Jak se správně starat o boty

Redakce Sportisimo

3.2.2022 • 5 min čtení

Vybrali jste si nové boty a jste z nich nadšení? Výborně. Tak to asi budete chtít vědět, jak se o ně dobře postarat, aby vám dělaly radost co nejdéle. Pojďme se podívat na pár základních tipů, jak boty udržovat. 

V článku najdete několik rad a doporučení, které poslouží jako návod k užívání a ošetření obuvi. Dodržování těchto zásad vám pomůže, abyste s nimi ušlapali stovky spokojených kilometrů:

  • Při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv převážně používána.
  • Pro pohodlí chůze vyberte správnou velikost a nejlépe vyhovující střihové provedení. Boty po obdržení pečlivě vyzkoušejte. V případě nevyhovující velikosti máte nárok na výměnu nebo vrácení peněz dle podmínek.
  • Obuv správně nazouvejte, často střídejte, používejte způsobem a v prostředí odpovídajícím jejímu účelu. Vyvarujte se rozmáčení usňové obuvi poškozující vzhled povrchové úpravy a deformující tvar obuvi.
  • Správné ošetřování a pečlivá údržba prodlužují životnost obuvi.
  • Téměř každá useň je dobarvována do požadovaného barevného odstínu. Při nadměrném pocení nohou nebo při provlhnutí může dojít k zbarvení ponožek. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň.

Údržba podle druhu obuvi

Jednotlivé druhy bot a jejich materiálů vyžadují odlišný přístup. Pojďme se podívat na nejčastější způsoby ošetření. 

Membrána Gore-Text

Povrch z membrány GORE-TEX® očistěte hadříkem nebo kartáčkem a vlažnou vodou. Nechte přirozeně uschnout při pokojové teplotě. Vyvarujte se přímých zdrojů tepla.

Pokud se původní ochranná vrstva při náročném používání odře nebo smyje, lze vodoodpudivost obuvi GORE-TEX® snadno obnovit pomocí běžně dostupných impregnačních sprejů. Vždy nejdříve zkontrolujte pokyny výrobce na štítku obuvi.

Hladké usně

Povrch obuvi z hladkých usní zbavte nečistot vhodným kartáčkem, měkkým hadříkem, případně vlhkou houbou. Suchou useň lehce nakrémujte a vyleštěte textilem. Používejte zásadně krémy určené na usňovou obuv, téměř univerzální použití mají směsné krémy. Oživení vzhledu usně bez leštění lze docílit samolešticími emulzemi. Hladké i vlasové usně doporučujeme již před prvním použitím impregnovat k docílení vyšší vodoodpudivosti svrchního materiálu.

Vlasové usně

Povrch vlasových usní – velurů a nubuků – jemně kartáčujte bez vydírání vlasu. Znečištění lze rovněž odstranit ošetřením měkkou bílou mazací pryží nebo krepou. K vyčištění obuvi z vlasových usní lze použít také k tomu určených čistících prostředků. K barevnému oživení povrchu slouží speciální barvy na tyto materiály. Vlasová useň se nikdy nekrémuje.

Lakové usně

Povrch lakových usní je choulostivý na mechanické poškození (odření), chemické vlivy, rozmáčení a teploty pod bodem mrazu. Běžné nečistoty a prach odstraňte měkkým hadříkem za sucha nebo mokra. K ošetřování lakové obuvi slouží krémy a čisticí prostředky na lakové usně.

Mazané usně

Obuv zhotovenou z mazaných usní je vhodné ošetřit k tomu určenými mazadly a oleji. Těmi se zahladí úbytek tuků z usně, useň se změkčí, zvláční a naimpregnuje. Ošetření se provádí vždy jen u suché obuvi. Velmi světlé usně obvykle po aplikaci mazadel mírně ztmavnou.


Plasty,koženky, poromery

Povrch obuvi z plastů, koženek a poromerů se snadno čistí vodou a po opláchnutí se vytře měkkým, suchým a čistým hadříkem. Na obuv z těchto materiálů se nesmějí používat běžné krémy ani leštidla.

Pryžová obuv

Gumáky, galoše, přezůvky se rovněž umývají vlažnou vodou a následně se nechají volně oschnout. Vnitřní část se udržuje v dobrém stavu pravidelným volným vysoušením potu a střídáním vložek.

Textilní obuv

Čistí se jemným kartáčováním a podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka. Textilní obuv doporučujeme impregnovat a čistit k tomu určenými prostředky. Textilní obuv se nepere.

Další rady

Pamatujte, že do uzavřené, nejlépe usňové obuvi po vyzutí patří napínáky, které udržují tvar a brání deformaci obuvi.

Usňová, textilní ani obuv ze syntetických materiálů s konfekčním šitím není vodotěsná! Promáčená obuv se nesmí sušit v kontaktu ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů. Nejvhodnější je vysoušení vlhké obuvi vyložené papírem při teplotách 30 °C.

Před každým použitím krémů, čisticích a impregnačních prostředků na obuv ověřte, zda je výrobek vhodný na daný druh obuvi. Dodržujte pokyny výrobců těchto prostředků.

Ukázat prostředky pro údržbu obuvi

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků