Polar Vantage M a V – parťák, který vás bude sledovat dnem i nocí

Finská firma Polar se pro letošek rozhodla trochu změnit strategii v designu svých hodinek a přišla na trh s novými modely Vantage, tentokrát v elegantní, kulaté formě a s nabitými funkcemi.

Značka Polar
Model Vantage M + V
Sezóna zima 2018/ jaro 2019
Testováno 2 měsíce

 

Vantage M je osekanější verze V

 

Abychom si ujasnili na začátek rozdíly mezi jednotlivými písmeny. V levnější variantě pořídíme „eMko“, což je o něco jednodušší verze „Véček“. Zatímco M mají tužší pásek, jejich váha je o něco lehčí než u V. Véčka mají příjemný měkčí silikonový řemínek, ale zase jsou o něco objemnější kvůli větší baterii. Disponují také o něco více funkcemi, které si v článku probereme.

 

Nepřeberné množství sportů pro všechny aktivní nadšence

 

Polar nabízí více jak 130 sportů, které si díky aplikaci Polar Flow můžete v hodinkách přednastavit. Mezi ty základní patří běh, cyklistika, posilování, aerobik, turistika či plavání, kde si například můžete nastavit délku bazénu nebo styl plavání a hodinky už vám automaticky budou počítat, kolik bazénů jste uplavali.

 

Snímání tepu ze zápěstí je mnohem pohodlnější

 

U obou verzí je již samozřejmostí snímání tepu ze zápěstí. Ačkoli se zatím tato technologie nedokáže vyrovnat hrudním pásům, jejich míra přesnosti je celkem vysoká. A ocení jí určitě přinejmenším ženy, kterým hrudní pásy mohou překážet. Důležité je, že při vyhodnocení tréninku vidíte křivku, jak pracoval váš tep, z čehož se dá dále vycházet i u dalších tréninků. „V“ navíc disponují funkcí ortostatického testu, u kterého je ale nutno použít hrudní pás. Každé ráno ho nasadíte a hodinky vám vypočítají váš momentální stav, únavu a doporučí, jakou intenzitu tréninku zvolit.

 

Rychlé načtení GPS vás nenechává čekat

 

Rychlost načtení GPS zajímá každého sportovce. U některých starších modelů člověk musel občas čekat, než signál chytí družici. Vantage vám však při každém načítání nehledají všechny družice, ale jen ty nejbližší, které si udrží v paměti. K načtení tak dojde opravdu během pár vteřin. Díky přesnosti GPS využijete i funkci „Zpět na začátek“, kdy vás hodinky budou šipkou navigovat směrem k místu, kde jste započali trénink. Do „V“ si můžete dokonce i nahrát svoje trasy a hodinky vás budou po nich navigovat.

 

Extrémní výdrž baterie se hodí na dlouhé sportovní aktivity

 

Polar uvádí výdrž baterie u „M“ kolem 30 hodin a u „V“ 40 hodin. Tyto hodnoty jsou vždy hodně orientační, jelikož záleží na tom, jak moc s hodinkami manipulujete, jak je využíváte v rámci notifikací z mobilu i jak často používáte osvětlení a GPS. „V“ mě svou výdrží nadchly. Při téměř každodenním běžeckém tréninku mi vydržely kolem 10 dní, s tím, že notifikace jsem skoro nepoužíval a automatické osvětlení také ne… při něm mi přijde, že výdrž se krátí rychleji. Navíc někdy je automatické osvětlení displeje při každém otočení zápěstí trochu otravné. Displej je ale adaptivní a tak za světla nesvítí vůbec.

 

Watty a barometr jsou chloubou „Véček“

 

„V“ přišly ještě s vychytávkou, kterou používají spíše cyklisté. S měřením wattů. Je to měření silového výkonu při vašem tréninku. Upřímně, z konkrétních hodnot člověk asi moudrý nebude, většinou je křivka kopírována stejně s tepovou frekvencí, i když by měla být o něco přesnější a pohotovější. Je pravda, že se mi někdy stalo, že mi hodinky ukázaly stejnou tepovku jak do kopce, tak po rovině, ale u kopce zobrazily vyšší námahu. Určitě se dá obecně z těchto hodnot vycházet při utváření dalších tréninkových jednotek. Zásadní funkcí u „V“ je také barometr, který měří nadmořskou výšku díky tlaku vzduchu, zatímco „M“ je měří pouze z GPS, což nebývá tolik přesné a hodnota může kolísat.

 

Ani ve spánku se jich nezbavíte

 

Akcelerometr v hodinkách snímá váš pohyb, když spíte. Pokud se tedy v posteli hodně převalujete, vyhodnocují hodinky tento spánek jako nekvalitní, což můžete vidět v aplikaci Polar Flow ve formě „čárového kódu“. Ten znázorňuje, kolik takových přerušovaných chvil bylo. Téměř vždy mi hodinky dokázaly rozpoznat přesnou minutu, kdy jsem usnul a kdy se probudil. Historicky potom můžete hodnotit, kolik dáváte regeneraci ve formě spánku.

 

Polar Flow jako váš tréninkový deník

 

Počítá se s tím, že kdo si pořizuje multisportovní hodinky, nejspíše ho zajímají veškeré měřitelné hodnoty, které souvisejí nejen s jeho tréninkem, ale taky s celkovým životním stylem. Jako takový tréninkový deník funguje aplikace Polar Flow, kterou můžete mít v omezenější formě na mobil nebo potom rozšířenou verzi využívat na PC. Tam si skvěle můžete třídit a komentovat vaše tréninky, porovnávat trasy na různých místech s jinými uživateli či vidět vaši natrénovanou týdenní či měsíční kilometráž.

 

Závěr

 

U Vantage mám trochu smíšené pocity, jelikož mají od každého něco, ale jako celek je těžko dokážu zařadit. Smart watche to nejsou, ačkoli notifikace fungují dobře. Do špičkového sporttesteru mi tam chybí pár intuitivnějších vychytávek v softwaru. Nejpřesněji bych spíše definoval jejich majitele - je to náročnější sportovec, který nesundá hodinky z ruky. Nemálo lidí mi design hodinek pochválilo, a bylo jedno, jaký jsem měl outfit. A to v dnešní době hodně lidí vyhledává, kombinaci elegance a funkčnosti, což jednoznačně Polar Vantage splňují.

 

Moje hodnocení  7/10

 

Detaily hodnocení

 

Výdrž baterie a elegantní design +

Rychlé načtení GPS

+

Možnost výběru z mnoha sportů

+

   
   
   
   

Tuhá tlačítka

 -