Sportovní prohlídka

Zátěžový test u Mgr. Aleše Tvrzníka ve Vital Praha byl po všech stránkách velký zážitek. Nejprve jsem se konečně osobně setkal s Lenkou, která nás má na starosti a tím dostaly texty e-mailů a hlas v telefonu svou tvář. Pak jsem potkal Milana, další Sportisimo Hvězdu a mohl jsem si konečně popovídat s někým na stejné lodi. 

Samotný test začal analýzou složení těla na speciálním přístroji. Váha, minerály, měkká tkáň bez tuku, tělesný tuk, celková energetická spotřeba a biologický věk. Výsledek - skládám se hlavně z vody, mohu se cítit o 5 let mladší a mám víc jíst. Pokračovalo se na běžeckém pásu. 8 běhů po 4 minutách s minutovou pauzou na odebrání kapilární krve z ušního lalůčku. První běh začal rychlostí 6 min/km a další se zrychlovaly až na 3:32 min/km. Normálně na pásu neběhám, a tak jsem byl překvapený, že jsem si vlastně udělal osobák na kilometr. 

Asi v půlce testu mi došla krev z levého ušního lalůčku a pro paní doktorku nastala bitva vydolovat alespoň kapku z pravého. Zvládla to skvěle a v testu se mohlo pokračovat. Pravda, do této chvíle jsem netušil, že z běžeckého tréninku bolí i uši. 

Ve výsledku jsem získal řadu důležitých informací - vím, kde mám laktátový práh, v jakém rychlostním a tepovém pásmu se pohybuji, když spaluji aerobně cukry, kdy se přesouvám do pásma smíšeného metabolismu a vyplynuly mi rychlosti a tepové frekvence pro jednotlivé typy zátěže. Asi jsem se do teď při tréninku trochu šetřil. Přínosné bylo i povídání o sportovní výživě a režimu s panem magistrem. 

Po skončení testu jsem poslal výsledky trenérovi Tomášovi a odjel do Jizerských hor na nedělní běžky. Trošku jsem se bál, že s výsledky testu běžecký trénink přitvrdí, tak abych si ještě užil relaxační běžkařské tempo. V neděli večer jsem otevřel e-mail od Tomáše, no a nemýlil jsem se, čeká mě pěkně drsný týden i týdny následující.