Hledáte univerzální boty na běh v terénu i na silnici?

To jsou ony! Recenze běžeckých bot Columbia ROGUE F.K.T. II

Když vaše trasa kombinuje rychlé silniční úseky s během v terénu, pravděpodobně ji celou odběhnete v jedněch botách. Abyste přitom nemuseli dělat kompromisy, náš Ondra pro vás má tip na jeden univerzální model.

Značka Columbia
Model ROGUE F.K.T. II
Sezóna Jaro/léto 2018
Testováno 3 měsíce
Naběháno 200 km

 

  

„Lehké krosovky, na které se můžete spolehnout jak v terénu, tak na silnici.“

 „Chtěl bych nějaké boty, se kterými můžu vyběhnout jak na silnici, tak do lehčího terénu. Prostě něco více univerzálního.“ Tak znějí většinou požadavky běžců, jelikož na občasné klusání si nechtějí kupovat zvlášť krosové a silniční boty, navíc když křížují terénem a silnicí. Odpověď by se dala najít právě v běžeckém modelu Columbia ROGUE F.K.T. II z kolekce Columbia Montrail. Kdyby vám někdo zavázal oči a nasadil tyhle boty, nepoznali byste, že se jedná o trailový model. Jejich pohodlnost z nich dělá to, co mnozí hledají.

 

Svršek

 

Na krosovky mají boty vcelku lehkou síťovinu, což výrazně snižuje váhu, která je obdobná jako u běžných silničních bot. 3D tisk, kterým je svršek vytvořen, eliminoval nepotřebné švy a bota nikde netlačí. Je potřeba počítat s tím, že boty nejsou určeny do extrémního trailu, tam by lehký svršek nemusel obstát. Špička je mírně pogumovaná a chrání přední část prstů před vlhkostí a drobnými překážkami. Příjemným vylepšením oproti první řadě je jazyk. Ten není polstrovaný, ale je na něm použita guma, která zmírňuje otlak při zavázaných tkaničkách. Materiál se tak šetří a je správně použit pouze tam, kde je třeba.

Mezipodešev

 

Odlehčené tlumení FluidFoam™ po celé délce je nastaveno, aby odpovídalo požadavkům na univerzální běžecké boty a dalo se v nich běhat po měkkém i po tvrdém povrchu.

 

Ovšem pozor, pokud se chystáte boty používat primárně do kamenitého terénu a máte vyšší tělesnou hmotnost, nemůžu slíbit dostatečné tlumení. Naopak v měkčím terénu a na lesních cestách lehké tlumení oceníte. Mně osobně tlumení absolutně sedělo na jakémkoli povrchu, i při dlouhém běhu na silnici.

 

A mínusy tohoto modelu? Asi vlisovaná pěna TrailSHIELD, která se stará o torzní tuhost, což znamená, že pokud běžíte po nerovném terénu, střední část boty se nijak neohýbá a drží chodidlo na svém místě, čímž zabraňuje vyvrtnutí. To je běžné a vítané u téměř všech krosových bot. Horší je, že jsem TrailSHIELD cítil místy pod klenbou až moc a někdy jsem si připadal, že běžím v botách s podporou pronace. Samozřejmě záleží na tvaru klenby a někomu toto vyztužení může vyhovovat. Postupem času se však dá zvyknout a chodidlo se vám alespoň v botě nikam „netoulá“.

Podešev

 

Velkou výhodou je pružnost podrážky, což botě v lehčím terénu přidává ne flexibilitě a naopak na silnici nepocítíte žádné otlačeniny.

 

Ostrým kamenům a všeobecně cestám, kde převažují větší kusy kamenů, kterými je potřeba proběhnout, bych se v těchto botách raději vyhnul. Bota v tomto případě nemá dostatečnou stabilitu a odolnost. Je ale jasné, že nemůžete chtít lehkou flexibilní botu, která zároveň bude maximálně odolná v technickém trailu. Štěrk, travnaté povrchy, písek, bláto i lesní cesty jsem v botách vyzkoušel a nikde mě výrazně nezklamaly. Gripy o výšce 4,5 mm jsou ideální právě na zmíněné povrchy a na tvrdém povrchu nejsou znát. Po štěrkových cestách, kde boty dostávají hodně zabrat, jsem v nich naběhal mnoho kilometrů a podešev se ani po 200 km nijak neopotřebovala.

Závěr

 

Terénní boty Columbia ROGUE F.K.T. II cílí na širokou škálu běžců díky skloubení vlastností lehkých krosovek se silničními botami, kterým nevadí tvrdý povrch.

Samotná špička může být pro hodně širokou nohu úzká, jinak ale bota vyhovuje standardnímu chodidlu a umí nabídnout pohodlí v terénu i na silnici, což není vždycky jednoduché.

I když je svršek lehčí, při testování odolal těžším terénům. Právě díky nízké váze dokážete zrychlit a jste schopni stlačit i výsledný čas. Přeci jen se tento model pyšní v názvu zkratkou F. K. T. (Fastest Known Time), což znamená nejrychlejší zaznamenaný čas, a tyto boty to potvrzují.

 

Hodnocení

 

+ nízká váha

+ univerzální použití terén x silnice

+ pohodlí

 

- stabilita

- není určena pro extrémní trail