Jak vybrat fotbalové vybavení

Redakce Sportisimo

4.4.2023 • 7 min čtení

Míč a kopačky jsou základ, ale pokud si chcete fotbal užít naplno, neobejdete se bez dalšího vybavení.

Podle jakých parametrů zvolit chrániče a štulpny? Jak se zorientovat v nabídce brankářských rukavic? Jaké pomůcky vám pomohou při tréninku? Poradíme vám, jak vybrat fotbalové vybavení.

Shrnutí

 • Chrániče - Chrániče holení by měly být lehké a pohodlné. Zároveň musí zajišťovat potřebnou ochranu. Velikost zvolte s ohledem na výšku postavy. K nejpopulárnějším řešením patří chrániče bez pásků, které na noze drží díky kompresním návlekům.
 • Štulpny - Rozhodněte se, zda chcete štulpny s ponožkami, nebo bez. Poté stačí jen sáhnout po správné velikosti. Stejně jako u ponožek se řiďte velikostí nohy. Jestli váháte mezi dvěma velikostmi, vsaďte spíše na tu menší. Ujistěte se, že je materiál dostatečně prodyšný a dobře odvádí pot.
 • Oblečení - Fotbalové oblečení musí být komfortní, prodyšné a schopné odvádět pot od těla. Počet vrstev a úroveň zateplení přizpůsobte aktuálnímu počasí.
 • Brankářské vybavení - Brankářské rukavice vybírejte přesně na ruku. Velikostní stupnice zohledňuje obvod dlaně. Dresy a kalhoty pro gólmany by měly být na zatěžovaných místech vypolstrované a tlumit časté dopady na zem.
 • Tréninkové pomůcky - Zefektivněte svůj trénink pomocí kuželů, vytyčovacích met, překážkových setů nebo odrazových sítí. Organizaci většího počtu hráčů usnadní rozlišovací dresy a píšťalka.
 • Fotbalové tašky a batohy - Sportovní tašky, které odpovídají konkrétním požadavkům fotbalistů. Najdete v nich například kapsu na míč či speciální přihrádku na kopačky.
 • Další fotbalové vybavení - Sportovní výživa, ortézy a bandáže pro případ zranění, ale také potřeby pro rozhodčí nebo fanoušky. Do fotbalového vybavení spadá široká škála rozličných produktů.

Ukázat fotbalové chráničeUkázat fotbalové oblečeníUkázat brankařské vybavení

Chrániče

Fotbalové chrániče patří k důležitým bezpečnostním prvkům. Při oficiálních zápasech jsou chrániče dokonce povinné – rozhodčí před začátkem utkání kontroluje, zda je hráči mají nasazené. Primárním úkolem chráničů je zabránit zranění holenní kosti. Ta leží přímo pod kůží a není chráněna okolními svaly. Některé chrániče poskytují ochranu také kotníkům.

Typy chráničů

Narazíte na dva základní typy fotbalových chráničů.

 • Chrániče s ochranou kotníku - Skládají se z chrániče holeně a fixačního popruhu na kotník. Ten zajišťuje ochranu kotníku a podílí se na upnutí chrániče. V horní části pevného krunýře bývá stahovací pásek se suchým zipem.
 • Chrániče bez ochrany kotníku - Označované rovněž jako anatomicky tvarované chrániče. Tvoří je výhradně chrániče holení. Tyto „destičky“ jsou obvykle opatřeny stahovacími pásky v horní a dolní části.

V poslední době si fotbalisté zejména kvůli zvýšenému pohodlí oblíbili chrániče holení bez pásků. Přes tyto modely se natahuje kompresní návlek, který se postará o fixaci chrániče. U některých typů se na nohu nejprve natahuje návlek s kapsou. Chránič se následně umisťuje právě do této speciální kapsy. Setkáte se i s návleky, v nichž je chránič zašitý.

Materiál

Při výrobě chráničů se používají různé materiály. Které se řadí k těm nejběžnějším?

 • Plast - Plastové chrániče potěší pořizovací cenou, ale jsou méně odolné a poskytují nižší stupeň ochrany.
 • Skelné vlákno - Výborný materiál, který holeni zaručí vysokou ochranu. Vyniká tuhostí a pevností, přesto si však udržuje nízkou hmotnost.
 • Pěnová guma - Lehký materiál, jenž se dá snadno tvarovat.
 • Polyuretan (PU) - Jeden z nejrozšířenějších materiálů. Pyšní se skvělými tlumícími vlastnostmi. V porovnání se skelným vláknem je o něco těžší.
 • EVA pěna - Jemný materiál, který se používá na vnitřní straně chráničů a stará se o komfort při nošení.

Materiály se u chráničů v různých poměrech kombinují. Z pohledu uživatele je klíčové, aby chrániče byly pohodlné, lehké a dobře seděly na noze.

Velikost chráničů

Chrániče vám poskytnou stoprocentní ochranu, jen když správně zvolíte jejich velikost. Rozhodujícím parametrem je v tomto ohledu výška hráče. Každý výrobce využívá jinou velikostní stupnici, proto se vždy přesvědčte, pro jak vysoké hráče byl konkrétní model vyroben. Orientačně se u dospělých chráničů můžete řídit touto stupnicí.

 Velikost XS S M L XL
Výška hráče 140–150 cm 150–160 cm 160–170 cm 170–180 cm 180 cm a více

 Ani u dětských chráničů neexistuje jednotná stupnice. Pokud u zboží není uvedena výška či věk malého fotbalisty, spolehněte se na údaje v následující tabulce. 

 Dětská velikost S M L
Výška hráče 120–130 cm 130–140 cm

150–160 cm

Věk hráče 4–6 let 7–9 let 10–12 let

Štulpny

Nedílnou součástí fotbalistovy výbavy jsou štulpny. Ty překrývají chrániče, drží je na svém místě a často slouží rovněž jako fotbalové ponožky. Štulpny se vyrábí v několika provedeních.

 • Klasické (podkolenní) štulpny - Štulpny s ponožkou, které sahají těsně pod koleno fotbalisty. Jedná se o nejběžnější typ.
 • Nadkolenní štulpny - Modely, jež délkou dosahují až ke stehnům. Využití najdou zejména během chladných dnů. Ne každému jsou pohodlné a pocitově mohou omezovat v pohybu.
 • Štulpny bez ponožky - Známé také jako štulpny se třmenem. Ideální varianta, když chcete nosit klasické ponožky. Štulpny disponují páskem, kterým je přichytíte ke spodní části chodidla.

Kromě volby vyhovujícího typu na vás čeká ještě výběr správné velikosti. Štulpny se číslují podle velikosti nohy, stejně jako ponožky. Vzhledem k elastickým vlastnostem používaných materiálů bude u modelu většinou uvedeno velikostní rozmezí, například 39–42. Pokud se vaše velikost nachází přesně na pomezí dvou kategorií, měl by vám stačit menší pár. Štulpny bez ponožky se nezřídka prodávají v univerzální velikosti.

Nezapomeňte si ověřit, z jakého materiálu byly štulpny vyrobeny. Materiál má zásadní vliv na pohodlí a prodyšnost. Vhodný základ představuje polyester či nylon. V praxi se u štulpen obvykle kombinuje více materiálů.

Oblečení

Nároky na fotbalové oblečení jsou zřejmé – oblečení by mělo být pohodlné, prodyšné a dobře odvádět pot od těla. Zároveň vám musí umožňovat volnost pohybu a ochránit vás před rozmary počasí. Zapomínat samozřejmě nesmíme ani na design. Oblečení lze pořídit samostatně, ale také v praktických soupravách.

V letní sezóně si vystačíte s kraťasy a fotbalovým dresem. Fotbal se však hraje celoročně, proto v nabídce naleznete i bundy či dlouhé kalhoty. S přečkáním těch největších mrazů vám pomohou čepice a rukavice.

Brankářské vybavení

Místo střílení gólů jste na hřišti od toho, abyste jim zabraňovali? Pak potřebujete vybavení pro gólmany. Základ tvoří brankářské rukavice. Chybět vám ale nesmí ani brankářské kalhoty a dres.

Brankářské rukavice

Pomáhají s chytáním a vyrážením balonu. Kromě toho přispívají k ochraně před zraněním rukou a prstů. Brankářské rukavice vybírejte přesně na ruku. Správnou velikost zvolíte podle obvodu dlaně. Ten nejlépe změříte krejčovským metrem. S orientací v používané velikostní stupnici vám pomůže následující tabulka. Hodnoty ale nejsou napříč výrobci sjednocené, proto se vždy řiďte údaji uvedenými u konkrétního zboží.

Velikost 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Obvod dlaně (cm)

13,7

13,7 až 15,5

15,5 až 17,5

17,5 až 19,7

19,7 až 21,6

21,6 až 24,1

24,1 až 26,7

26,7 až 29,2

29,2 až 31,8

Utažení rukavic doladíte páskem na suchý zip, který obepíná zápěstí. V některých případech pásek nahrazuje elastická guma. Ta pocitově přináší větší pohodlí, protože zápěstí tolik nestahuje. Rukavice se vám ale mohou vysvlékat. Modely s gumou místo pásku vám tedy musí sedět opravdu perfektně.

Přilnavost za všech podmínek zajišťuje nejčastěji latexová dlaň. Latex vyžaduje speciální údržbu. Po každém tréninku či zápase z něj odstraňte zbytky trávy, hlíny a dalších nečistot. Využijte k tomu teplou vodu (max. 50 °C) a čističe na rukavice. Opláchnutí vlažnou vodou se doporučuje také před prvním použitím, odstraníte tím nežádoucí látky z výroby. Alternativu latexu představuje polyester nebo kombinace více materiálů.

Pokud to s brankářským řemeslem myslíte vážně, pak si s jedním párem rukavic nevystačíte. Výběr rukavic na zápas značně ovlivňuje počasí. Do deště potřebujete rukavice s otevřenějšími póry, které lépe absorbují vodu a zajišťují přilnavost i ve vlhkém prostředí. V zimě zase oceníte rukavice se zateplením.

Brankářské dresy a kalhoty

Základní požadavky na brankářské dresy a kalhoty se příliš neliší od dalšího sportovního oblečení. Důležitá je zejména prodyšnost materiálů a jejich schopnost odvádět pot od těla. Zároveň musí oblečení gólmana chránit před vlivy počasí. Brankářské oblečení tak bude vypadat jinak v létě a během zimní přípravy. Dresy se vyrábí s krátkým i dlouhým rukávem a kalhoty lze v horku vyměnit za brankářské trenky.

Oblečení pro brankáře se odlišuje především polstrováním, které tlumí dopady na zem. Polstrování se nachází na nejvíc zatěžovaných místech. U kalhot a trenek se jedná o boky, u dresů hlavně o loketní část.

Tréninkové pomůcky

Doby, kdy na trénink stačily jen kopačky a míč, jsou dávno pryč. S efektivním trénováním a zdokonalováním techniky dnes pomáhá celá řada tréninkových pomůcek. K těm nejrozšířenějším patří kužely, vytyčovací mety a rozlišovací dresy. Pro dynamická cvičení se hodí tréninkové žebříky nebo sety překážek. Trenérům přijdou vhod stopky a píšťalka. Trénování v domácích podmínkách vám zpestří skládací branky či odrazové sítě.

Fotbalové tašky a batohy

Fotbalové tašky a batohy slouží k uložení veškerého vybavení, které na trénink nebo zápas potřebujete. Za tímto účelem můžete samozřejmě použít jakoukoliv sportovní tašku. Modely navržené přímo na fotbal ale reflektují specifické požadavky fotbalistů. Fotbalové tašky mívají například kapsy na míč či samostatné přihrádky pro kopačky a propocené oblečení.

Velikost tašky přizpůsobte svým potřebám. Je zbytečné hledat co největší tašku, když ji pak budete nosit poloprázdnou. Pro uložení základního fotbalového vybavení a běžných osobních věcí postačí tašky s objemem 30 až 50 litrů. Pokud toho přenášíte více, podívejte se po taškách s objemem okolo 60 litrů.

Další fotbalové vybavení

Sport na všech úrovních se v posledních letech výrazně zprofesionalizoval. Na sportovní výživu dnes dbají i amatérští fotbalisté. Na výběr mají z mnoha nápojů, tyčinek a dalších doplňků stravy. Dostupnější jsou také různé ortézy, bandáže a tejpy, které hráčům pomáhají překonat nepříjemná zranění.

Zapomínat nesmíme ani na rozhodčí. K jejich profesi neodmyslitelně patří píšťalka a sada rozhodcovských karet. Fanoušci se zase rádi obléknou do klubových barev svého oblíbeného týmu.

Ukázat fotbalové chráničeUkázat fotbalové oblečeníUkázat brankařské vybavení

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků