Jak vybrat hokejové rukavice

Redakce Sportisimo

9.9.2023 • 11 min čtení

Hokej neustále pádí kupředu. Puky létají rychleji, nárazy jsou prudší, bruslaři neustále posouvají limity. S tím ale musí jít ruku v ruce také lepší ochrana zdraví hráčů. A když už je řeč o rukách, v souvislosti s hokejem hned musí zaznít otázka na rukavice. 

Hokejové rukavice jsou nedílnou součástí výstroje, ať už se chystáte na úvodní buly v nejvyšší soutěži, nebo si jdete jen pro radost v zimě zaplácat s kamarády na rybník. I na této úrovni totiž může přijít nenápadná sekyrka, nebo vás třeba trefí odražený puk do prstu a zranění je na světě. Nejde ale jen o ochranu rukou, ale také o dobrý pocit na hokejce a dobrou kontrolu puku.

Pokud si nejste jistí, na co se při výběru rukavic na hokej zaměřit, není nic snazšího, než se začíst do našeho rádce. Pojďme na to.

Ukázat hokejové rukavice

Shrnutí

 • Výkonnost - jednou z cest výběru je orientace podle úrovně vybavení vzhledem k levelu hokeje, kde budou používané. Na výběr je od amatérského po profi vybavení.
 • Velikost - narazíte na rozdělení podle věku do kategorií dětských, juniorských a seniorských rukavic. V nich se pak samostatně dělí několik velikostí. Dětské rukavice začínají délkově na 9 palcích a největší seniorské modely mají i 15 palců (od konce manžety po nejdelší prst).
 • Tvar - výrobci odlišují volnější rukavice (klasické), anatomicky tvarované (padnoucí těsně na ruku) a zkosené (širší v okolí dlaně a těsnější směrem k prstům).
 • Materiál - většinou jde o kombinaci materiálů, na povrchu je syntetická kůže, nylon či síťovina, hlavní ochranu pak zajistí vycpávky například z molitanu či plastová protekce. Rozdíly jsou i v materiálech dlaní. Vsadit můžete na umělé tkaniny nebo různé syntetické kůže. Rozdíly jsou také v provedení rukavic, prošívání dlaní a podobně.
 • Prsty - rukavice se dělí i podle toho, z kolika článků je sestavená protekce prstů. Dva dílky jsou lepší pro ochranu před zraněním, naopak ale tato varianta trochu omezuje cit a pohyb. Dělení na tři části nabízí lepší možnosti ohýbání prstů.
 • Barva - vedlejší parametr. Levnější rukavice bývají jednobarevné, u dražších často najdete různé barevné kombinace. Převažuje modrá, červená a černá barva. Volit se dá například podle barvy dresu. 

Úroveň výkonu

Orientačně se můžete zaměřit na rozdělení rukavic podle úrovně hokeje, kterou se chystáte hrát. Na pultech jsou totiž jak amatérské rukavice, tak výbava pro profesionály. Rozdíly najdete hlavně v míře ochrany ruky, ale také v kvalitě použitých materiálů a zpracování, citu na hokejce a také samozřejmě v cenovce

Samozřejmě neexistuje nějaká pevná hranice, od které se přehoupnou rukavice do další kategorie, jde ale identifikovat základní znaky v daných skupinách.

 • Amatérské rukavice - nabízejí adekvátní ochranu pro pomalejší hokej, kde nelétají prudké střely a souboje nejsou tak intenzivní; jsou ohebné a lehké; nejsou moc propracované, použité jsou základní materiály, včetně provedení dlaně; většina spojů je lepená; cena je hodně příznivá.
 • Poloprofesionální rukavice - u tohoto typu už hraje ochrana důležitější roli, protože poloprofesionální hokej už je o dost intenzivnější; konstrukce je trochu tvrdší, hlavně proto, že je hřbet vyztužený plastem; dlaně jsou prošívané, propracovanější a mají více vrstev, jsou odolnější, ale zároveň nabízí dobrý cit na hokejce; prsty jsou dělené na více článků; částečně si berou technologie z profi vybavení, cena je ale stále dobrá v poměru s výkonem.
 • Profesionální rukavice - vhodné pro sportovce v top ligách, kde jsou nejintenzivnější střety, sekery přes ruce a velmi rychlé střely nejsou výjimkou; prioritu zde má výborná ochrana a perfektní cit na hokejce; použité jsou nejlepší dostupné technologie a funkční materiály; prsty jsou hodně dělené pro snadné ohýbání; dlaň je odolná a prošívaná s perfektním gripem; ochranu zajišťují velmi pevné výztuhy hlavně v oblasti zápěstí a hřbetu ruky; cena se šplhá poměrně vysoko. 

Velikost 

Volba správné velikosti rukavic je zásadní parametr, který může dodat komfort a pohodlí hráči, nebo mu hru naopak tak trochu znechutit. Je nutné myslet na to, že každý výrobce používá trochu jiný střih a rukavice se stejným označením velikosti od dvou různých výrobců se mohou pocitově lišit. 

Obecným pravidlem je, že správná velikost odpovídá situaci, kdy se prsty “nederou” z rukavic mimo ochranu konečků prstů a lem začíná až za hranicí dlaně. Švy by neměly tlačit a zároveň by rukavice neměla na ruce “létat” ze strany na stranu.

Základní věkové rozdělení rukavic, které zároveň koresponduje s velikostí, je do kategorií dětských, juniorských a seniorských. Modely rukavic pak vždycky nesou číselné označení, které odkazuje na délku rukavice v palcích (2,54 cm) od konce manžety po nejdelší prst. V rámci věkových skupin se tedy rukavice ještě dál označují na základě velikosti písmeny S, M a L, podobně, jako je tomu u oblečení.

 • Dětské (Youth) - 8 a 9 palců (S, L).
 • Juniorské (Junior) - 10, 11, 12 palců (S, M, L).
 • Seniorské (Senior) - 13, 14, 15 a více palců (S, M, L, případně XL).

Orientačně může při volbě velikosti rukavice vypomoct i následující tabulka, kdy musíme změřit délku od špičky nejdelšího prstu (nejčastěji prostředníček) ke spodní hranici dlaně u zápěstí. Pamatujte znovu na různé střihy rukavic, každému hráči totiž bude vyhovovat něco jiného a i proto v tabulce vidíte, že se rozsahy délek překrývají.

 Věková kategorie Naměřená délka ruky (cm)

Velikost rukavice (v palcích)

Dětská 10,5 až 13 8
Dětská 11,5 až 14 9
Juniorská 13 až 15,5 10
Juniorská 14 až 16,5 11
Juniorská 15,5 až 18 12
Seniorská 16,5 až 19 13
Seniorská 18 až 20,5 14
Seniorská 19 až 22 15

Tvar

Při výběru hokejových hokejových rukavic hraje velkou roli pocit pohodlí. Každý hráč je zvyklý na něco jiného a hledá trochu jiné parametry. Hodně s osobním pocitem souvisí i volba tvaru rukavic, proto se nedá jasně říct, že konkrétní hráč potřebuje takovou rukavici a jiný zase druhý typ. Zkrátka je potřeba zkoušet a zjišťovat, co nejlíp vyhovuje.

Rukavice se dají rozdělit na dva až tři typy podle střihu, neboli tvaru. Základní dvě skupiny jsou otevřené a uzavřené rukavice, k tomu se ale někdy objevují i modely se zkoseným střihem.

Výrobci občas tento parametr neuvádějí, i proto je opravdu nutné vyzkoušet, jestli daný model rukavic hokejistovi sedí.   

Klasický střih (otevřený)

Tento typ rukavic byl v dřívějších hokejových dobách jediný. Tvar rukavice je rovný a široký, od prstů až po zápěstí dává hokejistovi velký prostor pro pohyb ve všech směrech. Vstupní otvor připomíná široké písmeno V. Tento typ rukavice nesedí přesně ruce, což nemusí vždy hráči vyhovovat, protože může mít pocit, že mu rukavice klouže nebo může spadnout.

Stále se ale jedná o tvar, po kterém hráči sáhnou nejčastěji.

Anatomický střih (uzavřený)

Anatomické rukavice jsou mladší, výrobci tak šli na ruku těm hokejistům, kteří prahli po těsnějším kontaktu s ruky a rukavice. 

Tento typ rukavice těsně obepíná ruku, jak prostor dlaně a prstů, tak okolí zápěstí, zkrátka anatomicky kopíruje tvar končetiny. Díky tomu dostávají hráči perfektní cit na hokejce, rukavice se pohybuje jen minimálně, takže je vlastně takovou prodlouženou částí těla. Vstupní otvor má tvar písmene U, občas je zkrácená hrana chrániče

Některým hráčům by ale tento střih nevyhovoval, protože jsou hlavně v okolí zápěstí pocitově zvyklí na velký prostor a volný pohyb. Těsný tvar jim nevyhovuje například při střelbě švihem. 

Zkosený střih

Výrobci ale přišli ještě s další variantou tvaru rukavice. Jde o provedení, kdy prostor dlaně a prstů je rozšířený, podobně, jako u klasického střihu, ale směrem k zápěstí se zužuje a více jej obepíná, čímž připomíná anatomicky tvarovaný model. 

Tento kombinovaný styl má poskytnout lepší pohyblivost prstů, takže i příjemnější úchop hokejky, ale zároveň má odstranit pocit, že rukavice nesedí na jednom místě a posouvá se vpřed a vzad.

Materiál

Když se zaměříme na materiál, ze kterého je většina rukavic vyrobená, musíme odlišit tři části. První z nich je vnější konstrukce, tedy část, která chrání hlavně zápěstí, hřbet ruky a horní stranu prstů. Druhou zásadní částí je provedení dlaně a třetí pak vnitřní část rukavice.  

Vnější strana rukavice

Tato část rukavice může kombinovat hned několik typů materiálů v různém poměru. Každý z nich má určité výhody a nevýhody, zároveň ale neovlivňují cit na hokejce. Spíš se zde řeší míra ochrany ruky a odolnost samotného materiálu. Kvalita pak ovlivňuje cenu rukavic.

 • syntetická kůže - dodává rukavicím pružnost, pocit měkkosti, je příjemná na omak, nasává méně vlhkost, než pravá kůže, navíc jde o levnější variantu,
 • nylon - není tak odolný jako syntetika, ale jde o lehčí materiál s dobrou prodyšností a odvodem vlhkosti, takže ruce mohou více dýchat,
 • síťovina - je odolnější proti opotřebení, ale není tak příjemná na omak a méně “dýchá”, je levnější.

Pod svrchním materiálem pak najdeme různé vycpávky z pevného molitanu, pěny a podobně, využívají se různá řešení. Hlavním úkolem je samozřejmě co nejlepší ochrana ruky před osekáváním nebo různými nárazy, například letícím pukem. Pevnost a protekci končetiny zvýší i často používané výztuhy z pevného plastu, které jsou umístěné uvnitř rukavice. Ty jsou ale kvůli tomu samozřejmě tužší. 

Dlaň

Na oblast dlaně je u hokejových rukavic kladený největší důraz, co se týče odolnosti materiálu proti prodření a také citlivosti úchopu. Jde o nejvíce namáhanou část vybavení, z kvality provedení dlaně je možné posuzovat úroveň daného modelu rukavic. 

Základní rukavice mají dlaň vyvedenou v jedné vrstvě s minimálním prošíváním. Čím profesionálnější modely, tím častěji se objevuje větší počet vrstev materiálů odolných proti prodření s výrazným prošíváním. Na povrchu dlaně je grip, který hráči dodá ještě daleko stabilnější a lepší cit na hokejce. Výrobci se pak předhánějí v různých speciálních prvcích, které například tlumí nárazy, zlepšují prodyšnost a odvětrávání.  

Druhý materiálů dlaně

Co se týče materiálu, narazíte při výběru na mnoho variant, ať už jde o různé druhy umělé tkaniny nebo napodobeniny pravé kůže, které jsou nejpopulárnější. Narazíte na tyto názvy a označení: Nash, Micronash, AX Suede, Clarino, Sure grip, Pearl Mustang, Yellow Mustang, Kangaroo, Digital, Digital Microvent, Digital Tacky.

Provedení dlaně je opravdu individuální záležitostí a je potřeba, aby si sám hráč osahal více modelů a zjistil, co mu nejvíce vyhovuje. 

Je nutné zmínit, že se materiály mohou chovat jinak, když jsou suché a v případě, že do sebe nasají vlhkost z potu, což je samozřejmě častý případ při intenzivním hraní. Profesionálové dokonce většinou kvůli komfortu a dobrým vlastnostem materiálu používají dva páry stejných rukavic. V pauze mezi třetinami si mokré rukavice vymění za suché a navíc využívají i speciální sušičky rukavic, aby na další třetinu měli znovu jeden suchý pár. 

Oprava dlaně

Hlavně u levnějších modelů hokejových rukavic dochází rychleji k prodření dlaně. Ještě než je ale vyhodíte do koše a budete se poohlížet po nových, existuje možnost nechat si vybavení opravit. 

Na dlaně jde našít nový potah, důležité ale je, aby pořád zůstavaly alespoň okraje původního materiálu, na které se nový povrch uchytí. Pokud je dlaň potrhaná až k okrajům a vnější straně rukavice a prstům, oprava už nebude možná. 

Vnitřek rukavice

Vedle vnější strany rukavice, tedy hřbetu ruky a horní strany prstů, a dlaně, se dají hledat rozdíly mezi rukavicemi i uvnitř. Každý si musí vybrat, co mu vyhovuje, ale u dražších modelů se můžete těšit například na opravdu komfortní pocit při hraní. 

Takové rukavice jsou opatřené funkčními materiály, které odvádí vlhkost z rukou pryč. Často hokejisté bojují se zápachem vybavení. Ten mají na svědomí hlavně bakterie v potu, které po delší době zkrátka smrdí. Tento nepříjemný efekt se dá mírnit například za pomocí vnitřního antibakteriálního materiálu, který se v rukavicích také používá. 

Prsty

Hokejové rukavice, jak už vyplývá z článku, mají jako jeden z nejdůležitějších úkolů hlavně ochránit ruku před zraněním. Hlavně ve spojitosti s úrovní ochrany se řeší, vedle umístění pěnových výplní, výztuží, boční ochrany, také jeden další parametr, který na první pohled může být úplně nedůležitý. Jde o provedení prstů rukavice, konkrétně dělení na jednotlivé články.

Při výběru se můžete řídit tím, že rozdělení prstů na více článků vám poskytne lepší cit při držení hokejky, úchop bude komfortnější. Naopak pokud sáhnete po rukavicích s menším počtem článků, ochrana prstů bude lepší. U profesionálních rukavic narazíte nejčastěji na tři, případně i čtyři články, naopak u amatérských často najdete pouze dva.

Speciálně se pak řeší provedení palce, kde je většinou protekce největší. Kloub je chráněný proti vykloubení a většinou má dva, či dokonce pouze jeden článek, což ovlivňuje ohebnost prstu.

Barva

Na závěr článku jsme si nechali jeden parametr, který nepovažujeme za zásadní, ale přeci jen, pokud si budete vybírat mezi dvěma rukavicemi, které absolutně splňují vaše požadavky na funkčnost, tak k němu můžete přihlédnout. Jedná se o barevné provedení. 

Buď narazíte na modely jednobarevné, což bývá častější případ levnějších či dětských rukavic, nebo často bývají vyvedené v různých barevných kombinacích. Mezi nejpoužívanější barvy patří tmavé odstíny modré (navy), černá a červená. Volit tedy můžete například i podle toho, jaká kombinace se vám nejvíc hodí k barvě dresu či klubu.

Ukázat hokejové rukavice

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků