RECENZE: Nike FREE RN

Kompromis mezi minimalismem a vyšší mírou tlumení


Nike FREE RN je novým modelem z řady FREE, která se soustředí na přirozenost běhu. Dřívější číslování modelů označovalo míru minimalismu – přeloženo do češtiny to znamená, že čím menší číslo, tím více bota simuluje běh naboso. Nový model Nike FREE RN tuto hodnotu neudává, nicméně se řadí mezi nejméně přirozené typy běžeckých bot. Jinak řečeno, její tlumivost je na maximu.
 ZnačkaNike
 ModelNike FREE RN
 Sezóna jaro 2017 
 Testováno 3 měsíce
 Naběháno 300 km

SVRŠEK

Na první pohled je poznat, že tento model si až tolik nezakládá na minimalismu jako předchozí modely. Bezešvá textilie je řešena dvojitě, čímž bota lehce ztrácí na prodyšnosti, ale naopak v zimě se silnější vrstva hodí. Technologie FLYWIRE, která se vyznačuje tenkými šňůrkami, obepínající celý nárt, je dnes u Nike samozřejmostí. Jejich účelem je rovnoměrné stažení celého svršku tak, aby vás netlačila svrchní část u tkaniček. Nemusíte se bát pořádného utažení, šňůrky jsou vedeny pod jednou vrstvou textilie až k mezipodešvi, takže drží jako přibité. Malá reflexní páska na patě vás alespoň trochu zviditelní při nočním běhu, i když by mohla být o něco větší.

TLUMENÍ

Vstřikovaná pěna, ze které se mezipodešev vyrábí, je zároveň spojena s podešví, což šetří materiál a hmotnost boty. Za celou dobu testování se tlumení nezměnilo, spíše jsem místy pociťoval, že bych se i bez něj obešel díky plynulému přechodu, který bota nabízí.

PODEŠEV

A to hlavní je spodek boty. Tím, že je mezipodešev propojena s podešví, vyhnete se tomu, že by se vám tyto dvě části měly nějakým způsobem od sebe oddělovat. Tzv. žralok prostě u téhle boty není možný J. Do podešve tri-star jsou vysekány malé trojcípé hvězdy, které umožňují přirozenější došlap, jelikož při každém dopadu i odrazu jejich plocha náraz rozptýlí a vy necítíte tvrdost podrážky, ale vnímáte její ohebnost. Drážky jsou vyřezány do ideální hloubky, takže když botu zkusíte v ruce ohnout, vydrží i velký tlak v ohybu. V přední i zadní části je ještě podešev vyztužena odolnější gumou. Za mě osobně by ani nebyla potřeba, jelikož samotná guma na podrážce je dost odolná a i po zhruba 300 km běhu není poznat, že by se nějak měla opotřebit nebo odřít. Jediná věc, jež vás může nemile překvapit, jsou malé kamínky na cestě, které se dostávají do drážek a zaseknou se. Po doběhu je tak musíte pracně dolovat pryč nebo si je holt budete při každém dalším běhu nosit v podrážce jako suvenýr J. Na štěrk a do terénu bych je příliš nedoporučoval. 

Testujeme srdcem

Minimalistická bota s dobrým tlumením Nike FREE RN prošla naším testem.

Boty jsem testoval od jara do začátku léta v různých podmínkách. Schválně jsem je nešetřil a zkoušel různé druhy terénu, abych zjistil jejich odolnost. A to i přesto, že boty jsou určeny především na tvrdé povrchy.

ZÁVĚR

Pokud od Nike FREE RN očekáváte ryze minimalistickou běžeckou obuv, budete možná zklamáni pro její vyšší profil a tlumení. Pokud vám ale přišly minulé modely FREE příliš nízké a málo tlumené, nebojte se vyzkoušet právě tento model. Dalo by se říci, že Nike FREE RN díky své univerzálnosti vychází vstříc širšímu okruhu běžců a neomezuje se jen na vyznavače běžeckého minimalismu.

 

Dáváme 7 srdíček z 10

Pánské 

Dámské