Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

Chloubou dolní budovy je oválný reprezentační sál. Součástí jeho malířské výzdoby je dekorativně pojatý letopočet 1701 nebo 1707, který bývá považován za rok dokončení stavby. Pokud chcete, zajděte si na prohlídku a budete si připadat jako v pohádce Čertova nevěsta, která se zde natáčela.  

Vybavit všechny komnaty takového zámku nebyla žádná legrace. Jak dlouho si myslíte, že to trvalo? Řadě majitelů to trvalo dvě stě let!

A jak vybavujete byteček a domeček vy? Ikea?

U nás to ani jinak nejde – tři děti a pes – to je velká demoliční četa! Na žádné „crcání“ není čas!

 

Se zámkem se vyfoťte a fotku nasdílejte na Instagramu pod #sportisimovylety – máte šanci na krásnou výhru!

 

Současné podoby nabyl zámek až v prvních dvou desetiletích minulého století. Autorství původního návrhu stavby bývá přisuzováno několika stavitelům. Někteří uvádějí Domenica Martinelliho, jiní Jana Bernarda Fischera z Erlachu, Mořice Grimma či Baltazara Fontanu.

 

Obě budovy obejděte a pořádně si je prohlédněte. Je to opravdová nádhera! A ty kytičky kolem! Poznáte nějaké? Trochu nám to tady připomíná zámek ve Veltrusích. 

Znáte nějakou pohádku, ve které jsou květinky nebo léčivé bylinky důležité? 

O jednu květinu se píchla známá princezna, která usnula, ve filmu o Saxaně se zase pilo babské ucho, v Panně a netvorovi se kradla růže a Bohdanka musela z jedné bylinky ušít sedmero košil pro své zakleté bratry. Z jaké rostliny je šila? Pálily ji ruce…

 

Znáte všechny tyto pohádky? A vymyslíte ještě další příklady? Jste moc šikovné děti… a také rodiče, protože teď jistě také přemýšlí. My máme v záloze ještě dalších 5 „květinových“ pohádek!

Tak nám napište, zda jste jich vy vymysleli více

Význam zámku Buchlovice značně stoupl kolem roku 1900 za vlády hraběte Leopolda Berchtolda. Elegantní a šarmantní majitel působil v rakousko-uherských službách jako diplomat na velvyslanectvích v Londýně, Paříži a Petrohradě. V roce 1908 se na zámku Buchlovice konala pod jeho záštitou schůzka ruského a rakousko-uherského ministra zahraničních věcí, která vedla k politickému rozdělení sfér vlivu na Balkáně a následné anexi Bosny a Hercegoviny rakouskou armádou. Díky svým schopnostem byl Berchtold v roce 1912 jmenován předposledním rakouským ministrem zahraničních věcí. Z buchlovického zámku bylo poté vytvořeno reprezentativní sídlo, v jehož zdech přední politikové té doby rozhodovali o osudech Evropy. Právě z tohoto období pochází také současná podoba zámku i luxusně zařízené interiéry.

 

Výsledek buchlovického jednání se tenkrát dostavil již po několika dnech. Došlo k obsazení území Bosny a Hercegoviny Rakouskem-Uherskem. Byl to počátek řetězce osudných událostí, které vyvrcholily vypuknutím první světové války v létě 1914. 


V kterém roce skončila 1. světová válka? Doplň slovy dvojčíslí, jež je za 19…