První vytrvalostní boty v českých barvách (a s vlajkou)

Recenze limitované edice bot adidas SUPERNOVA

Jste hrdí na to, že jste Češi? Ukažte to! V limitované edici běžeckých bot adidas SUPERNOVA v národních barvách, kterou vytvořili speciálně pro běžeckou sérii RunCzech, to půjde samo. Nebo spíš poběží. A vůbec ne špatně!

Značka adidas
Model SUPERNOVA
Sezóna jaro/léto 2018
Testováno 2 měsíce
Naběháno 120 km

 

"Obujte české barvy s jednou z nejtlumenějších bot na trhu."

 

Svršek

 

Materiál svršku je o něco prodyšnější než u klasických SUPERNOVA adidasek, odolnost a robustnost však zůstala stejná. Do boty vklouznete jako po másle a příjemný „sametový“ vnitřek vyloučí možnost nepříjemných oděrek. Vyhnete se jim i díky zvýšenému opatku, který zajistí, že se bota nezařezává do achillovky. Zároveň je pata dobře chráněna a usazena plastovou konstrukcí.

Perličkou u této limitované edice je možnost vyměnit si tkaničky za bílé, které jsou součástí balení a také minimalistická vlaječka propletená do tkaniček. (Tak každého patriota poznáte na první pohled.)

 

Mezipodešev

 

Jedná se o jednu z nejvíce tlumených bot na trhu. Tlumícím materiálem Boost se nešetřilo a především v oblasti pod patou je ho více než dostatečné množství. To nahrává běžcům, kteří mají potíže s kloubním aparátem nebo těm s vyšší hmotností.

Materiál Boost je stálý jak v letních, tak zimních podmínkách a odolá i těžším vahám. Bota je tedy sama o sobě dostatečně měkká, ovšem avizovaná návratnost energie při dopadu není až taková sláva. Chodidlo se do tlumení spíše zaboří (a to mám 40 kg i s postelí) a v odrazové fázi se energie jaksi… rozplyne. Otázkou je, zda toto budou řešit rekreační běžci, případně výkonnostní atleti, kteří především tuto obuv používají na dlouhé výklusy. Ano, „moudří už vědí“ nebo alespoň tuší: obuv není kvůli vyššímu tlumení určena do závodních podmínek, ale spíše na tréninkové vytrvalostní běhy. Neznamená to ovšem, že se v nich nedá běžet rychle – při tempovém běhu jsem v nich běžel rychleji než vítr.

 

Podešev

 

Adidas si nepotrpí na vzorkování podešví. Ta se může jevit napohled jako extrémně kluzká. Bota to však bohatě vynahrazuje materiálem Continental, který na kluzkém povrchu pevně drží. Vzorek v podešvi nemá na trakci vždy vliv, důležitý je materiál. Při vyšších rychlostech se však přilnavost ztrácí a bota může podkluzovat. S mírným terénem nemá podešev žádný problém a pravidelně (a bez problému) jsem v nich běhal i na lesních cestách.

Závěr

 

Jak už bylo řečeno, adidas SUPERNOVA jsou boty určené na lehký běh a klus. Najdou se ovšem běžci, kteří je využívají na všechno – od vytrvalostních a tempových tréninků až po regulérní závody. Mějte však na paměti, že primárně jsou určeny na vytrvalostní tréninky, kde perfektně obstojí. Na závody bych je nedoporučoval, měkkost tlumení by mohla ubírat drahocenné vteřiny.

Ovšem limitovaná edice v českých barvách je z mého pohledu absolutně jedinečná. Pokud jste hrdí na to, že běháte a jste Češi (ať je barva vaší kůže jakákoli), adidas SUPERNOVA v národních barvách musíte mít doma.

 

Moje hodnocení  7/10

 

Detaily hodnocení

 

Vysoké tlumení +
Limitovaná edice v českých barvách +
Příjemný vnitřek +
Ve vyšších rychlostech mírně podkluzuje -
Malá návratnost do odrazu -