Volkswagen Maraton Praha je za námi

O víkendu 6. - 7. 5. 2017 se konal již třiadvacátý ročník víkendového Volkswagen Maratonu Praha. Do cíle tohoto nádherného závodu doběhlo celkem 6 510 běžců z 88 zemí, z toho 5 059 mužů a 1 451 žen. Další tisíce běžců vyběhly v doplňkových závodech. Pražský VW Maraton je právem oceněn zlatou známkou Mezinárodní atletické federace.

Mezi českými závodníky zvítězil Petr Pechek v čase 2:21:22 a získal již pátý titul mistra republiky v maratonu. „Jsem maximálně spokojený, mám z toho obrovskou radost. Nejen ze samotného vítězství, ale i z času, chtěl jsem běžet rychleji než loni, to se povedlo. Atmosféra byla super, fanouškům moc děkuju, hodně mi pomohli. Je to tu každý rok lepší a lepší,“ pochvaloval si Pechek. Mezi ženami se z vítězství a českého titulu radovala Petra Pastorová v čase 2:46:23. „S výsledkem jsem naprosto spokojená. Prakticky po celou dobu závodu jsem běžela sama, na konci mě pak trochu zpomalil vítr. Hodně mi pomohla atmosféra, ta byla neopakovatelná,“ uvedla k závodu novopečená česká mistryně.

Pro srovnání uvádíme, že poslední závodník doběhl do cíle v čase 7:07:50.

Z celkového vítězství se radoval etiopský běžec Gebretsadik Abraha, který ve strhujícím finiši porazil svého krajana Bazu Worku o jedinou (!) vteřinu a to v čase 2:08:47. „Za vítězství jsem velice šťastný. Byl to pro mě hodně náročný závod, ale na posledních deseti kilometrech jsem měl nakonec dost energie, abych mohl zrychlit. Jsem moc rád, že se mi v Praze podařilo zvítězit,“ řekl vítěz v cíli. V ženském závodě byl překonán 6 let starý traťový rekord, vítězná keňská běžkyně Valary Aiyabei zaběhla čas 2:21:57. „Valary svým dnešním výkonem vylepšila šest let starý ženský rekord závodu. Jsem nadšený, že se nám opět podařilo ukázat, že v Praze se prostě běhá rychle,“ těšilo prezidenta RunCzech běžecké ligy Carla Capalba. Pod hranici rekordu závodu se dostaly hned první tři ženy.

Závod podél celé trati sledovaly tisíce diváků. Počasí bylo ideální pouze na startu, kdy bylo 12°C, zataženo a vítr téměř nefoukal. V průběhu závodu se podmínky postupně zhoršovaly a velká většina běžců již dobíhala za slunečného počasí s teplotami kolem 15°C.

Pražský maraton jasně dokázal, že běžecký boom v naší zemi nekončí. A tím důkazem byly tisíce běžců, kteří zaplavili pražské ulice a užívali si každý metr ze své cesty směrem k cílové bráně na Staroměstském náměstí.

Maratonu se zúčastnila i jedna ze Sportisimo Hvězd Jana Nosková. Přestože Jana trpí roztroušenou sklerózou, na závod se svědomitě připravovala. Nastoupila na start s cílem dokázat sobě a ostatním nemocným lidem, že odhodlání a radost překoná všechny bolesti. Dokázala doběhnout v čase 3:26:50 (47. místo mezi ženami). V cíli se usmívala a sdělila nám, že si závod po celou dobu užívala, žádné velké bolesti se nekonaly a o svou radost se chce podělit se všemi, kteří ji během přípravy podporovali.

V týmové soutěži 2RUN se z vítězství radoval další člen Sportisimo Hvězd Vladimír Marčík, na prvním půlmaratonském úseku zaběhl výborný čas 1:14:53.