A o kousek dále už uvidíte vodopád. Dokonalý tvar dává vodopádu uměle vyhloubená strouha, která do něj přivádí vodu z Dolanského rybníka. Po jeho pravé straně si určitě ještě prohlédněte malou - do skály vyhloubenou jeskyni, která může za deště posloužit také jako dočasný úkryt. A stavte se i na hrázi rybníka, kde vám při troše štěstí bude dělat společnost nádherná labuť. Kolikpak už jste jich dnes viděli?

 

Pokud půjdete po pěšince nad vodopádem, narazíte za pár desítek metrů na mostek přes Bobří potok vytékající z Dolanského rybníka, kde byly instalovány dvě sochy, panny a vodníka neboli hastrmana. Ty jsou, co? Opět nás vrací k filmovému Hastrmanovi…

 

Ale pozor – musíme se vrátit zpátky k Dolanskému rybníku a pokračovat po červené značce. Představy o vodníkovi jsou u Slovanů v základě podobné. Mívá podobu malého mužíka, dospělého muže či starce. Často mívá zelené vlasy i vousy. U Západoslovanů a Slovinců bývá pěkně oblečený, nejčastěji v zelené či červené, takovou barvu mívá i kouzelný prut či metla, kterým ovládá vodu.

 

Může se měnit v člověka, v tom případě jej však lze identifikovat podle vody kapající ze šosu. Mění se také v různá zvířata, například rybu, koně či žábu, ale také v neživé předměty. Obývá vodní hlubiny, obzvláště v blízkosti mlýnů, kde má svůj dům či křišťálový palác. Je aktivní především v noci, kdy na hladině tleská, hází sebou jako ryba nebo si na mlýnském kole rozčesává vlasy.

 

Ve vodě je velmi mocný, zatímco na suchu zpravidla slabý. Vládne rybám, vodním zvířatům i vodnímu ptactvu. Vodník je buď samotář nebo má ženu a dcery. Jeho nevěstou je buď vodní panna nebo dívka kterou utopil či která byla prokleta svým otcem nebo matkou, ta je většinou lidem více nakloněna než její muž. Když jeho žena rodí, vybírá si kmotry mezi lidmi, které za to odměňuje zlatem. Jeho dcery bývají velice krásné a svádějí lidské muže.

 

Moc krásné vodníky popisoval ve svých knihách spisovatel Václav Čtvrtek. Jak se jmenoval vodník, který se kamarádil s Rumcajsem? Napovíme, že jeho jméno začíná na Č.