1/2Maraton: 1:03,23
Maraton: 2:16,55

,,Život bez běhání je stejný nesmysl jako pták bez křídel."

Král českých vytrvalců

Jirka Homoláč je aktuálně nejlepším českým vytrvalostním běžcem na tratích od 10 km až po maraton (42,195 km).

Běhá mu to opravdu rychle. Nechme mluvit čísla: Vytvořil skvělý osobní rekord 1:03:23 a na maratonu v Hamburku zaběhl nádherný čas 2:16:55 a zařadil se tak mezi nejlepší běžce české historie.

Proč je dobré odletět na zimu do Afriky

Jako jeden z mála českých běžců se Jirka rozhodl přes zimu trénovat v Keni. Mezi lednem a  březnem 2016 trénoval pod africkým sluncem s nejlepšími světovými běžci. Ta zkušenost naprosto změnila jeho život. A nejde jen o to, že zhubl 8 kg, což se ihned projevilo na jeho výkonu na Sportisimo 1/2Maratonu Praha. Jirka díky své africké zkušenosti získal nový pohled nejen na běhání, ale i na celý život.

Jak se z nehody stala šťastná náhoda (Jirkův příBĚH)

Jirka začal běhat v 17 letech, kdy po těžkém zranění musel nedobrovolně opustit fotbalový trávník. Sportovec tělem i duší si ale ani na vteřinu nepřipustil, že by se vzdal pohybu. V hledáčku se mu celkem přirozeně objevil běh. A tak začal trénovat.

Závodil nejprve na středních tratích, ale chtěl víc. V tréninku si začal přidávat, běhal za každého počasí, občas i ze školy domů (30 km). Nedělal prakticky nic jiného, než trénoval (a pro okolí se stal málem podivínem).

Výsledky se brzy dostavily: Postupně získal mistrovský titul na 10 000m dráze. Další meta se nabídla jakoby sama: Jiří si umanul, že uběhne maraton. A tak se i stalo. Ve 23 letech se postavil na start Pražského maratonu... a když doběhl do cíle, zjistil, že vybojoval mistrovský titul. Tenhle obrovský úspěch v něm zažehl touhu startovat na olympijských hrách.

Zatím se tak nestalo. Ale jak známe Jirku Homoláče, je to jen otázka času.