Šetřete své nohy, běhejte po obláčcích

Měli jste někdy chuť se proběhnout po obláčku a užívat si pocit měkkého dopadu při každém kroku? Švýcarský výrobce bot On se rozhodl, že vám tento sen splní. Výrobce běžeckých bot, které obouvají více než 3 miliony běžců po celém světě, přišel s novým modelem Cloudsurfer. Běhá se v něm skutečně jako po obláčcích?

Značka On
Model Cloudsurfer
Sezóna jaro 2019
Testováno 3 týdny
Naběháno 80 km

 

4 290 Kč(25%) 3 199 Kč
Na seznam

 

Svršek je pro běžce s užším chodidlem

 

Svršek boty je z lehké síťoviny a konstrukčně se tedy hodí především na silnici, kde se svršek nenamáhá tak, jako v terénu. Zbystřit by měli běžci s širším chodidlem, bota je spíše užšího střihu, a proto by se nemuseli cítit úplně komfortně.


Tkaničky jsou trochu tenčí, než bývají u klasických běžeckých bot a někdy je těžší pod nimi správně urovnat svršek, aby se do nohy nezařezávaly. Jazyk je totiž tenký a můžete skrz něj cítit větší utažení. Nicméně i přes tento malý minus svršek dobře sedí na noze a při běhu ji drží.

 

 

Na začátku všeho stály staré hadice místo tlumení

 

Cloudsurfer má specifickou podešev, která slouží jako tlumení. Výrobci nepoužili žádné pěny, gely a další směsi pro tlumivost. Jako tlumič v botě slouží samotný vzduch. Při vývoji v On nejprve rozstříhali různé hadice a zkoušeli je nalepit na podešev. Postupně však svou myšlenku vypilovali, až nakonec vznikla podešev CloudTec.

 

Cloudsurfer mají „obláčky“ dost tuhé na to, aby něco vydržely, ale zároveň se při dopadu plynule stlačí a zmírňují tak dopad. Při prvním nazutí jsem si připadal lehce nestabilně, podobně jako v trailových botách. Po pár set metrech se s tím ale nohy srovnaly a každý krok byl opravdu měkký a příjemný.

 

Svým zaoblením CloudTec zmírňuje dopad a pohyb je díky tomu plynulejší. Pokud máte problémy se zatuhlými lýtky po dlouhých výbězích či jiné problémy s achilovkami, Cloudsurfer vám hodně uleví.

 

Přední část má na podešvi také „obláčky“, tím trochu ubírá na rychlosti boty. Dynamice nepomáhá ani v podešvi umístěný Speedboard, díky kterému výrobce deklaruje explozivní vzlétnutí. Spíše se tak jedná o objemovky na výběhy, při kterých chcete ulevit nohám. V této kategorii splňují účel nadmíru.

 

 

Závěr: Solidní objemovky s pár mouchami

 

Dá se tedy říci, že jsem se proběhl po obláčcích? Myslím, že do určité míry ano, i když božskou sílu nebe jsem úplně nepocítil. Pokud někoho trápí problémy se šlachami a vazy okolo achilovek, boty doporučuji. I po delším běhu jsem cítil, že bota nohy opravdu šetří. Zaoblený Cloud v zadní části jasně nahrává těm, co našlapují na patu.


Trochu mi vadilo, když jsem zabrouzdal mimo silnici a zbloudilý kamínek se občas zasekl mezi Cloudy. Možná to byla jen náhoda a měl jsem „štěstí“ na rozměry kamínků, které přesně pasovaly do mezery. Každopádně věřím, že model On Cloudsurfer si rozhodně najde své nadšence a za vyzkoušení určitě stojí.

 

 

Moje hodnocení  7/10

 

Detaily hodnocení

 

Špičkové tlumení +
Švýcarská kvalita +
   
   
Nepřizpůsobivé tkaničky

 -

Občasné kamínky v podešvi  -