Na prodejnách si dáváme pauzu jen na Velikonoční pondělí 1. 4. Využít můžete náš e-shop, ten jede celé svátky bez přestávky. 

Po břehu dojdeme až k mostu přes rybník, ten nás dovede zpátky k městu, a pak pokračujeme cestou k náměstí. Ulička vedoucí mezi domečky jako pro trpaslíčky se jmenuje U masných krámů. Matně si vzpomínáme na učivo z gymnázia. Drama Masné krámy napsal Prokop Šedivý. Snad….

Jsou zde veřejné toalety – důležitá informace! 

 

Vylézáme na náměstí hned vedle domu č. 15. Má zelenou omítku. Na fasádě má vzácnou sgrafitovou výzdoba z 2. poloviny 16. století objevenou a obnovenou v roce 1952. Na sgrafitu jsou vyobrazeny scény Ukřižování, biblický Saul a David, Spravedlnost a další, včetně vyobrazení původního vzhledu domu s atikovým patrem a cimbuřím.

 

O kousek dál směrem doleva je budova radnice – nakoukněte, ale pak se vraťte

 Mohutná stavba vznikla spojením dvou gotických domů. První zprávy o radnici pocházejí z roku 1443, zpráva z roku 1449 říká, že radnice nešťastnou náhodou vylétla do povětří. V průběhu 16. století radnice pravděpodobně ještě dvakrát vyhořela. V roce 1574 byla dokončena renesanční přestavba s mimořádně řešeným průčelím. Vedle vstupních vrat je železná míra jednoho sáhu s vyznačením lokte a značka nadmořské výšky města 522,5 m. Na čelní stěně v podloubí je osazena deska připomínající zápis města do seznamu UNESCO v roce 1992. Nyní v ní sídlí informační centrum. Ještě nedávno zde probíhala rekonstrukce, tak snad vše vidíte na svém místě. 

Vidíte ten maličký zelený dome vedle ní? Kdo by v něm chtěl bydlet? Asi nějaký trpaslíček! 

Jak se jmenovala princezna, která bydlela u trpaslíků?