Možná budou muset pomoc rodiče. Poradíme, že slovo začíná stejným písmenem, jakým nejčastěji voláte od malička na nejbližšího člena své rodiny.

Doplnili jste do tajenky? Že takové slovo nemá v Čechách co dělat? To byste se divili, kolik takových kamenů u nás najdete. Třeba v okolí Loun, a Slaného. 

 

Mimochodem nejznámějším zástupcem těchto kamenů je slavný anglický Stonehenge. Je to druhá nejslavnější anglická památka hned po londýnském Toweru. Najdete ji asi 13 km na sever od Salisbury v anglickém hrabství Wiltshire. V roce 1986 byla společně s nedalekým Avebury zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Nachází se v centru rozsáhlého komplexu stavebních památek z neolitu i doby bronzové, který zahrnuje stovky pohřebních mohyl. Stonehenge se skládá z kruhového valu s příkopem postaveného kolem roku 3 100 př. Kr. a kruhu obrovských stojících kamenů, který byl postaven v jeho nitru podle odhadů kolem roku 2 500 př. Kr. Také těla nalezená v hrobech pocházejí přibližně z let 3 000 až 2 500 př. Kr., takže se zde pohřbívalo zhruba po dobu 500 let. Stavební úpravy tu ale probíhaly ještě v dalších staletích.

 

Tak až někdy budete v Anglii, tak si třeba vzpomenete, že pár kamínků jste potkali i kdysi dávno v Telči.

 

Pokračujte po červené značce kolem zámeckého parku až k Štěpnickému rybníku. Pokud máte parkoviště za zády, jděte doleva. Než dojdete k hrázi, řekneme si něco o historii města. Nejprve ovšem zkuste najít sluneční hodiny. Vidíte tu kytičku v nich? To je rožmberská růže, tu tady uvidíte všude. Poznáte, kolik je hodin? A také si zapamatujte, kde najdete Panský dům, který je nyní dobře vidět. Je to skvělé místo pro děti a pozveme vás do něj na konci výletu. 

 

Telč byla založena ve 13. století na křižovatce dvou zemských cest. Datum založení města je neznámé, ovšem již z počátku 13. století pochází nejstarší památka města – pozdně románská věž sv. Ducha. Tam vás asi za hodinku pozveme. V roce 1339 přešlo telčské panství z královských rukou na pány z Hradce. Ti přetvořili Telč na středověkou vodní pevnost, chráněnou rybníky, vodními příkopy, hradbami a branami.Renesanční pečeť pak vtiskl Telči Zachariáš z Hradce, nejvýznamnější osobnost její historie. Původní gotický hrad se proměnil v luxusní sídlo s bohatým interiérem a s překrásným arkádovým nádvořím. Povolaní italští umělci pomohli přetvořit gotická stavení v úhledné domy se štíty a podloubím.Za barokním dotvořením stojí zase rod Slavatů a Lichtenštejnů – Kastelkornů. V 17. a 18. století v Telči sídlil jezuitský řád, který svými stavebními zásahy také přispěl k dnešnímu vzhledu města. Historické jádro Telče bylo architektonicky uzavřeno a nová výstavba v 19. století se již realizovala za jeho hranicemi.To je také důvod, proč bylo historické jádro města zapsáno v roce 1992 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Na hrázi rybníka vidíte tři barokní sochy. Jsou na nich sv. Prokop, Václav a Ludmila. Některé z nich mohou být aktuálně také restaurovány. Kdo uvidí divného skřeta u nohou jednoho z nich?

Jedná se zřejmě o sochu třebíčského sochaře Štěpána Pagana z 18. století. Světec je zobrazen se spoutaným ďáblem u nohou. Vidíte ty jeho drápy? A nezdá se vám, že má prsa?

 

Právě zde můžete udělat svou první fotku a nasdílet ji na IG s #sportisimovylety. Kdo ví, třeba vyhrajete nějaký hezký dáreček!

 

Na rybníku si můžete půjčit lodičku – je odsud krásně vidět jejich půjčovna, ale teď ještě ne, čeká vás ještě hodně úkolů!

Projdeme kamennou branou a už vidíme část náměstí. Vy se však podívejte doprava a zkuste najít na oknech hospody Švejka. 

Děti, vy ho ještě asi nebudete znát, ale knížky a filmy o něm patří do knihovny a povědomí asi každého Čecha. Zeptáme se tedy spíše vašich rodičů. Jak se jmenuje autor knihy Osudy dobrého vojáka Švejka?

Než vám rodiče poradí, zkuste najít na vitrážích pejska, který chce sežrat kus šunky.

 

Nyní vstupujeme na nejkrásnější moravské náměstí, ale půjdeme po něm prozatím jen kousek – směrem doprava k zámku. Nebojte, za chvíli se na něj vrátíme a prozkoumáme ho do detailů.

 

Nevíme, jak to bude s opravami zámku – pokud je otevřeno určitě nakoukněte dovnitř. Nad vstupní branou, která je součástí městského opevnění a bezprostředně navazuje na zámek, je kamenný erb. A zde na vás čeká další otázka a také další foto, které si zde můžete udělat.

Najdete předmět na erbu, který potřebují rybáři? Je to taková lodní brzda prazvláštního tvaru.

Brána pochází z roku 1579, kdy byl zámek přestavován. Před původní, níže položenou gotickou branou, býval vodní příkop překlenutý zvedacím mostem.

Pokud je zámek uzavřen, pokračujeme podél něj až ke kostelu sv. Jakuba.

 

Na náměstí Jana Kypty se zastavte a podívejte se nahoru. Na omítce vidíte dvě velké malby. Najděte tu s Janem Amosem Komenským a napište.

Jak se jmenuje předmět, který drží na klíně?