Dopřejte chodidlu prostor při běhu i mimo něj

Říkáte si, jestli má cenu kupovat boty na běhání, když si jdete zaběhat jednou za čas? Ano, má.

 

U běžeckých bot je výhodou, že se dají využít i na klasické chození či výlety. Pokud se v nich cítíte dobře, můžete v nich vyrazit téměř kamkoliv. A právě takovým modelem je i silniční bota Mizuno Ezrun LX3, která svou nenáročností a slušnou cenou může zaujmout širší spektrum sportovců.

Značka Mizuno
Model Ezrun LX3
Sezóna Jaro 2020
Testováno 2 měsíce
Naběháno 200 km

 

2 190 Kč(45%) 1 199 Kč
Na seznam
2 190 Kč(45%) 1 199 Kč
Na seznam

Svršek

 

Bota může mít sebelepší tlumení či přilnavost, ale pokud nemá příjemný a přizpůsobivý svršek, je vám k ničemu. O Mizuno Ezrun LX3 se toto říci nedá. Pletenina, ze které je svršek vyrobený, působí na chodidlo jako bačkůrka. Nemá v sobě elasticitu, tudíž zanechává dostatečnou šířku pro chodidlo, přesně tak, jak to u značky Mizuno známe. Pletenina je zároveň pevná a odolná vůči poškození. Zpevněná pata navíc dobře drží chodidlo.

 

Mezipodešev

 

Kdo je u Mizuno modelů zvyklý na vlnovou desku, tak ho asi tahle bota lehce zklame. Jedná se o model střední třídy, proto nebyly použity vyšší technologie. Při prvním nazutí jsem očekával měkčí botu vzhledem k mírné robustnosti, čas ale vše prověřil a silné tlumení jsem si oblíbil. Mezipodešev totiž jen tak neprošlápnete, což vás vybízí nejen k lehkým výklusům, ale i svižnějšímu tempu. Do rychlostních tréninků bych se v nich však nepouštěl, přeci jen 12 mm drop tomu úplně nesvědčí. Vložka v botě je přilepená a drží na svém místě, při běhu se mi chodidlo nijak neposouvalo směrem do stran či dopředu, takže ani při dlouhém výběhu jsem na noze nemusel léčit puchýře.

 

Podešev

 

Jedná se o čistokrevně silniční obuv, ale rozhodl jsem se ji vyzkoušet i na štěrkovém a kamenitém povrchu, lesních cestách či loukách. Dostala opravdu zabrat. Po zhruba 200 naběhaných kilometrech bylo u podešve X10 znát, že již má něco za sebou a není zvyklá na extrémy. Jednalo se však pouze o menší kosmetické vady.

 

Závěr

 

Když porovnám boty Ezrun s ostatními top modely Mizuno, nebál bych se říci, že „Ezruny” za nimi nezaostávájí. I když ve výčtu nenajdeme tolik technologií, bota má co nabídnout a sáhnout po ní může občasný i vytrvalostní běžec s úzkým i širším chodidlem. Cena se pohybuje skoro o polovinu níže než u vyšší třídy bot od Mizuno, ale rozhodně není kvalitativně o polovinu horší. Zpočátku mě sice model až tolik nenadchnul, ale nakonec jsem v něm naběhal cca 200 km. Což svědčí o tom, že mě na něm něco zaujalo. Byla to hlavně jednoduchost a pohodlí jak při běhu, tak při běžném chození.

 

Moje hodnocení  7/10

 

Detaily hodnocení

 

příjemný pletený svršek +
poutko na jazyku pro lepší obutí +
pevná konstrukce v oblasti paty +
bezkonkurenční cena +

 

 
   
   
   
   

těžší váha (280g)

 -