Rozhovor: Náš Ondřej „Flash“ Chour

vybojoval bronz na MČR v Třinci

Na víkendovém MČR v Třinci získal produktový specialista e-shopu SPORTISIMO Ondřej Chour bronzovou medaili v běhu na 1500 m (v čase 3:51.61). V rozhovoru s Ondrou se dozvíte, jak lze skloubit náročný trénink s prací, v jakých botách trénuje a další zajímavosti z jeho života. 

Čekal jsi takový úspěch v silné konkurenci? Jaký byl průběh závodu?

Závod měl od začátku přepálené tempo, trochu jsem doufal, že když se udržím v balíku až do konce a zbydou mi síly, můžu zabojovat o medaili.

 

Můžeš nám popsat trať 1500m? Jaké klade nároky na organismus? 

Jedná se o mílařskou vzdálenost, kdy je potřeba skloubit rychlost s vytrvalostí. I když se jedná jen o 1500 m, musí se běžet ve vysoké intenzitě a i posledních 100 m může být zatraceně dlouhých.

 

Ve startovní listině jste byli pouze dva třicátníci, kolem tebe běželo i několik kluků pod 20 let. Dá se i v pokročilejším věku ještě zrychlovat?

Už si pomalu zvykám, že patřím k nejstarším na startu, ale i tak to mlaďochům nechci nechat zadarmo. Se zrychlováním je to horší, spíš se snažím rychlost udržovat, ale patrně se v rychlosti už o moc nezlepším. I když takový Kim Collins ve 40 letech dokázal zlepšit osobák na sprintech, takže nikdy neříkej nikdy.Dá se během vydělávat? Můžeš prozradit, jaká byla odměna za 3. místo na MČR na dráze? 

Během se v ČR živí profesionálně hrstka běžců (například zlatý i stříbrný medailista z tohoto závodu). Bez sponzorů prakticky není možné se věnovat atletice na plný úvazek. Odměny za umístění na MČR nejsou dané paušálně. Kluby si je mohou sami nastavit. Nicméně jde tu hlavně o prestiž a na MČR se nezávodí pro peníze.

 

Co běhy na silnici a třeba start na maratonu?

Za poslední rok trochu experimentuji i s krosem, silnicí a delšími závody. Například náš Sportisimo 1/2Maraton (čas 1:12:51). Nemám na to ještě naběhaný dostatečný objem, takže je to spíš pro radost, ale určitě bych v životě někdy chtěl běžet maraton. Chci být na něj ale připraven a zaběhnout ho alespoň trochu solidně.

Pracuješ na plný úvazek? Jak lze skloubit práci s náročným tréninkem? Přibliž nám svůj běžný den?

Pracuji na plný úvazek jako produktový specialista našeho e-shopu. Mám na starost například běžecké kategorie. Po práci moc času nezbývá, takže stihnu hlavně odtrénovat, pokud odpoledne vím, že nestihnu trénink, tak jdu ráno před prací. A večer stihnu třeba i pivo s kamarády.

  

Máš nějaký nesplněný běžecký sen? 

Nevím, jestli přímo sen, ale chtěl jsem ještě někdy v životě zaběhnout půlku (800 m) pod 1:50. Chybí mi půl vteřiny. Ale nejspíš to nevyjde, jak už bylo řečeno, začínám být prostě starej J.

 

Jaké používáš běžecké vybavení, boty a oblečení? Máš nějakého sponzora?

V rámci našeho testování momentálně běhám v různých modelech Nike (Air Zoom Pegasus 33, Free RN, Air Zoom Span). Vyhovuje mi kombinovat více modelů, noha alespoň nezleniví a dostává stále nové impulsy.

Sponzora přímo nemám, ale mám určitou finanční podporu od Města Česká Lípa a mého klubu AC Česká Lípa, za což jim patří velký dík.

 

Tvoje rada jak začít běhat, na co si dát pozor? 

Hlavní je, aby si začátečníci nejprve běhání užívali. V tom pomůže i dobrý výběr bot, kterých máme ve Sportisimu dostatek. Jakmile si běh z nějakého důvodu zpočátku znechutí, těžko se jim chce do toho zpátky. Také je dobré zařazovat různá kompenzační cvičení jako prevenci zranění, většina začátečníků je však zanedbává.