Nike ODYSSEY REACT: Až neférově skvělé boty

Univerzální běžecké boty do všech podmínek

Vývojáři z Nike strávili v laboratoři 3 roky vyvíjením revolučního materiálu, až letos se spokojili s výsledkem a vypustili na trh revoluční tlumení Nike React. Tlumení prošlo testem atletů takových jmen, jako jsou olympijští medailisté Galen Rupp, Mo Farah nebo čerstvý držitel světového rekordu v maratonu Eliud Kipchoge. Není snad už tohle zárukou kvality? Pojďme se podívat na boty Nike Odyssey React, které jsou za touto revolucí v ranku běžeckých bot.

Značka Nike
Model ODYSSEY REACT
Sezóna podzim 2018
Testováno 1 měsíc
Naběháno 130 km

 

  

„Buďte jako klokani a dopřejte si revoluční tlumení, které testovali elitní atleti.“

 

Svršek

 

Oproti botám Nike React, které mají za svršek lehký Flyknit (tedy něco jako ponožku), u Odyssey React použili klasický Flymesh. Materiálu je tak o něco více, což v rámci stability může mnohým běžcům vyhovovat. Tenký jazyk je všit až k mezipodešvi, což je velkou výhodou, nebude vám ujíždět někam do stran a tlačit. Do boty díky poutku na patě vklouznete raz dva a už při prvním nazutí prostě víte, že se rodí kamarádství na stovky kilometrů. Malou nevýhodou jsou tkaničky, které jsou kratší a někdy je problém je utáhnout na dva uzle, aby se nerozvazovaly.

 

Mezipodešev

 

Nike se pyšní tím, že tlumení má extrémně dlouhou výdrž, aniž by měnilo vlastnosti. Důkazem jsou svědectví běžců, kterým lidé z Nike předali boty, co měly naběháno 500 mil (něco přes 800 km). Po ukončení testu v těchto obnošených botách se jich zeptali, kolik si myslí, že boty mají za sebou mil. Průměrná odpověď bylo 15 mil, někteří se dokonce domnívali, že dostali novou obuv. (Potlesk, prosím!)

 

Osobně jsem v botách naběhal přes 100 km a stále je beru jako nové, React se nemá tendence jen tak prošlápnout. Navíc díky jednomu kusu materiálu je běh v nich neuvěřitelně plynulý a necítíte žádné tlačení ani přechody. Komu například vadí vnímání Air Zoom polštářku pod patou u jiných modelů, tady se nemusí bát, jedná se prakticky o jeden kus hmoty. Na dlouhé výběhy se jeví jako ideální, ale chtěl jsem je vyzkoušet i v rychlosti na dráze. Čím více jsem běžel přes špičky, tím více jsem dostával energii zpět a letěl jsem. Neříkám, že se jedná o obuv na dráhu, ale pocit to byl příjemný. Ne nadarmo říká Mo Farah, že se v botách cítí jako klokan na trampolíně.

 

Podešev

 

Na první pohled se může zdát, že obuv nemá žádný dezén a nebude tak ideální do všech podmínek. Podešev naopak sází na velkoplošný kontakt s povrchem, tím bota dostává větší trakci a ani není potřeba výraznějšího vzorku. Lehčí i místy těžší terén zvládaly boty hravě, ani na listech zásadně neklouzaly, stejně tak na mokrém asfaltu držely i ve svižnějším tempu. Na nejzatěžovanějších místech je použita tvrdší guma, která zvýší odolnost. Přeběhy přes drobný štěrk či lesní nerovnosti téměř neucítíte a navíc se tyto drobnosti nemají kam do podrážky schovat, jelikož nikde nenajdete na podrážce žádnou skulinku.

Závěr

 

Boty si při podzimních delších bězích naprosto užívám. Nestalo se mi, že by mě někde tlačily ani po dlouhém běhu, což není vždy samozřejmostí. Netroufnu si říci, jak dlouho boty vydrží, věřím ale, že tlumení React „přežije“ samotný svršek. Plynulost, pocit pohodlí a stabilita – to jsou pro mě základy, které předurčují, že tyhle boty v botníku nebudou ležet ladem.

Hodnocení 9/10

 

+ všitý jazyk

+ rovnoměrné tlumení

 

- pouze jeden malý reflexní prvek na patě

- krátké tkaničky