Recenze: Běžecké boty Nike Lunarglide 8

I silnice může být měkoučká.


 Značka Nike
 Model Lunarglide 8
 Sezóna Jaro 2017
 Testováno 3 měsíce
 Naběháno 200 km

Testovaný pánský model má podle výrobce nabídnout prodyšnost, podporu každého kroku a měkké tlumení, které nezklame ani při nejdelších bězích.

V našem testu si ověříme pravdivost uvedených doporučení.

V botě jsem naběhal přes 200 km na různých površích, ve vodě i blátě.

Svršek boty hodnotím jako středně široký až užší. Je lépe si koupit botu o půl čísla větší, aby při delších bězích netlačila. Strukturovaná síťovina je příjemná, působí pohodlně, je i ve vyšších teplotách dostatečně prodyšná. Šněrování s technologií Flywire je pevné, dobře obepne chodidlo a zabrání nežádoucím pohybům nohy v botě. Jazyk je kratší, výrazně vypolstrovaný. V oblasti achillovky je přidaná vrstva měkkého polstrování, která chrání proti oděru této namáhané části nohy. Na opatku je umístěn menší reflexní pásek pro bezpečný běh při nižší viditelnosti.


Tlumení zajišťuje pěna Lunarlon. Ta skutečně zajišťuje měkký došlap i při delších bězích. Na vnější straně od středu směrem k patní části jsou laserem vyřezané lamely. Ty se při zatížení stlačují a tím ještě násobí pocit měkkého došlápnutí. Tlumení si i přes tyto přednosti zachovává dostatečnou dynamičnost. Na vnitřní straně mezipodešve je umístěna platforma Dynamic Support, která vytváří dostatečnou podporu pro běžce s pronačním (vnitřním) došlapem. V botě se v pohodě dají zvládnout i tempové běhy na dráze. Jedná se o ryze silniční model, při běhu v lese po měkkých cestách bota plave, potlačuje tím svoje přednosti.


Podešev je vytvořena pomocí čtyř speciálně vytvarovaných polštářků v přední části a jednoho velkého polštáře na patě. Ty mají za úkol rozptýlit tlak při dopadu do všech částí boty. Uvnitř jsou laserem vyřezané drážky, které však více působí jako dokonalé lapače kamínků. Velkou výhodou je, že i při běhu na mokru ve větší rychlosti podešev nepodkluzuje. Při běhu v blátivém podkladu jsem se díky hladkému zbroušení podrážky cítil jako na bruslích. Ale na tento druh povrchu není bota určena.


Závěr:

Bota v testu obstála na výbornou. Jedná se o kvalitní silniční tréninkovou botu střední třídy. Tento model si naplno užijí začátečníci i středně pokročilí běžci trénující převážně po zpevněném povrchu. Botu bych doporučil pro běžce s mírně pronačním došlapem a sníženou klenbou chodidla. Ideálně pro běžce s váhou do 80 kg. Pro těžší běžce bych volil více tlumený model. V botě si můžete naplno užít i silniční závody od 10 km až po maraton.

Dáváme 8 srdíček z 10.

pánské

dámské