Jídlo v tréninku


Po tom, co jsem začal aktivně sportovat, se samozřejmě změnil i můj jídelníček a celkový stravovací režim. Vše ohledně mého stravování se odvíjí od toho, zda daný den trénuji či nikoliv, v jakou denní dobu trénuji, od náročnosti tréninku a od kilometrů naběhaných v jeho rámci. Avšak téměř každý můj den je tréninkový s výjimkou těch několika málo dní, kdy mám od trenéra předepsané volno (většinou jeden den v týdnu), z tohoto důvodu budu v dalších odstavcích popisovat stravování v běžných pracovních dnech i o víkendech.

Co se týče snídaně, ta by měla být komplexním jídlem a po noci doplnit zásoby. Má snídaně v pracovních dnech se skládá například z šunky, sýrů, tvarohových pomazánek, pečiva (někdy též sladkého), cereálií, jogurtu s vlašskými ořechy či chia semeny apod. O víkendu si dopřávám snídani, jako jsou míchaná vejce nebo ovesná kaše.

Pokud jsem v práci, obědy mám ve většině případů studené – zeleninový salát, cous cous se zeleninou a různými druhy sýrů, pečivo a salát apod. V práci totiž většinou není možnost zajít si na nějaké teplé jídlo. V nepracovní dny obědvám nejrůznější teplé pokrmy.

Deficit „teplého pokrmu“ ve všední dny většinou doháním večeří, kdy mám často již po tréninku. Oblíbil jsem si těstoviny (s masem, s cuketou nebo zapečené se zeleninou), rizoto s masem a zeleninou nebo luštěniny. Snažím se do svého jídelníčku přidávat také ryby (makrela, tuňák, losos či pstruh), jelikož jsou velmi zdravé, jsou přirozeným zdrojem jódu a obsahují také vysoké procento zdraví prospěšných omega 3 mastných kyselin.

Mezi těmito třemi hlavními jídly (snídaně, oběd, večeře) také svačím a to především ovoce, někdy také jogurt, sušenky nebo např. müsli tyčinku.