Jak vybrat velikost obuvi

Redakce Sportisimo

28.8.2022 • 3 min čtení ▸ 1 min videa

Kus papíru, metr, propiska a stěna. Tahle výbava stačí, abyste si v domácích podmínkách změřili chodidlo a vybrali správnou velikost bot. Pojďme se ale na volbu velikostí podívat trochu podrobněji. 

Výběr správné velikosti je při nákupu obuvi klíčový. Bohužel však neexistuje jednotná velikostní tabulka. Z tohoto důvodu se velikosti u jednotlivých výrobců mohou lišit a je třeba správnému výběru věnovat dostatečnou pozornost. Ne vždy máte možnost si boty vyzkoušet v kamenné prodejně. V následujících několika odstavcích vám poradíme, jak vybrat správnou velikost.

Nákupu obuvi přes internet se nemusíte bát. Vždy můžete nevhodnou velikost do 14 dnů vrátit, nebo vyměnit na jakékoliv prodejně Sportisimo.

Různá označení velikostí

Na internetu, ale také přímo v obchodech, najdete hned několik označení velikostí. Pojďme si je tedy postupně přelouskat.

  • CM (také Mondo Point) - nejjednodušší označení, udává doporučenou délku chodidla pro danou botu (v centimetrech), Mondo Point se začal používat hlavně u lyžařských bot.
  • EU (FR) - nejčastější označení v Evropě, vychází z francouzského stehu o délce 6,66 mm.
  • US/UK - označení vycházející z imperiálních jednotek (palce), mírně se od sebe liší podle způsobu měření bot.
  • JPN - označení pro japonský trh, ekvivalent k měření v centimetrech.

Výběr správné velikosti

Jak jsme již zmínili, zejména u výběru přes e-shop je měření a výběr správné velikosti zásadní. Proto u jednotlivých produktů uvádíme přepočty do jednotlivých jednotek velikostí. Ty se mezi výrobci mohou lišit a neexistuje jednotná velikostní tabulka.

Vhodný rozměr u hotové boty se může v závislosti na konstrukci, výrobním procesu a materiálovém složení mírně lišit. Jako nápověda vám může pomoci rozměr v centimetrech, který u bot udává orientační doporučenou délku chodidla nebo stélky (vložky) pro danou velikost. Zda se jedná o délku chodidla či stélky, by mělo být uvedeno v popisu produktu.

Měření chodidla

Ke zjištění délky chodidla vám v domácích podmínkách bude stačit stěna a kus papíru (případně dobře poslouží papírová krabice od bot), pravítko či metr a obyčejná propiska. Podívejte se na video, je to jednoduché.

  • Zkontrolujte, zda máte na sobě stejné ponožky, jaké budete obvykle nosit.
  • V těchto ponožkách si stoupněte na list papíru a přiložte vnější stranu chodidla ke stěně nebo umístěte chodidlo do krabice a patu pevně přitiskněte k zadní stěně.
  • Pak perem a pravítkem načrtněte čáru těsně před nejdelším prstem.
  • Změřte vzdálenost od stěny nebo strany krabice a čárou, kterou jste právě nakreslili.
  • Vyberte odpovídající velikost bot v obchodě.

TIP: Pokud vybíráte boty od výrobce, u kterého již máte vyzkoušenou padnoucí velikost, zpravidla by vám měla sedět i u dalších modelů dané značky.  

Líbil se článek?

Redakce Sportisimo

Články vycházející ze spolupráce zkušených autorů, produktových specialistů, nákupčích a dalších odborníků