Nike Pegasus 36 – bota „elitních běžců“, která pomůže i začátečníkům

Bota, kterou používají čeští reprezentanti i světoví elitní atleti. Léty prověřena a každým rokem vypiplána k dokonalosti. Jedna z vlajkových lodí Nike v rámci běhu. Taková je letošní novinka Nike Pegasus 36, kterou jsme i my nazuli. A nezůstalo jen u toho.

Značka Nike
Model Pegasus 36
Sezóna Léto 2019
Testováno 2 měsíce
Naběháno 130 km

 

Svršek – opět o něco lehčí

 

Oproti předešlé sérii 35 má tento model zase o krapet prodyšnější svršek. Celkově, při bližším srovnání s předchozími verzemi, můžeme vidět, že 36ka ubrala všude trochu materiálu. Nejvíce znatelný rozdíl najdete na jazyku. Ten už tentokrát není polstrovaný, ale tenký, a podobá se tak více závodním modelům. Naštěstí se nijak neroluje a ani po utažení tkaniček netlačí na nárt.

 

Opatek, který jde do špičky, není jen módním výstřelkem. Při každém kroku zmírňuje tlaky na achillovku. Když si představíte, kolik při každém běhu uděláte kroků, jedná se o užitečný prvek. Zpočátku vám bude možná připadat, že se z paty vyzouváte, jelikož necítíte pevné obepnutí. Ale je to jen otázka pár kilometrů, než si zvyknete.

 

Mezipodešev – vzduchový polštářek po celé ploše

 

Tady se nic nezměnilo, prakticky už není co. Pegasy totiž dosáhly maximálního tlumení. U modelu 32 byl ještě polštářek pouze vzadu, u 33ky a 34ky byl jeden vpředu a druhý vzadu a teprve 35ky mají jeden polštářek po celé délce.

 

Z Pegasek se tak stávají regulérní objemovky, i když si stále pohrávají se statusem „fast“, který by je měl řadit mezi rychlejší kousky. Na rychlostní tréninky se díky vyššímu tlumení moc nehodí, ale samozřejmě nějaký ten rychlý švih v nich uděláte.

 

Podešev – ideální na pevný povrch

 

I podrážka je stejná jako u čísla 35. Boční drážky jsou kombinovány s pětihrannými malými výstupky. Tato souhra umožní i běh v mírnějším terénu, kde podešev obstojí. V drážkách možná občas najdete malý kamínek, ale jinak podešev výrazně nepodkluzuje. Vzhledem k špičatému opatku, který ale není úplně stabilní, bych je tolik do terénu nebral. Pegasky prostě patří na rovnou asfaltku.

 

Závěr

 

Nový model Nike Pegasus 36 je pro mě solidní objemovkou, která si zároveň drží nízkou váhu (280 g). Díky Flywire vláknům dokáže dobře obepnout chodidlo a bota řádně drží v oblasti nártu, takže ani po delším běhu nijak nedře. Širší chodidlo by se jim však nejspíše mělo vyhnout. Velikostně sedí ale pořád stejně, nevymyká se tak žádným standardům. Zatím jsem se nesetkal s nikým, kdo by k sérii Pegasek měl nějaké zásadní výhrady. Věřím, že ani model 36 to nezmění a najde si své široké spektrum od začátečníků po výkonnostní běžce.

 

Moje hodnocení  8/10

 

Detaily hodnocení

 

Nízká váha i při vyšším tlumení +
Pevné obepnutí dobře drží střední část chodidla +

Čistý elegantní design

+

   
   
   
   

Nedostatečná fixace paty

 -