Pokračujeme doprava k Rudrovu, Ludrovu nebo též Panskému mlýnu. 

Největší část jednopatrové kamenné stavby tvoří mlýnice, která zabírá přízemí a horní patro. V patře je byt mlynáře a šalanda, kde sedávali mleči. V roce 1773 mlýn vyženil děd Mančinky, postavy z Babičky. Mančinka byla v reálném životě starší kamarádkou malé Barunky Panklové. Dědečkem Mančinky byl Antonín Ludr. Jeho syn je rovněž ztvárněn v Babičce jako dobromyslný pan otec. V roce 1842 prodali Ludrovi mlýn náchodskému panství. V dalších letech byla ke mlýnu přistavena empírová budova, která později sloužila jako mandl. V roce 1950 byl mlýn zdařile rekonstruován, aby odpovídal původnímu stavu a vyprávění Boženy Němcové. 

Vidíte mlýnská kola? A stovky hrnečků na plotě? Který se vám líbí nejvíc?

 

Před mlýnem stojí v aleji barokní socha Panny Marie, kterou sem nechal instalovat mlynář Antonín Luder s manželkou. Uvnitř je expozice – tradiční mlynářovo obydlí v období 19. století. Prohlédneme si lidový nábytek a předměty denní potřeby. V expozici jsou i postavičky veselých vodníků. 

 

Šlapeme údolím dále po červené turistické značce. Napravo v trávě pod velkým dubem je kamenný křížek s letopočtem. Byl už v této době někdo z vás na světě?

Sečtěte druhou a čtvrtou číslici a výsledek zapište.