Columbia Caldorado III OutDry – ve vodě jsou jako doma

V Čechách je značka Columbia pro běžce stále tak trochu neokoukaná. Možná je to vyšší pořizovací cenou nebo prakticky žádnou výraznou podporou u českých trailových běžců, kteří by byli důkazem její kvality. A proto jsme se o kvalitě chtěli přesvědčit sami a testování vzali do vlastních rukou. Vyběhli jsme v trailovém modelu Columbia Caldorado III OutDry.

Značka Columbia
Model Caldorado III OutDry
Sezóna jaro/léto 2019
Testováno 1 měsíc
Naběháno 80 km

 

Svršek

 

Na první pohled by člověk ani neřekl, že má bota nějakou voděodolnou úpravu. Membrána OutDry je šikovně vymyšlena tak, že síťovina je dobře prodyšná, ale zároveň dovnitř nepustí ani kapku.

 

Zkoušel jsem botu nechat několik hodin ve vodě, po vyndání byla naprosto suchá, ani svršek nezůstal vlhký, takže falešný pocit mokra vás při běhu trápit nebude. Bota se tak hodí na všechny roční období, kdy na podzim a zimu nepustí vlhko dovnitř, ale v létě naopak umí perfektně dýchat s ohledem na voděodolnost.

 

Patní vnitřní část je příjemně polstrovaná a zároveň pevná, což je v terénu při dlouhém běhu vždy vítané. Mírně elastické tkaničky se šikovně zavazují a v mokrém počasí nenasakují tolik vodu jako běžné.

 

Mezipodešev

 

Tlumení je na rozumné úrovni, kdy do boty můžete pořádně šlápnout a nezaboříte se do pěny, ale zároveň při běhu necítíte žádné nerovnosti či kamínky pod chodidly. Prostě zlatá střední, ani málo, ani moc. Těžko říci, v jakém poměru jsou použity tlumící a stabilizační technologie TrailShield, FluidGuide a FluidFoam a co by se stalo, kdyby některá z nich chyběla nebo jí bylo méně. Pro nás je však důležité, že kombinace těchto tří technologií vytvoří stabilní a pohodlnou botu, se kterou se nebojíte vyběhnout do horších podmínek.

 

Podešev

 

Výstupky na podešvi jsou poskládány zvláštním způsobem, kdy místy vypadají jako náhodně nalepené kostičky ze stavebnice. Nemyslím si, že by to mělo vliv na lepší přilnavost a záběr v terénu. O to už se pokoušelo více značek a většinou je víceméně jedno, jak jsou výstupky rozmístěné.

 

Hlavní je jejich odolnost a výška. Pokud se budeme bavit o odolnosti, mohu soudit po zhruba 80ti naběhaných kilometrech, že jsem nezaznamenal žádné opotřebení. A to jsem boty místy provětral po kamenitém terénu, kde dostaly hodně zabrat. 4mm výška výstupků je ideální na rozmanitý terén, ukázkovým příkladem je výběh z domova po silnici, kdy zabočíte na polní cestu, vyběhnete do lesa na oblíbený vrchol a seběhnete přes štěrkovou cestu zpět.

 

Závěr

 

Věřím, že do budoucna se vnímání této značky u běžců bude v Čechách měnit, protože si to Columbia zaslouží. Trailový model Columbia Caldorado III OutDry nezklamal v žádném směru. Líbí se mi pohodlí, které si všeobecně běžecké boty Columbia dobře drží. Při dlouhém výběhu nemá bota žádný rušivý element a plní na trati všechny svoje funkce na 100 %. A tak to má být.

 

Moje hodnocení  9/10

 

Detaily hodnocení

 

Kvalitní voděodolná membrána +
Pohodlné polstrované provedení vnitřku obuvi +

Nerozvazující se tkaničky

+

   
   
   
   
Vyšší váha

 -