Rozhovor: Před 1/2Maratonem Olomouc

s Martinou Ochmanovou a Jiřím Kasalem

1. Blíží se tvůj hvězdný závod, jak moc se na něj těšíš? Jak probíhá příprava?

Vždycky se na závody moc těším, miluju tu atmosféru, to odhodlání a taky ten boj :-) Tenhle doufám, že bude takový vyjímečný. Příprava probíhá.. běhám :-) a běhám.. tak snad to bude stačit a celkově se to projeví na konečném výsledku. 

 

2. Máš nějaký vysněný čas, nebo poběžíš jen tak pro radost?

Ráda bych se zase posunula. Prahu jsem zaběhla pod 2 hodiny, což byla taková moje vysněná meta, tentokráte bych to ještě ráda stáhla.. tak na 1,50. celkově nejsem úplně nějaký střelec, vytrvalosti se stále učím, výhra je pro mě vždy, když překonám sebe a svoji hlavu, která mi občas říká, že to nezvládnu.  

 

3. Je pro tebe důležitá správná technika běhu? Jak na ní pracuješ, můžeš poradit?

Pokud se chce člověk zlepšovat, dosahovat lepších výsledků, myslím si, že je to nedílnou součástí. Usnadní to celkový běh i energetickou náročnost. Sama se snažím při běhu moc neskákat, dávat nohy pěkně pod sebe, dávám si pozor na správný došlap. Pracuji na tom hlavně tak, že se to snažím uvědomovat jak je to správně a dělat to..

 

4. Běhá i tvůj manžel, trénujete a závodíte společně?

Ano můj manžel vlastně s během začal..takže mě moc podporuje, některé treningy míváme společně. Za to jsem ráda, protože je rychlejší a trochu cítím, že mě dokáže potáhnout a více se snažím, takže se díky tomu zlepšuji. Myslím, si, že je moc fajn, když manželé mají něco společného, ať je to sport nebo nějaká jiná aktivita, ve které se dokážou podpořit a vnímat ji jakou součást života. Dokáže je to společně více provázat, radovat se ze společných výsledků a to je moc fajn.

 

5. Občas běháš po trávě naboso, cítíš zlepšení odrazu?

 Vlastně celé léto chodím doma po zahradě naboso a miluju to. Když mi trenér Tomáš řekl, ať zkusím běhat naboso, ze začátku jsem si, říkala, jestli to nebude náročnější atd..  moc jsem si to oblíbila a je super cítit tu trávu na nohou. Technika běhu se mi i lépe cvičí právě naboso, kdy mám nejlepší kontakt právě se zemí. Je to nejen zdravé, příjemné ale po celodenním chození v různých druzích obuji, je to takové osvobozující a každopádně to zlepšuje odraz a celkové pojetí svého těla. 

 

6. Jsi pracující máma starající se o dvě malé děti. Jak lze vše skloubit s tréninkem? 

Když si člověk určí běh jako prioritu, vždy to má své řešení. Chodím většinou běhat ráno. Když to nestíhám, beru holky sebou na trening. Ony si berou kolo a já vedle nich běžím. Také cítím, že je to dobrý prostředek k tomu učit je odmala překonávat nepohodlí a být vytrvalé. Už jsme je vzali na pár závodů s námi a vždy mají velkou radost a my s nimi. Běh se stal součástí naší rodiny a jsem za to moc ráda! 


Jirka Kasal

#hvezdaJirka

@tupolew

1.     Po delším tréninkové výpadku jsi opět naskočil do přípravy. Jak se před svých hvězdným závodem cítíš?

Můj výpadek je kapitola sama pro sebe. Vše jsem měl krásně rozjeté, tvrdě jsem trénoval a pak komplikace s dutinami, které mě odstavily na několik týdnů a vše zase pěkně od začátku. Ale jak říká náš trenér, takový je sport. Jednou jsi nahoře, jednou dole. Musím však uznat, že mi to také něco dalo a už neřeším jen nějaké výsledky, ale spíš tu radost z pohybu, pro kterou jsem vlastně začal běhat. A tak by to mělo být! Rozhodně tedy nejsem ještě zpět ve formě, s kterou jsem běžel ½ maraton v Praze a svůj čas zřejmě nepřekonám. Nicméně si to hodlám užít a budu se snažit to zaběhnout co nejlépe.

 

2.     V Olomouci hlásí opět velké teplo, s jakou taktikou vyběhneš? 

V Olomouci to bude zcela něco jiného oproti Praze a je pravda, že to bude poprvé, kdy poběžím ½ maraton v takovém horku. Taktika je celkem jasná – hlavně doběhnout do cíle. To znamená nepřepálit začátek, řádně doplňovat tekutiny a běžet s rozumem.

  

3.     Jaké máš plány na druhou polovinu sezóny? 

Rád bych se maximálně soustředil na ½ maraton v Ústí nad Labem, kde poběží všechny Sportisimo hvězdy. Tam už by nemělo být takové horko a mohlo by se mi podařit překonat můj čas z Prahy. To beru jako svůj malý cíl. Pokud se neobjeví nějaké zranění nebo nemoc, tak bude dost času na řádný trénink a zlepšení formy.

 

4.     Co tvoje děti, jakým se věnují sportům? Běhají někdy s tebou? 

Mám tříletou dceru a šestiletého syna. Syn chodí na florbal a teď ještě začal hrát fotbal, takže pohybu má celkem dost. Každopádně běhání ho láká také, když ho vidí u mě. A tak jsem mu slíbil, že přes prázdniny s ním budu trénovat běh na chatě a pak zkusíme i nějaký ten dětský závod. Dcerka je nezmar, která se snad nikdy neunaví. Ale na běh jako takový má zatím celkem čas. To všechno ještě přijde.