Ne, s hercem Michaelem Douglasem opravdu nemá nic společného ☺ I když je krásná skoro stejně tak jako jeho manželka Catherine. ☺

Vycházíme ze zahrady a pokračujeme po šipkách směr Kvapilova jezírka. Ta svá jména získala po nejslavnějším chudenickém rodákovi Jaroslavu Kvapilovi, předním českém spisovateli a básníkovi, autorovi libreta nejznámější české opery Rusalka, kterou posléze zhudebnil Antonín Dvořák. Byla dokončena v roce 1900, premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle, roli Rusalky jako první zpívala Růžena Maturová. Nejznámější árie z této opery je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém, nejznámějším sborem pak píseň Květiny bílé po cestě. Velmi známá je též i árie vodníkova Ubohá Rusalko bledá či árie ježibaby Čury, ale k tomu se dnes ještě dostaneme.

Vidíte už jezírka? Jsou roztomilá, že? A pokud hledáte kešky jako naše děti, tak jsou schované za tabulí! ☺

A z tabule se mimo jiné dozvíte i následující: dramatik, básník, překladatel a divadelní režisér Jaroslav Kvapil v roce 1899 vytvořil na objednávku dnes již zapomenutého českého skladatele žijícího na Ukrajině Josefa Jiránka libreto k opeře Rusalka. Podle vlastních slov si již během práce na libretu uvědomoval, že mu pod rukama roste práce, kterou by nerad dal „na nejistou adresu“. Libreto postupně předložil Oskaru Nedbalovi, Josefu Bohuslavu Foersterovi, Karlu Kovařovicovi a Josefu Sukovi. Ti však byli zaneprázdněni jinou prací, a tak libreto odmítli. Teprve když Národní divadlo uveřejnilo informaci, že Dvořák hledá libreto k nové opeře, troufl si Kvapil mnohem staršímu a slavnému skladateli Rusalku nabídnout.

A jak to dopadlo? Báječně! ☺

Zjistěte podle tabule, kdy se poprvé Rusalka hrála a…
Opište třetí číslici z letopočtu.