Běžecký komfort, který na noze skvěle vypadá

Běhání je v poslední době čím dál víc trendy. Výrobci bot tak musí vyvíjet modely, které uspokojí všechny typy běžců od hobby po výkonnostní běžce a ještě dobře vypadají. Adidas se o to pokusil s elegantním modelem Solar Drive. Povedlo se mu to?

 

Značka adidas
Model Solar drive
Sezóna jaro 2019
Testováno 1 měsíc
Naběháno 120 km

 

 

Vrchní část boty jde naproti trendům v běhání

 

Svršek boty oproti předešlým modelům prošel zásadní změnou. Především ve špičce je navržen tak, aby se materiál v ohybu co nejméně namáhal. Adidas tímto vyslyšel přání běžců, kterým se svršek po čase začal trhat. S novou strukturou vrchní části boty by tento problém měl odpadnout.


Špička boty je na modely adidas poměrně široká a poskytuje v poslední době často požadovanou volnost chodidlu. Prsty se tak při došlapu nemačkají a mohou vytvořit tzv. vějíř a maximálně využít plochu boty. Vedlejším efektem může být nižší riziko zranění. K tomu přispívá i opatek Fitcounter, který je tvrdší oproti předešlému modelu Supernova, který Solar Drive nahrazuje. Při došlapu to však není znát a opatek skvěle kopíruje achilovku.

 

 

V mezipodešvi najdete osvědčené tlumení

 

Adidas prvně představil své revoluční tlumení Boost v roce 2013. Od té doby se vývoj nijak neměnil, v adidasu jednoduše vsadili na kvalitu, kterou není potřeba měnit. Proto tento systém najdete i v modelu Solar Drive.


Směs polyuretanu snese vysoké dávky kilometrů i rozdíly v teplotách, aniž by měnila svoje vlastnosti. Vydrží opravdu hodně. Většinou se vám dříve opotřebí svršek nebo podešev, ale samotný Boost jen tak neprošlápnete. Model Solar Drive bychom v míře tlumení mohli zařadit ihned pod známější Solar Boost. Ten využívá systému Boost více i v přední části a je tak o něco měkčí. Solar Drive mají naproti tomu Boostu v přední části méně, což zvyšuje citlivost, aniž by se oslabovala tlumicí funkce.

 

 

Podešev drží směr

 

Na podešvi Solar Drive najdeme technologii Stretchweb, kterou adidas používá u většiny modelů. Svým vzorkem se také nijak neliší od ostatních modelů. Oproti modelu Solar Boost v podešvi chybí Torsion System. Ten zpevňuje střední část podešve, aby se při běhu nedeformovala a při došlapu naváděla chodidlo správným směrem.


I přes absenci této technologie jsem nepocítil, že by bota neměla stabilitu. Boost už je totiž sám od sobě dost robustní, takže není potřeba další zpevnění.

 

 

Závěr

 

Přestože nejsem příznivcem hodně tlumených bot, kterých adidas produkuje více než dost, musím se sklonit před tímto modelem. Při delším výběhu šetří nohy a v botě je dostatek prostoru. Do rychlejších úseků jsem se v botách ani nepouštěl. Už při nazutí víte, že k tomu boty nejsou určeny. Design boty je opravdu čistý a elegantní, a přesně tak se v nich i cítíte.


Na konstrukci v adidasu použili dostatek materiálu, který zajišťuje pohodlí při běhu. Pro představu jsem u velikosti 43 EU zvážil něco málo přes 300 g. Váhu tak nejspíše adidas neřeší a raději se zaměřuje na komfort, který běžci vyžadují nejvíce.

 

Moje hodnocení  8/10

 

Detaily hodnocení

 

Nový odolnější materiál svršku +
Čistý a elegantní design +
Citlivější tlumení v přední části +
   
Vyšší váha bot -
   

 

 

Pro ni:

3 099 Kč(51%) 1 499 Kč
Na seznam

Pro něj:

3 099 Kč(25%) 2 299 Kč
Na seznam