy šlo o její evropskou závodní premiéru, dnes je navždy zapsaná v historických tabulkách coby půlmaratonská světová rekordmanka,“ raduje se prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo. Světový rekord se keňské běžkyni podařilo zaběhnout při dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha.


Čeští fanoušci budou hodně zvědaví na výsledky tuzemských reprezentantů. Jasným favoritem mezi muži je současný nejlepší český vytrvalec Jiří Homoláč. „Určitě bych chtěl překonat český rekord závodu a taky si závod užít. V Karlových Varech už jsem běžel, takže trasu závodu znám a vím, že není úplně nejlehčí, ale myslím, že to půjde. V dubnu jsem měl náročný program a teď trénuju především na dráhu, ale cítím se dobře a věřím si,“ podotýká Homoláč, jemuž nebude chtít dát nic zadarmo další český reprezentant Robert Míč.

Mezi Češkami pořadatelé očekávají již tradiční souboj dvou stálic vytrvalostního běhu, tedy Petry Kamínkové a sokolovské Ivany Sekyrové. „Poslední souboj vyzněl lépe pro Petru, avšak Ivana se v domácím prostředí určitě bude snažit ji tuto porážku oplatit,“ usmívá se Moberly.

A právě překonání rekordů závodu (v ženské i mužské kategorii) bude cíl elitních atletů i v sobotu 20. května.
V kategorii mužů má hned pět atletů osobní výkon lepší, než je rekord závodu 1:01:01. Pokoření této hranice je i hlavním cílem letošního ročníku,“ říká manažerka elitních atletů Jana Moberly. Velkým favoritem závodu je keňský  vytrvalec Gilbert Masai, který jako jediný běžec karlovarského startovního pole dosud pokořil magickou hodinovou hranici, podařilo se mu to loni v Kodani. Spolu s ním o stupně vítězů budou určitě bojovat i další afričtí závodníci, zejména pak Moussab Hadout z Maroka, Dawit Weldeslasie z Eritrei či další zástupci z Keni, Mark Korir či Shadrack Kimining.

Loňský ženský rekord Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary Joyciline Jepkosgei má hodnotu 1:09:07. Rychleji už běžely tři ženy, které se příští sobotu v 17.30 vydají na karlovarskou trať. „Poprvé se v České republice představí Mercy Kibarus. Její hlavní soupeřkou by měla být etiopská závodnice Sutue Assefa, ale překvapit může i členka RunCzech Racing týmu Yvone Jelagat, která si osobní maximum vylepšila letos při půlmaratonu v Praze,“ dodává Moberly.

Pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary odstartuje z Nábřeží Osvobození v sobotu 20. května v 17.30. Kromě čtyř tisícovek účastníků hlavního závodu se na nesoutěžní tříkilometrový běh vydá v 16 hodin 2 500 účastníků dm rodinného běhu. Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary pak v přímém přenosu odvysílá ČT Sport.


zdroj: RunCzechOtestovali jsme pro Vás

Boty adidas SUPERNOVA jsme testovali na všech površích, ráno v poledne i večer. Každým krokem jsme vnímali jejich přednosti i nedostatky. Sledovali, jak reagují na různorodost terénu a změny teplot, pohybu i tempa běhu. Plné 2 týdny nás provázely po asfaltových stezkách, cestách lesních, polních, v kopcích i nekonečných rovinách. Vše s cílem poznat, zda všudypřítomné pochvalné recenze a doporučení odpovídají skutečnosti... Breaking2

Jeden ze světových lídrů ve výrobě sportovního oblečení, společnost Nike, 6. května představila na sociálních sítích svůj projekt BREAKING2. V kostce je o tom, jak na to, když chcete zaběhnout maraton pod 2 hodiny. 

Unikátní projekt, který se natáčel na závodním motodromu v Italské Monze, měl tři hlavní hrdiny...

 V Hradci se běželo za tmy

Sobotní večer 29. dubna na královohradeckém Velkém náměstí patřil běžcům. Závodu se zúčastnilo přes 1 000 běžeckých nadšenců všech věkových kategorií. Největší aplaus sklidil stále úžasný Jirka Soukup, kterému letos bude 90 (!) let. Pětikilometrovou trať zvládl s přehledem a finále v cílové rovince si vyloženě užíval...