Rozhovor před Sportisimo 1/2Maratonem

Jakého času bys chtěl na půlmaratonu dosáhnout? Jak vypadala tvoje příprava?

Tak určitě chci podat svoje maximum, což si myslím může být i těch 1:16.  Poslední dobou se cítím fyzicky velmi dobře. Poslední závody jsem zaběhl v uspokojivých časech, na to, že je teprve začátek sezóny. Ale někdy když toho mám fakt dost, jsem unavený.

Moje příprava na pražský Sportisimo půlmaratón už trvá aktivně přesně dva měsíce. Mám naběháno přesně tolik, kolik mi trenér nadávkoval, někdy si i přidám a nezapomínám na regeneraci, která mi pomáhá se připravit na další, čím dál těžší tréninky. Moje týdenní kilometráž činí okolo 70 km, což jsem předtím ještě nikdy neběhal, takže se moje tělo stále s takovou zátěží sžívá.

 

Studuješ vysokou školu, co tvoji spolužáci a okolí, ví o tom, že jsi byl vybrán do hvězdného týmu?

Moje rodina, nejbližší přátelé a i spolužáci, kteří mě znají, vědí o všem, co se kolem mě děje. A to, že jsem byl vybrán do takto skvělé akce určitě postřehli. Podle jejich reakcí mi drží palce a předpovídají velkou běžeckou kariéru, takže doufám, že je nezklamu.

 

Co bys chtěl v běhu dosáhnout? Máš nějaký vzor a sen jaký závod chceš běžet?

Moje cíle v běhání jsou do budoucnosti velké, ale všechno záleží hlavně na zdraví. Chtěl bych do třech let dohnat českou vytrvaleckou špičku, více se zviditelnit, motivovat lidi kolem mě, aby taky začali s běháním nebo i jiným sportem, tak jak to dělám já, běhat velké závody po světě, hlavně bych si chtěl vyzkoušet v budoucnosti Ultra Trail Marathon na Madeiře, což by byla absolutní špička mojí ''běžecké kariéry''.

Mým hlavním životním vzorem je moje matka, nejsilnější člověk, kterého znám. Člověk, jenž mě nejvíce podporuje ve všem, co dělám. Mezi moje běžecké vzory patří Jan Pernica, který mne silně motivoval během mých začátků aktivního běhání a radil/radí mi, jak se stále zlepšovat, bývalý triatlonový ironman Tomáš Slavata, jenž je člověk, který má srdce na správném místě, kterého velmi obdivuji za jeho sílu, jak již sportovní, tak i tu, se kterou pomáhá jiným lidem.

Další hvězdu, kterou sleduji a obdivuji je současný nejlepší český vytrvalec, Jiří Homoláč, který mne fascinoval jeho odhodláním, dřinou a chtíčem se stále zlepšovat. Během celého jeho soustředění v Itenu ho sleduji a jen sním, že i já budu v budoucnu trénovat v Keni, tak jako vrcholový sportovec.

 

V jakém vybavení trénuješ? Používáš hodinky s GPS?


Díky projektu Sportisimo Hvězdy teď trénuji v oblečení značky Adidas. Dostal jsem úžasné tréninkové boty adidas SUPERNOVA, ve kterých při běhání necítím dopad na asfalt, což mi dost pomáhá k lepší regeneraci a ulehčuje i tak příliš náročné tréninky. Na pražskou půlku mám připravenou závodní obuv z nové kolekce adidas Adizero Adios, které bude mít na nohách každý favorit tohoto závodu.

Ano, mám hodinky s GPS značky Polar M400. Myslím si, že kvalitní hodinky by měly být neodmyslitelnou součástí každého běžce, jenž se chce běháním věnovat naplno a stále zlepšovat svoje výkony.

 


Myslíš si, že začne běhat více mladých lidí? V čem je pro tebe běh zajímavý?

Upřímně v to doufám. Při každodenních výbězích na Ladronce, čím dál častěji potkávám lidi v mém věku, což je optimističtější. Běh je stále populárnější sport, není finančně nákladný, každý může vyběhnout, stačí jen odhodlání a chuť.

Pro mě je běh smysl života, díky běhu jsem doopravdy pochopil, kdo jsem a čím chci být. Díky běhání jsem poznal spousty zajímavých lidí a přátel na celý život.

Z jednoho nenápadného podzimního výběhu, je teď doufám láska na celý život.

Další Vládi články: