Tam, kde byste ani psa nevyhnali ven, poslouží SPEEDCROSS 4 CS

 

Značka Salomon
Model SPEEDCROSS 4 CS
Sezóna jaro 2018
Testováno 2 měsíce
Naběháno 150 km

 

  

„Agresivní traktory do extrémního počasí.“

 

 

Říká se, že neexistuje špatné počasí, ale pouze špatné oblečení. Stejně tak by se to dalo přirovnat i k botám. Salomon je jedním z hlavních výrobců trailových bot na trhu a SPEEDCROSS patří k těm prověřeným modelům. Pojďme si představit čtvrtou řadu Salomon SPEEDCROSS 4.


Na první dojem působí kvalitně a odolně, až s robustním přesahem. Běžecky jsem je využil zrovna v té době, kdy se láme roční období, tedy kdy stihnete boty provětrat jak na sněhu, tak zároveň i ve 30-ti stupňovém teple.

 

Svršek

 

Při výběru u tohoto modelu musíte být ostražití a nejlépe botu osobně vyzkoušet. Technologie Sensifit opravdu nohu sevře a můžete se tak cítit jako ve svěráku. Tím, že bota není tolik poddajná, není ochotna se noze ihned přizpůsobit. To může být naopak pro někoho pozitivum a v extrémním terénu bude bota ve špičce držet. Oproti špičce je patní část širší, pokud rychle měníte směr v terénu, je lepší si botu stáhnout na maximum pomocí rychloutahovacích tkaniček Quicklace.

 

Na uložení slouží kapsička na jazyku, aby tkaničky nikde nepřekážely. Pozor, přílišné utažení může tlačit na nárt, přestože střed boty bude volnější. Jestli je pro vás správná konstrukce boty, pocítíte až po několika kilometrech, kdy si uvědomíte, že bota buď skvěle drží, nebo naopak místy tlačí.

 

Všeobecně u modelů SPEEDCROSS je alfou omegou, aby vám bota sedla, potom máte vyhráno. Naštěstí si většina běžců na úzký střih u SPEEDCROSS již zvykla.

 

Místo známější membrány Gore-Tex (GTX) je použita membrána ClimaShield Salomon (CS), která vůbec nezůstává pozadu. Při běhu na sněhu, kalužemi a mokrou trávou jsem jedinkrát nepocítil, že by svršek prosakoval. Ze svršku se rychle voda odpaří a falešný pocit mokra je ihned pryč.

Dokonce i po delší době stání v kaluži se voda nedostala dovnitř. Voděodolnost není ani na úkor prodyšnosti, ač se to díky pevnému materiálu může zdát. Odolnost a pevnost svršku v kombinaci s tvrdou špičkou přímo vybízí vyběhnout do extrémních podmínek.

 

 

Mezipodešev

 

Hodně běžců si našlo v modelech SPEEDCROSS oblibu díky měkčímu tlumení, stejně tak je to i u čtvrté řady. Při přebězích přes ostré kameny a dlouhém běhu po kamenitém povrchu se tlumení Lightweight Muscle může hodit. Díky vyššímu tlumení a tedy i dropu však nelze očekávat, že se bude jednat o čistě závodní rychlou obuv, protože jak víme – vyšší tlumení = pomalejší bota.
Stélka Ortholite vynahrazuje to, co patní část konstrukce opomíjí, a to je správné usazení chodidla v botě. Tím, že je stélka po stranách vykrojená, chodidlo přesně zapadne a i přestože může být patní část pro někoho volnější, stélka nepustí chodidlo do stran.

Podešev

 

Agresivní gripy umožňují proběhnout opravdu čímkoli a kdekoli. Na ledu a hodně kluzkém povrchu se musí opatrně, jsou stavěny spíše na podmáčený a blátivý povrch, tam zahrabou přesně, jak mají. Při prvním prudkém seběhu po umrzlém sněhu byly trochu obavy, jestli nechytím zajíce, naopak jsem ale mohl nohy roztočit tak, že by mi zajíc sotva stačil.

 

Podrážka Premium Contagrip se nebojí ani asfaltu a silnice, žádného opotřebení ani odloupnutí jediného kousku gumy jsem si nevšiml. I když na silnici nepatří a jejich trailový účel je jasný, občasné proběhnutí po asfaltce ničemu nevadí, i když se místy budete cítit jako v kopačkách na silnici.

Závěr

 

Jak jsem zmínil už na začátku, pokud vám bota padne a máte rádi rychloutahovací tkaničky Quicklace, nemá cenu řešit další záležitosti a výběr je jasný. V terénu spolu budete určitě kamarádi a věřím, že díky odolnosti si s botami užijete klidně i pár sezón. V opačném případě, pokud nesprávně padnou, se s ní můžete natrápit. Tím, že jsem je vyzkoušel v různých podmínkách, troufám si říci, že se dají využívat směle po celý rok. Prodyšnost oceníte v létě, voděodolnost na jaře a na podzim a v zimě si užijete běh v rozbředlém či na umrzlém sněhu. I přestože působí robustně a mají vyšší tlumení, jejich váha je obdobná, ne-li nižší než u jiných trailových modelů bez membrány. Salomon SPEEDCROSS 4 CS bych doporučil na delší výběhy a techničtější terén, kde ukáží svůj charakter.

 

 Hodnocení 8/10

 

+ odolnost materiálu
+ celoroční využití

 

- volnější patní část oproti špičce