Hvězdy Sportisimo: rozhovor s Vláďou Marčíkem

medailistou Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary


Vladimír Marčík (20 let) je členem běžeckého projektu Hvězdy Sportisimo pro rok 2017. Běhá druhým rokem, studuje, aktivně hraje malou kopanou a až dosud nikdy neměl trenéra a není ani členem atletického oddílu. Od ledna trénuje pod vedením trenéra Tomáše Ondráčka a s produktovou podporou značky adidas. Závod Mattoni 1/2maraton Karlovy Vary dokončil na úžasném 3. místě mezi Čechy v čase 1:14:25. Přečtěte si, jak to Vladimír dokázal a jak koncipuje svůj trénink, který evidentně přináší skvělé výsledky.

1. Stál jsi na stupních vítězů a poslouchal tóny naší hymny. Jaké to pro tebe bylo? Čekal jsi tento úspěch?

Určitě jsem to před závodem nečekal. Věděl jsem, že konkurence není taková jako v dubnovém závodě v Praze, ale mým cílem bylo dostat se do první desítky Čechů, třetí místo je naprostá fantazie a splněný sen. Poslouchat hymnu na pódiu byl nepopsatelný zážitek, nic takového jsem ještě nezažil. Po doběhnutí do cíle mě ihned posadili vedle všech vítězů tohoto závodu. Sedět vedle nejlepších běžců byla neskutečná pocta. Vyhlášení a pódium jsem si užíval. Byl jsem trochu nervózní a nesvůj, jelikož jsem nevěděl, jak mám v té situaci reagovat.


2. Máš za sebou několik těžkých závodů (Vltava Run, půlmaratony). Jak regeneruješ a jaký tě čeká další závodní program?

Poslední tři víkendy jsem měl harmonogram absolutně nabitý. Je to těžké, ale moje tělo to zvládá dobře. Regeneruju dost rychle. Všichni říkají, že jsem mladý, takže toho zvládnu hodně a na druhý den budu určitě v pohodě, což je pravda. V neděli po závodě jsem si dal malý klus, s rodinou pohodový tenis a za odměnu slavnostní oběd a večeři. Teď mám trochu klid a čas na přípravu a tréninky. Další závod mě čeká až 3. června v Českých Budějovicích na dalším půlmaratonu série RunCzech.

3. Máš nějaké vzory? Co tě nejvíce motivuje do dalšího tréninku?

Jako každý začínající sportovec a atlet i já mám nějaké vzory, které mi ukazují cestu k cíli a úspěchu. Mezi ně patří Jirka Homoláč a hlavně Jan Pernica, kterého si velmi vážím jako člověka i profesionálního sportovce. V neposlední řadě bych chtěl zmínit trenéra Hvězd Sportisimo Tomáše Ondráčka, který mi pomáhá na mé cestě k úspěchu, motivuje mě, radí mi. Tomáš se kromě mě věnuje všem dalším Hvězdám Sportisimo, za což ho repektuju a uznávám.  

Mojí největší motivací jsou zatím výsledky. Vidím rozdíly po každém závodě, po každém rychlostním tréninku. Jsem silnější, zkušenější, běhám stále rychleji. Snažím se plnit všechny tréninky, které mám přes týden nastavené. Někdy se mi nechce, ale stačí mi jen vzpomenout na moje úspěchy a jsem zpět na vlně.


4. Od června budeš brigádně pracovat na ostrově Ibiza. Budeš tam mít možnost běhat?

Určitě tam možnost bude. Bohužel denní harmonogram budu mít úplně převrácený, což znamená, že na trénink a intenzitu nebude takový prostor jako v pohodlí domova. Teploty na Baleárách se pohybují přes den okolo 30-40 stupňů a běhat bomby v takových podmínkách není nejrozumnější. S trenérem Tomášem před odletem probereme tréninkový plán dopodrobna, ale vypadá to, že se nejspíš budu věnovat hlavně objemovým běhům. Bohužel pro mě závodní sezóna zřejmě končí. Forma už nebude taková, jakou mám nyní, ale budu mít možnost stále trénovat. Chci hlavně zapracovat na svých nedostatcích, které mě omezují v zrychlení. Budu se více věnovat kompenzačním cvičením, jimiž chci zpevnit celé tělo.