Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

Vchod do jeskyní je vzdálený asi 400 metrů chůze. Trošičku kopeček, ale to zvládnete. Můžete počítat schody a poznávat stromy. Kdo vidí cedulku o vrápenci? To je takový netopýrek. Můžeme vám slíbit, že pokud sejdete do jeskyní, určitě ho uvidíte. 

 

Vrápenec malý byl ještě v roce 1980 považován za hojný druh. Dnes se v České republice řadí ke kriticky ohroženým a ani za hranicemi se mu příliš nedaří. Váží 3 až 9 gramů, přičemž rozpětí jeho křídel dosahuje až 254 mm. Honosí se šedobílou srstí, která je na bříšku o něco světlejší. Na nose má nápadný blanitý výrůstek ve tvaru podkovy. Dožít se může až 26 let. Samice se sdružují v letních koloniích, nichž jich bývá asi tak 10 až 150. Samci jsou samotáři. Se samičkami se sbližují až na podzim, kdy nastává doba páření. Mláďata se rodí koncem května.

 

Samice je zpočátku nosí na břiše. Jako zimní útočiště vrápencům dobře poslouží jak malé jeskyně, tak štoly nebo sklepy. (V létě hnízdí i ve větších krasových jeskyních, zvykli si také v méně obvyklých prostorách – na zámcích nebo v kostelích.) K zimnímu spánku se ukládají od října do dubna. Při zimování se zcela balí do létací blány. Spící vrápenci připomínají hrušky. Právě rušení v období zimování – ale i v letních úkrytech – je jedním z důvodů, proč vrápenců stále ubývá. Dalším důvodem může být nevhodný způsob uzavírání vchodů do starých dolů a jeskyní. Vrápencům se daří především na Moravě, ale můžeme na ně rovněž natrefit třeba v Pošumaví.

 

Kdo by chtěl zimu prospat jako vrápenec? Do čeho byste se zabalili? Do spacáku? Zvládli byste spát hlavou dolů?

 

Kdo zná nějakou pohádku či film o netopýrovi? Třeba o netopýřím muži. Jak se řekne netopýr anglicky? A jak se řekne maminka anglicky? 

 

Nyní se dobře rozhlédneme. Měli bychom vidět první naučnou tabuli a značku Naučné stezky Špraněk. Té se budeme držet i poté, co vylezeme z jeskyně. Dovede nás ke zkamenělému zámku a pak zpátky na parkoviště na start výletu.

 

Před vstupem do jeskyní vidíme další naučné tabule.  Najděte tu poslední a zkuste zjistit...

6. Jak se cizím slovem řekne krápníková výzdoba.