Japonská kvalita se nezapře

Začínáte s během, ale chcete si pořídit boty, které vás v pohodlí budou provázet po celé trati?

 

Nebo už máte naběháno dostatek kilometrů, ale cítíte potřebu větší podpory při dlouhých výbězích? V obou případech může být pomocníkem model Asics Gel-Pulse 12.

Značka Asics
Model GEL-PULSE 12
Sezóna léto 2020
Naběháno 50 km

 

2 599 Kč(23%) 1 999 Kč
Na seznam

Svršek

 

Asics je známý spíše užšími svršky, pokud ale nemáte příliš širokou nohu, není třeba zoufat, materiál je přizpůsobivý a aniž by byl elastický, k chodidlu dobře přilne a přizpůsobí se. Trochu mě překvapila robustnost patního límce, materiálu je tam totiž opravdu mnoho. Na jednu stranu to přidává na opoře kotníku a dobře ho tak drží, na stranu druhou se tím zvyšuje váha samotné boty, která činí 312 gramů.

 

Jelikož je model primárně určen na dlouhé běhy, musíme mu nadbytek materiálu odpustit, a naopak ho ocenit v tom smyslu, že při únavě fixuje chodidlo a nenechá ho tak vychýlit směrem do stran. Bezešvé provedení už beru skoro jako samozřejmost. Ani po dlouhém běhu jsem nepocítil žádné omezení z hlediska vnitřních švů.

 

Mezipodešev

 

Tlumení mě na botě zajímalo nejvíce. Abych mohl otestovat a pocítit jeho účinky, vyběhl jsem na tvrdý povrch. U mnoha modelů značka Asics používá Gel v přední i zadní části, u Gel-Pulse 12 je použit pouze v části zadní. Nicméně kdyby mi někdo řekl, že je i v přední části, věřil bych mu. Pěna AmpliFoam je nejspíše sama o sobě tak měkká, že přední část je výborně tlumená i bez Gelu.

 

Pod patou je už legendární Gel, který dopomůže k ještě většímu tlumení. Až mě skoro mrzí, že nemám pár desítek kilo navíc, abych mohl potenciál tlumení využít na maximum. Se svou vahou ho nejsem schopen plně prošlápnout. Nejvíce tak Gel-Pulse ocení běžci, kteří se potýkají s nějakým tím kilem navíc a potřebují dobré tlumení, které je ale zároveň stabilní a neutápí zbytečně chodidlo v přespříliš měkké pěně.

 

Podešev

 

V botách jsem měl možnost naběhat zhruba 50 km. Co se týče životnosti a opotřebení bot, to nedokážu naplno posoudit, jelikož po takto nízké kilometráži na podrážce žádné defekty vidět nebyly. Drážka Guidance Line, která je vedena uprostřed boty po celé délce, pomáhá udržovat správný směr chodidla. Pokud chodidlo vzhledem k únavě po několika kilometrech ochabne, právě tato drážka mu dokáže pomoci.

 

Stará se o stabilitu a při nášlapu „zastaví“ botu právě uprostřed, energii žene vpřed a neztrácí ji vybalancováním rovnováhy chodidla. Jsou to tak miniaturní pohyby, které jsou ve výsledku ale znát. Při představě, že při 10 km trati uběhne každá noha cca 4000 kroků, tuto „pomůcku“ vaše chodidlo určitě ocení.

 

Závěr

 

Největší cílovou skupinu boty bych viděl v začátečních běžcích, kteří chtějí podat dobrý výkon a průběžně se zlepšovat. Musím přiznat, že k botám jsem přistupoval s lehkým předsudkem. Párkrát se mi stalo, že mi Asics nějakým způsobem nesedly a lehce jsem na ně zanevřel. O to více mě model Gel-Pulse 12 při testování potěšil. Po prvním běhu jsem byl spokojený po všech směrech, jak v rámci svršku, tak tlumení i celkovém komfortu. Bota má 8 mm drop (rozdíl výšky zadní a přední části mezipodešve), což je taková minimální míra pro objemovou botu. Pocitově je však bota tlumená po celé délce tolik, že se nižšího dropu nemusíte bát.

 

Moje hodnocení  8/10

 

Detaily hodnocení

 

tlumení, které snese i těžší váhy +
drážka Guidance Line pro správné vedení chodidla +

 

 
   
   
   
   

vyšší váha

 -