Vybrali jste si nové boty a jste z nich nadšení? Výborně. Tak to asi budete chtít vědět, jak se o ně dobře postarat, aby vám dělaly radost co nejdéle. Pojďme se podívat na pár základních tipů, jak boty udržovat.
V článku najdete několik rad a doporučení, které poslouží jako návod k užívání a ošetření obuvi. Dodržování těchto zásad vám pomůže, abyste s nimi ušlapali stovky spokojených kilometrů:
- Při výběru pečlivě zvažte účel, k němuž bude obuv převážně používána.
- Pro pohodlí chůze vyberte správnou velikost a nejlépe vyhovující střihové provedení. Boty po obdržení pečlivě vyzkoušejte. V případě nevyhovující velikosti máte nárok na výměnu nebo vrácení peněz dle podmínek.
- Obuv správně nazouvejte, často střídejte, používejte způsobem a v prostředí odpovídajícím jejímu účelu. Vyvarujte se rozmáčení usňové obuvi poškozující vzhled povrchové úpravy a deformující tvar obuvi.
- Správné ošetřování a pečlivá údržba prodlužují životnost obuvi.
- Téměř každá useň je dobarvována do požadovaného barevného odstínu. Při nadměrném pocení nohou nebo při provlhnutí může dojít k zbarvení ponožek. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň.
Údržba podle druhu obuvi
Jednotlivé druhy bot a jejich materiálů vyžadují odlišný přístup. Pojďme se podívat na nejčastější způsoby ošetření.
Membrána Gore-Text
Povrch z membrány GORE-TEX® očistěte hadříkem nebo kartáčkem a vlažnou vodou. Nechte přirozeně uschnout při pokojové teplotě. Vyvarujte se přímých zdrojů tepla.
Pokud se původní ochranná vrstva při náročném používání odře nebo smyje, lze vodoodpudivost obuvi GORE-TEX® snadno obnovit pomocí běžně dostupných impregnačních sprejů. Vždy nejdříve zkontrolujte pokyny výrobce na štítku obuvi.
Hladké usně
Povrch obuvi z hladkých usní zbavte nečistot vhodným kartáčkem, měkkým hadříkem, případně vlhkou houbou. Suchou useň lehce nakrémujte a vyleštěte textilem. Používejte zásadně krémy určené na usňovou obuv, téměř univerzální použití mají směsné krémy. Oživení vzhledu usně bez leštění lze docílit samolešticími emulzemi. Hladké i vlasové usně doporučujeme již před prvním použitím impregnovat k docílení vyšší vodoodpudivosti svrchního materiálu.
Vlasové usně
Povrch vlasových usní – velurů a nubuků – jemně kartáčujte bez vydírání vlasu. Znečištění lze rovněž odstranit ošetřením měkkou bílou mazací pryží nebo krepou. K vyčištění obuvi z vlasových usní lze použít také k tomu určených čistících prostředků. K barevnému oživení povrchu slouží speciální barvy na tyto materiály. Vlasová useň se nikdy nekrémuje.
Lakové usně
Povrch lakových usní je choulostivý na mechanické poškození (odření), chemické vlivy, rozmáčení a teploty pod bodem mrazu. Běžné nečistoty a prach odstraňte měkkým hadříkem za sucha nebo mokra. K ošetřování lakové obuvi slouží krémy a čisticí prostředky na lakové usně.
Mazané usně
Obuv zhotovenou z mazaných usní je vhodné ošetřit k tomu určenými mazadly a oleji. Těmi se zahladí úbytek tuků z usně, useň se změkčí, zvláční a naimpregnuje. Ošetření se provádí vždy jen u suché obuvi. Velmi světlé usně obvykle po aplikaci mazadel mírně ztmavnou.
Plasty, koženky, poromery
Povrch obuvi z plastů, koženek a poromerů se snadno čistí vodou a po opláchnutí se vytře měkkým, suchým a čistým hadříkem. Na obuv z těchto materiálů se nesmějí používat běžné krémy ani leštidla.
Pryžová obuv
Gumáky, galoše, přezůvky se rovněž umývají vlažnou vodou a následně se nechají volně oschnout. Vnitřní část se udržuje v dobrém stavu pravidelným volným vysoušením potu a střídáním vložek.
Textilní obuv
Čistí se jemným kartáčováním a podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka. Textilní obuv doporučujeme impregnovat a čistit k tomu určenými prostředky. Textilní obuv se nepere.
Další rady
Pamatujte, že do uzavřené, nejlépe usňové obuvi po vyzutí patří napínáky, které udržují tvar a brání deformaci obuvi.
Usňová, textilní ani obuv ze syntetických materiálů s konfekčním šitím není vodotěsná! Promáčená obuv se nesmí sušit v kontaktu ani v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů. Nejvhodnější je vysoušení vlhké obuvi vyložené papírem při teplotách 30 °C.
Před každým použitím krémů, čisticích a impregnačních prostředků na obuv ověřte, zda je výrobek vhodný na daný druh obuvi. Dodržujte pokyny výrobců těchto prostředků.
Ukázat prostředky pro údržbu obuvi