Spartany nezastavil sníh ani ledová voda

Report z Reebok Spartan Race Kouty Super a Sprint

Seriál závodů Reebok Spartan Race pokračoval o víkendu 29. – 30. 4. dvěma závody ve skiareálu Kouty nad Desnou. V sobotu se běžel Super a v neděli Sprint.

Mezi ženami se v sobotu na závodu Super radovala Slovenka Eszter Hortobágyiová, nedělní závod Sprint vyhrála Polka Agata Pietroszek. Nejlepšími Češkami byly v sobotu čtvrtá Petra Veselá a v neděli třetí Veronika Krásná.

V elitní kategorii ovládl oba závody fenomenální „spartan“ Peter Žiška ze Slovenska. Zatímco v sobotu vyhrál s jasným náskokem, v neděli musel o své prvenství bojovat na cílové rovince, kde o vteřinu porazil týmového kolegu Jakuba Haviarika. „Kouty mám moc rád. Prostředí se mi líbí a hory mi tu sedí. Nemám v centrální Evropě oblíbenější destinaci pro spartanské závody,“ řekl po závodě vítězný Peter, který v Koutech zvítězil už třetí rok po sobě.

Za celý víkend si na spartanských závodech sáhlo na osobní dno téměř šest tisíc lidí. Prali se s náročným terénem, sněhu bylo místy až po kolena a na závěr bojovali i s ledovou říčkou Desnou, ve které se museli plazit pod ostnatým drátem. Kromě závodů dospělých se na trať jako tradičně vydalo i více než 500 dětí. Zpestřením pro ně byla střelba z pistolí NERF. Odměnou byly dětem v cíli krásné medaile a samozřejmě i památeční účastnické triko.

Velkou premiéru zažil v Koutech také Hurricane Heat 12 hodin. Nejde o závod, nýbrž o vytrvalost. Na tři desítky tvrdých spartanů se v sobotu v 19 hodin vydaly s 25kg batohem vstříc novému dobrodružství. Po celou noc plnili náročné úkoly a bojovali o přežití (v soutěži). Svou misi dokončili v neděli krátce po sedmé hodině ranní. Jedním z těch, kteří Hurricane Heat zvládli, byl i Martin Turek z Kolína. „Účastnil jsem se jedné z nejtěžších výzev ve svém životě. Dvanáct hodin jsem na zádech nosil pětadvacetikilový batoh a nachodil zhruba dvacet kilometrů po kopcích, ale bylo to krásné,“ prohlásil.

Závody Spartan Race se nyní přesunou do zahraničí. V sobotu 13. května se běží Spartan Sprint ve slovenské Nitře.

Do Čech se série vrátí v polovině srpna, to se běží Sprint v Litovli.