Výlety s tajenkou: Za princeznou do Strádovského pekla

Lucie Nachtigallová

1.2.2022 • 5 min čtení

Máte děti a v jednom kuse řešíte, kam na výlet? Dobře, že jste tady… Naše příběhové Výlety s tajenkou vám ukážou krásná místa po celé ČR. Doporučujeme vyrazit o víkendu, abyste si trasu konkrétního výletu i všechny výhledy užili a nemuseli jste spěchat. Byla by to škoda, zajímavá místa na vás čekají v Česku i na Moravě.  

Každý měsíc zveřejňujeme jeden výlet. Za rok a něco společně navštívíme všech 14 krajů, kde vás i vaše děti čekají historické památky, ale i jiná zajímavá místa. Každý výlet má svůj příběh a mapu, kterou si snadno vytisknete.

Cesta ke zřícenině Strádov je pohádkově krásná. Čekají vás výhledy na lesy a skály kolem řeky Chrudimky a spoustu zajímavostí. Poznejte s dětmi krásné místo v Pardubickém kraji.

Vytisknout mapu a instrukce

Legenda pro rodiče a popis trasy

Milí cestovatelé,
romantické údolí Chrudimky se nachází v severní části Železných Hor, asi 9 km od Chrudimi a 4 km od Nasavrk. Řeka na úseku asi 3 km vytvořila nádherné údolí vymodelované v žulách. Budete se tady cítit jako v dobrodružném filmu, a navíc zde pravděpodobně nikoho nepotkáte. Leda nějakého zapomenutého čerta, který se schovává ve starém mlýně. Krásný výlet pro všechny, kdo milují divokou nezničenou přírodu, řeku. Bonus? Trasa je okružní, a ne moc dlouhá. Projdete ji za necelé dvě hodiny, takže pak ještě můžete zajet do nedalekého skanzenu. Cestu k němu najdete na konci výletu. A rada na závěr – teplé oblečení (nejlíp ze Sportisima) a svačinu s sebou! :)

Dopis dětem

Ahoj kluci a holky,
dnešní cesta za hádankou povede krásným kaňonem mezi skalami. Dovede vás až ke staré a prokleté zřícenině, kde jedna zlobivá princezna vymýšlela pro nápadníky těžké úkoly. Stejně jako u našich ostatních výletů jste také k dnešnímu dostali originální mapu s vyznačenou trasou. Pokud půjdete správnou cestou, budete se pozorně rozhlížet, číst texty a poslouchat, co říkají rodiče, jistě splníte všechny úkoly.

Praktické informace

Délka trasy: 7 km

Obtížnost: Středně těžká cesta po přírodním chodníčku podél řeky s jedním stoupáním k hradu. Výlet není možné jet s kočárkem ani na kole. Pejskům se líbit bude moc.

Parkování: Kdekoli v obci Libáň. Ideálně u památníku Zdeňka Fibicha na pidináměstíčku.

Možnost občerstvení: Na žádné občerstvení jsme cestou nenarazili ☹, takže svačinu s sebou.

Tajenka

Toto jsou dnešní hádanky

Copak to na nás kouká z tajenky? Něco, o čem jsme se před chvilkou bavili v pověsti. Kdo by nějaké chtěl? Nám by se jich pár hodilo. Moc. ☺

Ovocným sadem nyní přicházíme k hlavní silnici. Stále nás vede zelená značka. Už jsme opravdu jen kousek od cíle. Opatrně přejdeme a vyrazíme k autu. Je na moment vás ještě zarazíme. Pořádně se podívejte doleva přes ploty. Uvidíte ne zcela obvyklé zvířátko. Kdosi zde chová pštrosy.

Pštros je největší žijící pták a zároveň nejrychlejší pozemní pták. Může dosáhnout rychlosti až 70 km/h (když uniká před predátorem) nebo běžet rychlostí 50 km/h po dobu jedné hodiny, což z něj dělá nejrychlejší dvounohé zvíře na světě. Je nelétavý. Pštrosi jsou vysocí 1,8 až 2,75 m a váží 63–130 kg.

Kdo by chtěl pštrosa chovat? A kdo by chtěl k snídani pštrosí vajíčko? Kolik myslíte, že byste jich snědli? To by bylo prima, že? Doufáme, že byl prima i tento výlet. Děkujeme za pozornost a těšíme se s vámi zase na nějakém našem výletu s tajenkou na shledanou! Dobře dojeďte. ☺

Tip na závěr! Nasavrky a keltský skanzen
Východiskem do nejzajímavějších přírodních partií údolí Chrudimky jsou Nasavrky. V turistických prospektech je obec uváděna jako centrum Železných hor. V budově bývalé včelařské školy na náměstí sídlí Správa Chráněné krajinné oblasti Železné hory. Ze zajímavostí stojí za zmínku renesanční zámek a původně gotický, později barokně upravený kostel sv. Jiljí a hlavně keltský skanzen Země Keltů. Najdete ho na jižním okraji Nasavrk u silnice do Kameniček. Skanzen je rekonstrukcí keltského „města“ z mladší doby železné. 

Všechny velké stavby (zejména o obytné domy) jsou postaveny podle archeologických nálezů. Stejně jako opevnění a klešťovitá brána. V archeoskanzenu probíhají oslavy keltských svátků, workshopy, programy pro předem objednané skupiny a další aktivity.

Podrobněji se vše dozvíte na webových stránkách skanzenu.

Těšíte se na výlet? Tak vytisknout mapu a instrukce a jde se na to! :) 

Vytisknout mapu a instrukce

Líbil se článek?

Lucie Nachtigallová

Autorka Výletů s tajenkou a facebookového profilu Deník fejsbukové matky