Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

My si koupili jen vstup na nádvoří, ale můžete si zaplatit i prohlídku celého areálu. Uvidíte gotické, renesanční a barokní místnosti představující životní styl majitelů hradu od 14. do 19. století. 

Co vás nadchne? Například rozsáhlá kolekce středověkých deskových maleb, pozoruhodná barokní rodová galerie, zbrojnice, knihovna a přírodovědné sbírky cestovatelů a přírodovědců Leopolda a Bedřicha Berchtoldových. Nebo to bude tajuplná egyptská mumie? Jsou jí dva tisíce let a z Alexandrie ji v roce 1828 přivezl Josef Wratislav z Mitrovic jako svatební dar sestře. Před lety psychotronici zkonstatovali, že vyzařuje negativní energii. Říká se, že její duše asi na chladném hradě nenachází klid. To jsou věci!

 

Právě v místnosti s mumií se zjevuje buchlovská černá paní Hildegarda. Podle pověstí zvěstuje neštěstí a pohromy. V noci prý vychází z temného výklenku u mumie a vylétá z věže oknem. 

Vidíte všude v areálu odpadkové koše s obrázkem? Co je to za kytičku? My myslíme, že lilie. Lilii mají ve znaku také skauti.

 

Modrofialová barva v jejich znaku vyjadřuje barvu planety země a lano obtáčející lilii ukazuje spojení všech skautů světa při řešení problémů naší planety. Ve spodní části jakoby vyrůstal z plamenů (oheň je symbol víry a lásky k lidem – známe z pověsti o Prométheovi).

Kdo z vás je nebo byl skaut? My je máme moc rádi, také proto, že jsme vyrostli na knihách od Jaroslava Foglara. Znáte nějaké jeho knížky? 

 

Podívejte se na kamenný erb nad bránou. Vidíte páva? Znak rodu Petřvaldů?

Víte, která země si zvolila páva jako národního ptáka? Poradíme, že jí protékají třeba řeky Indus a Ganga. Představte si, že jeden samec páva má obvykle 5–6 samic a ozývá se pronikavým křikem. Pávi jsou dobří letci, i když nevydrží letět dlouho. Největší horko přečkávají v úkrytech, večer se rádi popelí nebo chodí k napajedlům. Na noc vylétají do korun stromů, kde často společně nocují. Jako okrasní ptáci jsou chováni více než 3000 let. Dožívají se až 15 roků. 

Tak ale teď už vážně k tématu!

 

Račte dále! Nebo také: Dále od hradu, dále, ať vás nestihne neštěstí nenadálé! Víte, proč se to říká? Aby vám na hlavu nespadnul bobek!

Záchod, toaleta či klozet slouží lidem odnepaměti. První zmínky o záchodech se objevily kolem 5. století před naším letopočtem. Nešlo už o pouhé díry v zemi, ale o promyšlenou kanalizaci. Princip vodních záchodů byl zdokonalen ve starém Řecku a Římě, kde byly toalety součástí lázní.

Ve středověku se vrátil suchý záchod. Pro hradní existuje přesnější označení prevét. Šlo většinou o kadibudku „přilepenou“ na stěnách věží. Co se do takového záchodu pustilo, padalo přímo pod hradby. 

 

Hrady a třeba i Buchlov na tom byly v té době s vodou docela dobře. Měly vyřešené jak zásobování, tak odvod odpadních vod. Takže bez problémů ustály i několikaměsíční vojenské obléhání. Na poměrně malém prostoru bylo zachování zdrojů pitné vody a odstraňování výkalů nejen životní nutností, ale i součástí vojenské strategie. V případě obležení bývala hovínka lidí i zvířat shromažďována v bečkách a praky metána v šiky nepřátel. Právě z tohoto důvodu se na hradech volalo: Dále od hradu, dále, ať vás nestihne neštěstí nenadálé! 

 

Tak raději rychle do hradu – ať už jste v bezpečí na nádvoří! A zde se nezapomeňte vyfotit a fotku nasdílet

Nejstarší část hradu tvořily obranné věže s obytným palácem a kaplí. Kaple byla vystavěna v 80. letech 13. století pražskou kamenickou hutí po vzoru St. Chapelle - královského hradu v Paříži. I když byl hrad v trvalém majetku krále až do 16. století, byl často dáván do zástavy šlechtickým rodům. Na konci 15. století jej vlastnili páni z Cimburka, za kterých byl vystavěn v pozdně gotickém slohu reprezentační rytířský sál. Od 16. do 18. století se v jeho vlastnictví vystřídaly moravské rody pánů se Žerotína, ze Zástřizl a Petřvaldu. Na Buchlově probíhaly stavební úpravy ještě v duchu renesance a baroka. Avšak již v roce 1701 byl dostavěn zámek v Buchlovicích, do kterého se majitelé přestěhovali natrvalo až v roce 1751. Posledními držiteli Buchlova se stala v roce 1800 hrabata Berchtoldové z Uherčic. Zásluhou dvou nevlastních bratrů, osvícenců, dr. Leopolda I. Berchtolda a dr. Bedřicha Berchtolda vzniklo v prostorách hradu rodinné muzeum, které bylo již v polovině 19. století zpřístupněno veřejnosti.

Jakou barvu má střecha hradní kaple?