Jak vybrat sportovní podprsenku

Redakce Sportisimo

28.2.2022 • 7 min čtení

Pro mnoho sportovkyň je jedním z nejdůležitějších kusů oblečení právě sportovní podprsenka. Měla by poskytovat dostatečnou podporu, zároveň však neškrtit a neomezovat v pohybu a kvalitně odvádět pot od těla. 

Při sportovních aktivitách je kladený zvýšený nápor na oblast prsou, proto je velice důležité správně vybrat padnoucí podprsenku. S tím vám pomohou následující rady.

Pokud sportovkyně nepoužije dobře zvolený model, může se pro ni sportovní výkon stát hodně nepohodlným. Při nedostatečné podpoře poprsí hrozí také nenávratné natažení vazivových tkání v oblasti dekoltu, což má za následek klesnutí prsou.  

I z toho důvodu, že jde o vlastní zdraví, doporučujeme si trochu připlatit a pořídit kvalitní kousek prádla. Nepadnoucí či nekvalitní podprsenka může mít opravdu negativní důsledky. Navíc často platí, že dražší model z dobrého materiálu zkrátka déle vydrží. Společně s dalšími výhodami, jako například pohodlnost, tak převáží nad variantou, kdy si budete kupovat levnější podprsenky, za to častěji.

Ukázat sportovní podprsenku

Shrnutí 

 • Velikost - Vyberte vhodnou velikost, aby podprsenka pohodlně seděla. Na výběr jsou klasické podprsenky s košíčky a klasickým označením velikosti podle obvodu hrudníku a velikosti košíčků. Druhou variantou spíše pro menší prsa jsou kompresní podprsenky označované písmeny S, M, L jako u oblečení.  
 • Podpora - S velikostí značně souvisí také úroveň podpory, kterou daná podprsenka poskytuje. Zkrátka, jak moc drží poprsí, aby se tolik nehýbalo. Na výběr je ze tří stupňů - vysoká, střední a nízká podpora. Vysoká podpora je dobrá pro větší poprsí a hodně dynamický pohyb, nízká naopak stačí například na klidnou jógu a podobně.
 • Design a zkoušení - Při výběru určitě doporučujeme fyzicky vyzkoušet daný model přímo na prodejně. Provedení podprsenky musí perfektně sedět. Nikde nesmí škrtit, odstávat a podobně. 
 • Materiál - Zaměřte se i na volbu materiálů, převažují syntetické tkaniny jako polyester, nylon a elastan, existují ale také verze z bavlny či merino vlny. Je dobré investovat do kvalitních materiálů, které si déle udrží vlastnosti. 

Velikost 

Základem dobrého výběru, stejně jako u klasické podprsenky, je správná velikost. U sportovních podprsenek to platí dvojnásob. 

Číslování

Sportovní podprsenky lze číslovat stejně jako u klasických podprsenek, kde velikost značí obvod hrudníku a velikost košíčků – například 70C. V tomto případě se jedná o podprsenku vyztuženou košíčky. 

Naopak takzvané kompresní podprsenky, které přitisknou prsa k tělu, jsou číslované velikostmi S, M, L. Jsou vhodné spíše pro nižší intenzitu pohybu a menší poprsí.

Postup měření velikosti:

 • změřte obvod hrudníku pod poprsím
 • zapište si údaj v centimetrech a zaokrouhlete na nejbližší násobek pěti
 • pro zjištění velikosti košíčků změřte obvod hrudníku v nejširším místě 
 • odečtěte od údajů z měření velikosti košíčků údaj z měření hrudníku a použijte uvedenou tabulku pro vyhledání správné velikosti košíčků
Rozdíl 10 - 14 14 - 16 16 - 18 18 - 20 20 - 22

22 - 24 

Velikost košíčků A B C D E F

Pro přibližné porovnání mezi oběma způsoby označení velikostí podprsenek můžete využít následující tabulku. Pamatujte ale, že každé tělo je jiné a údaje v tabulce jsou jen orientační.  

  XXS XS S M L XL XXL
60 A - C D          
65 A B - D          
70   A - B C - D        
75     A - B C - D      
80       A - B C - D    
85         A - C D  
90         A B - D  
95           A - C D
100             A - D

Podpora

Sportovní podprsenky můžeme rozdělit do několika kategorií podle míry podpory, jelikož je zřejmé, že jiný typ podprsenky využijete na pilates a jógu a jiný na cyklistiku, běh a aerobik. Je důležité zvolit správnou podporu pro danou zátěž

Pro běh budete potřebovat nejsilnější podporu a naopak pro jógu a pilates vám postačí podpora nižší. 

Úrovně podpory

Často bývá úroveň podpory podprsenek rozdělená do tří kategorií – nízká, střední a vysoká podpora.

 • Nízká - Nízká podpora je vhodná na fitness aktivity typu jóga, pilates – sporty spíše pomalého tempa. Podprsenky jsou převážně z tenčího a méně pevného materiálu, bez vyztužených kostic a s tenčími ramínky.

 • Střední - Střední podpora je vhodná na fitbox, bosu, flowing, TRX a jiné aktivity, které jsou vedeny zejména ve střední zátěži. Na rozdíl od podprsenek s nízkou podporou je tato kategorie podprsenek více vyztužená a materiál je silnější.

 • Vysoká - Podprsenky s vysokou podporou jsou vhodné na běh, jumping, insanity, aerobic a jiné sporty, které jsou prováděné ve vysokém tempu, kde je kladen důraz zejména na skoky a intenzivní tepovou zátěž. Toto spodní prádlo bývá vyztuženo měkkými kosticemi a ramínka jsou široká, dobrou variantou pro lepší podporu jsou také ramínka překřížená na zádech nad lopatkami.

Pro lepší přehled vám může posloužit i tabulka s jednotlivými sporty a zároveň velikostmi podprsenek, pomocí tabulky můžete lépe určit potřebnou podporu (LP – lehká podpora, SP – střední podpora, VP – vysoká podpora). Pamatujte, že hlavně u velkého poprsí platí, že je vysoká podpora vhodná i pro méně pohybově náročné sporty.

  XS S M L XL
Jóga LP LP LP VP VP
Pilates LP LP SP VP VP
Veslování LP LP SP VP VP
Cyklistika LP LP SP VP VP
Lyžování SP SP SP VP VP
Kruhový trénink SP SP VP VP VP
Tenis SP SP VP VP VP
Tanec SP SP VP VP VP
Týmové sporty SP VP VP VP VP
Jízda na koni SP VP VP VP VP
Běh VP VP VP VP VP

Zkoušení a střih

Každá sportovní podprsenka může mít jiný střih, ramínka a zapínání, tudíž se může stát, že vám dva modely stejné velikosti nebudou vyhovovat stejně. Při zkoušení si můžete ověřit správnou velikost a střih tak, že vložíte pohodlně dva prsty pod ramínka a spodní lem. Pokud vám podprsenka nesedí, řešením mohou být i nastavitelná ramínka. Podprsenka by neměla škrtit, aby dovolovala hluboké dýchání, na druhou stranu nesmí nikde odstávat.

Pohodlí při sportovních aktivitách může také podpořit absence švů, zapínání a zbytečných přezek. Většina výrobců se na tyto potřeby zaměřuje a vyrábí prádlo bezešvé a bez přezek, které se nacházejí u klasických podprsenek a jsou tak pro sport nevhodné. Při sportu se více pohybujete a švy by vás mohly odřít a způsobit drobné modřiny. 

Většina sportovních podprsenek se vyhýbá i klasickému zapínání mezi lopatkami a oblékají se přes hlavu. Pozornost věnujte také šířce ramínek, pro klidnější sporty lze volit ramínka užší, pro sporty jako je běh a aerobik jsou vhodnější ramínka širší, která se nezařezávají do kůže. Ramínka by se neměla dotýkat krku, který by mohla snadno odřít, vylepšenou podporu nabízí už zmiňovaný design s ramínky překříženými na zádech. 

Zkouška na prodejně

Určitě doporučujeme hlavně dražší podprsenky zkoušet fyzicky přímo na prodejně. Každé tělo je jiné a také design a střihy podprsenek se dost liší. Ideální je v kabince vyzkoušet, jestli vše sedí i v pohybu, nebojte se udělat několik prudších pohybů, poskoků či výpadů, ať si ověříte, jestli je podpora podprsenky dostatečná.

Vedle toho, jestli vám podprsenka sedí a je pohodlná, věnujte speciální pozornost spodnímu lemu, který drží prsa. Ten by měl zasahovat maximálně 2 cm pod poprsí, aby nepřekážel. Lem by se při pohybu neměl posouvat nahoru. Zkuste při zkoušení v kabince zvednout ruce nad hlavu a pozorujte, jestli se lem nevysouvá. Někdy mívají podprsenky silikonové proužky, aby lem držely na místě. 

Materiály

Sportovní podprsenky jsou vyrobeny převážně ze syntetického materiálu. Nejčastěji se jedná o polyester, nylon a elastan, které nabízí ideální parametry - odvádí pot, jsou pevné, pružné, neměly by dráždit pokožku a dražší kousky zamezují množení bakterií a tím i tvorbě zápachu.

Pokud někomu například není syntetický materiál příjemný, případně na něj má špatnou kožní reakci, volbou mohou být i bavlněné podprsenky, které však nemají tak dobré vlastnosti pro transport potu a podporu prsou. Zajímavou alternativou pak může být populární merino vlna, která dobře odvádí pot, poskytuje dobrou termoizolaci a je antibakteriální. Často je využívaná do termoprádla.

Polyester

Polyesterové vlákno je nejvyužívanější materiál pro sportovní oděvy, tudíž i podprsenky. Jedná se o chemické vlákno, které vyniká svojí tvarovou stabilitou, snadnou údržbou a hlavně nízkou sorpcí, tudíž materiál tolik nenavlhne a podporuje tak transport potu od pokožky. 

Některé značky používají takzvaný recyklovaný polyester, jedná se o znovu využitý materiál, nejčastěji vyráběný z PET lahví, tím produkt méně zatěžuje planetu a podporuje snížení produkce odpadu.

Nylon

Syntetický materiál nylon je velmi odolný, drží barvy a málo se mačká. Negativum je, že je hořlavý a udržuje v sobě statickou elektřinu. Stejně jako polyester nepřijímá toto vlákno do své struktury vlhkost a je tak vhodné pro sportovní oděvy.

Elastan 

Elastan patří do skupiny syntetických vláken, která se vyznačují svou výjimečnou pružností. Tento materiál lze natáhnout na 3–7 násobek své původní délky. Je pevnější a odolnější než gumová vlákna. 

U směsí s elastanovými vlákny oceníte hlavně větší pružnost materiálu, snížení mačkavosti a schopnost držet tvar. V Evropě se ujal název elastan, kdežto v severní Americe je toto vlákno známé pod názvem Spandex. Nejznámější obchodní značkou tohoto vlákna je Lycra. Elastan se vyrábí v mnoha zemích a pod jinými názvy jako např. Dorlastan, Elaspan, Linel apod. 

Životnost a péče o podprsenku

S materiály, ze kterých je podprsenka vyrobená, se musí adekvátně zacházet, protože špatná péče znamená také kratší životnost. Obecně podprsenka vydrží přibližně jeden rok (30 až 40 vyprání), opakovaným praním totiž degraduje materiál a podprsenka ztrácí svoji schopnost poskytnout dobrou podporu. 

Prát by se měla na šetrný program, ideálně jen přemáchnout v ruce ve studené vodě s jemným čistícím prostředkem. Nepoužívejte bělidla a aviváže, vyhněte se také sušení v sušičce. 

Pokud cítíte, že už je podprsenka vytahaná, případně už nesedí tak dobře, kupte si novou, protože pravděpodobně už nebude dobře podporovat poprsí a může dojít k natažení vaziva, což má za následek povislejší prsa.

Ukázat sportovní podprsenku

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků