Hvězdy Sportisimo: Pavel Javora (málem) Králem Středohoří

29. 4. 2017

29. dubna 2017 jsem běžel ve Slatině jeden ze závodů běžeckého seriálu Král Středohoří. Trať o délce 9.999 km vedla silnicemi, lesními cestami i přes louky.

Jak to začalo: trenér Tomáš mi dal návrh, zda bych se mohl zúčastnit. Volno jsem měl, a tak jsem se poprvé zúčastnil organizovaného závodu.

Do Slatiny jsem přijel cca 20 minut před startem. Takže následovala rychlá prezentace, převléknutí a rozklusání. Jakmile jsem přiběhl na startovní čáru, už se startovalo.

Pavel Javora

#hvezdaPavel

@paveljavora

Zvolil jsem strategii spíš volnějšího začátku a dle vývoje pak případně zrychlení. Což se nakonec ukázalo jako moudré rozhodnutí. Doufal jsem, že někteří to už na začátku přepálí a já tak nebudu poslední.

Startovalo se na asfaltu a asi po 500 m se změnil povrch na cestu po louce a do táhlého kopce. Držel jsem se stále ve skupince asi se třemi běžci až na vršek. Bylo dobré zjištění, že mně nikdo nepředbíhal. Naopak jsem se pomalu dostával dopředu.

Občas jsem s některým (ba i některou se závodnic) prohodil pár slov a snažil jsem se je motivovat, ať makají se mnou. Když mi ale pokaždé sdělili, že si šetří síly na závěrečný kopec, krapet jsem znervózněl. Ale běžel jsem dál s tím, že kopce jsou a budou, a je potřeba je vyběhnout.


A tak se taky stalo. Najednou se přede mnou objevil kopec. Sledoval jsem, jak v dálce pár lidiček usilovně bojuje o jeho zdolání. Optal jsem se ještě jedné běžkyně, zda do toho jde se mnou. Odmítla, a tak jsem vyrazil sólo. V samém závěru kopce jsem předběhl ještě pár lidí, kteří svým tempem připomínali spíše chodce. Po krátkém běhu po cca 500m vrstevnici už na mě čekal seběh do cíle ve Slatině.

Celá trať byla dobře značená, místy kamenitá, s převýšením 240 m. Výsledovka a fotky ze závodu bude ke stažení až během týdne. Samozřejmě, že si vše vytisknu a schovám. Vždyť to bylo vůbec poprvé, co jsem zaběhl podobný organizovaný závod.

Závod jsem zvládl v tempu 5:14/km, celkově jsem se umístil na 37. místě. Na to, že to byl to můj první běžecký závod, to není špatný výsledek, co říkáte?  


Ohlédnutí: Rekordní Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary

Pátý ročník Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary ozdobily skvělé časy, když se nejrychlejšímu muži i ženě podařilo zaběhnout rekord závodu. Souboj elitních atletů byl napínavý až do poslední chvíle, kdy se o vítězi rozhodlo až v cílové rovince. V ní měl nejvíce sil Wilfed Kimitei, když přespurtoval tři soupeře a finišoval v čase 1:00:54. Také mezi ženami se rozhodovalo až v závěru a členka RunCzech Racing týmu Yvonne Jelagat zvítězila v čase 1:08:19. Recenze: Nike AIR ZOOM PEGASUS 33

V první řadě je dobré zmínit, že tento model je oblíbenou botou elitního světového běžce, čtyřnásobného olympijského vítěze a několikanásobného mistra světa Mo Faraha. Už to samo o sobě dodává botě punc kvality, protože který elitní běžec by trénoval ve špatné obuvi?
Zveme vás: Na O2 Pražskou štafetu 4x5 se chystá Leoš Mareš nebo kapely UDG a Eddie Stoilow

Jeden z nejoblíbenějších běžeckých parků hlavního města, čtyřčlenné týmy, party pod širým nebem, koncerty a RunCzech. To je O2 Pražská štafeta 4x5 v režii RunCzech, která se letos poběží nově ve dvou dnech! Celkem osm tisíc běžců rozpohybuje Stromovku ve středu 14. a ve čtvrtek 15. června. Mezi nimi nebudou ani letos chybět známé tváře v čele s Leošem Marešem, Pavlem Pafkem nebo kapelami UDG a Eddie Stoilow.