Víte, kdo to byl Jan Amos Komenský? Byl to „učitel národů“, vyprávíme si o něm podrobně na jednom z našich jiných výletů s tajenkou – ve Velehradu. 

Ještě jednou se podívejte na zámek z této strany. Za chvilu ho dobře uvidíte i z druhé strany od vody. Původní gotický hrad nechal v 16. století přestavět Zachariáš z Hradce. Konečnou podobu zámku určil italský stavitel Baldassare Maggi z Arogna. Jedná se o jeden z nejlépe dochovaných renesančních architektonických sídel u nás. Zachovaly se zde původní malby, sgrafita, štuky, dřevořezby, cenný mobiliář a překrásné arkádové nádvoří. Nejmajestátnějším interiérem telčského zámku je Zlatý sál. Ten prostupuje našíř celý trakt nověji vystaveného renesančního severního paláce. Třeba jste měli štěstí, bylo otevřeno a už jste ho i viděli na vlastní oči. 

 

Jsme u kostela sv. Jakuba. Pokud se chcete pokochat výhledem na město, určitě vyjděte na věž kostela. Vstupné je 30 Kč. Cestou nahoru pozor – je to 152 schodů!

 

I zde se můžete vyfotit a fotku nasdílet.  

Nahoře můžete zapíchnout do mapy ČR za vaši rodinu jeden špendlíček do místa, odkud pocházíte. Budete také procházet v těsné blízkosti zvonů – Jakuba a Marie. Bohužel si nemůžete zazvonit. Jaká škoda! Ale odmění vás výhled z ochozů. Právě odtud si uvědomíte, že Telč vypadá, jako loďka, která zlehka a tiše pluje po hladině rybníka. Právě po ochozu kostela se každou noc prochází místní Bílá paní. Občas i jemně zazvoní na zvony…

 

Bílá paní - Perchta z Lichtenštejna se zjevuje na všech hradech a zámcích Pánů pětilisté růže. Podle pověsti v Telči a v Jindřichově Hradci na Zelený čtvrtek chudým vařívala sladkou kaši. Perchta byla vdaná za Jana Lichtenštejna. Historické zprávy vypovídají o manželství plném zármutku a strádání. Když se bílá paní objevila, mívala v ruce vždy rukavičky, pokaždé jiné barvy. Pokud byly rukavičky bílé, znamenalo to štěstí či svatbu. Jakmile ale držela v ruce červené rukavičky, obávali se všichni požáru. Nejhorší byly černé. Ty totiž znamenaly nešťastnou událost nebo smrt.

 

Městský farní kostel s 60 m vysokou věží byl založen současně s městem. Svou dnešní podobu dostal v polovině 15. století. V interiéru kostela jsou cenné gotické fresky a vzácné barokní varhany z roku 1725. 

Nám strašně připomínal kostel sv. Jakuba z Foglarových knížek Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří. Máte rádi Foglarovky? My moc – nejraději knížku Hoši od Bobří řeky.

 

U kostela nyní najděte náhrobní kameny. Zkuste na nich najít písmenko S a pak lebku s kostmi. Znamená to, že v hrobě leží člověk, který zemřel na infekční nemoc, asi tedy na mor. Brrrrr!

Když se podíváte na protilehlý dům, zlatý kříž vám ukazuje směr, kterým se vydat a také vám přinese nové písmenko do doplňovačky.

Opiš druhé slovo z nápisu.

(pokud je ve slově písmeno CH, napište ho do jednoho políčka, ale pozor, může to být chyták)