Na prodejnách si dáváme pauzu jen na Velikonoční pondělí 1. 4. Využít můžete náš e-shop, ten jede celé svátky bez přestávky. 

Nádherná stavba hradu obklopená lesy přímo vyzývá filmové štáby, aby se zde usadily a natáčely jeden historický nebo pohádkový příběh za druhým. První pohádka, která se na hradě Bouzov točila, se jmenovala O medvědu Ondřejovi. Veselý příběh o princezně Blance a myslivci Ondřejovi vznikl již v roce 1959 a krále si v něm zahrál Jaroslav Marvan. Kopretiny pro zámeckou paní napsal Stanislav Rudolf. Jde o autora oblíbených dívčích románů. Trochu komediální a trochu romantický příběh z letních prázdnin o tak trochu praštěných holkách se točil v roce 1981. V režii Vojtěcha Štursy vznikla na Bouzově pohádka Třetí sudička (1986) a hned v roce 1987 oblíbená pohádka o ševcovském tovaryši Jírovi a vysvobozené princezně s názvem O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

 

V hlavních rolích Michaela Kuklová a Jan Potměšil. Rok 1990 byl plný filmování! Odehrávala se zde pohádka O Janovi a jeho podivuhodném příteli na motivy H. CH. Andersena a nestárnoucí televizní hit Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek. Italští tvůrci si vybrali Bouzov pro pohádkový příběh o princezně Fantaghiro, který má několik pokračování. Další české pohádky, která zde vznikly, se jmenují Rumplcimprcampr, Království potokůDvanáct měsíčků.

 

Určitě alespoň jednu znáte. Nebo víc? Nebo všechny? Kterou máte nejraději? My Jasněnku…

 

Cestou dolů na náměstí si ještě povíme, co se o Bouzovu také říká.

  • Podle pověsti se na hradě Bouzově narodil král Jiří z Poděbrad. Pravdou je, že zde jeho otec Viktorín skutečně sídlil, takže je to docela dobře možné.
  • Roku 1643 se Švédové pokusili hrad Bouzov dobýt. Nepovedlo se, ale během třicetileté války sloužil hrad jako vězení pro švédské vojáky.
  • Arcivévodu Evžena Habsburského hrad velmi okouzlil. Proto se pustil do jeho náročné rekonstrukce. Trvala patnáct let a stála dvacet milionů zlatých, což je – přepočteno na dnešní měnu – několik miliard korun. Kdyby tak ale neučinil, Bouzov by nikdy nevypadal, jak vypadá.
  • Za druhé světové války daroval Hitler hrad Bouzov Himmlerovi. Usídlil se tady přepadový oddíl SS, který 5. května 1945 vypálil obci Javoříčko.
  • O Bouzově se také vypráví, že v jeho podzemí dodnes existuje tajemná chodba vedoucí z hradních sklepení až na hrad u Javoříčka, kde prý dříve stával předchůdce dnešního hradu. Tam se dnes také podíváme. 
  • Záhadologovi Martinu Stejskalovi se podařilo objevit jinou legendu, podle níž jsou tajnou chodbou spojeny hned tři hrady. Kromě Bouzova také Úsov a Mírov. Legenda je pikantní zvláště v případě posledně jmenované pevnosti, protože dnes slouží jako nejtvrdší věznice.

 

Do Javoříčka zamíříme za chvíli. Teď musíme najít dole pod hradem budovu radnice. Pokud scházíte z hradu, uvidíte ji na náměstí nalevo. Máte? Tak najděte znak.

4. Co má obec ve znaku?