Běžecké boty na asfalt i do lesa. Mizuno Ibuki zvládnou vše

Specialitou Mizuna jsou silniční modely běžeckých bot. Trailový běh se ale stává čím dál populárnějším, a tak se mu vývojáři přizpůsobují krosovými modely. Co když ale chcete v jednom tréninku prolétnout lesem, přeběhnout přes pole a zakončit to sprinty po štěrku? Pro tyhle případy je tady model Mizuno Ibuki.

Značka Mizuno
Model Ibuki
Sezóna Podzim 2018/ Jaro 2019
Testováno 3 měsíce
Naběháno 250 km

 

Bezešvý svršek je o něco širší, jak už je zvykem

 

Jsem příznivcem bezešvých modelů. Mizuno ale této technologii dlouho odolávalo a řadilo se mezi konzervativní značky s prošívanými botami. Nyní však už také přicházejí s bezešvou konstrukcí. Ta je u terénních modelů vždy oříškem, jelikož udělat odolnou vyztuženou botu s minimem švů není jednoduchý úkol. 

 

Výrobci ale využili pevnou textilii, která je zároveň prodyšná i odolná. Stejně tak dobře chrání i špičku. Jak bývá u Mizuna zvykem, svršek je o něco širší. Oproti jiným modelům této značky to však není tak výrazné. Nemusíte proto vybírat jinou velikost, než běžně nosíte. Tkaničky jsou z hrubého materiálu a utažení drží přesně do té míry, jak si je utáhnete.

 

I přes tři technologie tlumení je bota spíš tvrdší

 

V Ibuki Mizuno použilo tři technologie tlumení – EL8, Mizuno Wave a ap+. Někdo by tak očekával nadmíru měkčenou obuv, do které se chodidlo zaboří. Opak je pravdou, bota má spíše střední tlumení s mírnou tvrdostí, která ale sedne v těžším terénu, kdy je potřeba lepší odraz.

 

Důležité je, že kamínky vaše chodidla neucítí a nohy se vám tak neodrovnají hned po pár set metrech kamenitého povrchu.

 

Hybridní vzorek se hodí do všech terénů

 

Model Ibuki se chlubí unikátní podešví s vzorkem, který není na první pohled typicky trailový ani silniční. Můžeme ho tak nazvat určitým hybridem v dobrém slova smyslu. Podešev X10 nemá žádné výstupky, ale spoléhá na lehce vaflovitý tvar. Do blátivého počasí nic ideálního. Nejvíce však tuto podešev oceníte na štěrkovitém povrchu, kdy v podrážce nezůstávají kamínky, zároveň se ale dobře odpíchnete a necítíte žádné nerovnosti. 

 

Torze podešve je tvrdá natolik, že podrží chodidlo v kamenitém terénu, ale zároveň dodá flexibilitu. Sklon boty není typicky běžecký a do rychlého běhu vás moc nepustí. Přechod přes špičku tak nemusí být úplně plynulý. 

 

Nejvíce mě Ibuki nadchnuly při seběhu z kopce, kdy mi naprosto vyhovovala plochost podrážky. Podešev by však mohla být o něco nižší pro citlivější kontakt s povrchem. Na druhou stranu vyšší podešev zvyšuje trvanlivost boty.

 

Závěr

 

Největším tahákem na botách Mizuno Ibuki je univerzálnost. Ideálního majitele těchto bot vidím v někom, kdo se vydá na horský trek, chce se tam občas proběhnout, ale nechce s sebou tahat dva páry bot.

 

Moje hodnocení  7/10

 

Detaily hodnocení

 

Univerzální podešev pro různé druhy terénu +
Prodyšný odolný svršek +
   
   
   
   
Plochá podrážka neumožňuje rychlejší tempo

 -