Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

Jdeme kolem překrásných renesančních domečků směrem ke kostelu sv. Ducha. A budeme si vyprávět dál. Víte proč jsou si některá jihočeská a moravská města tak podobná? 

 

Zatímco šlechtic Zachariáš získal po svých předcích moravská panství, zdědil jeho bratr Jáchym panství jihočeská, s rodovým sídlem Jindřichovým Hradcem. Na obou zámcích – telčském a jindřichohradeckém – působili pak během doby stejní architekti a umělci. Obě stavby jsou si tedy blízké jak svou architekturou, tak i výzdobou skvostných interiérů.

Přestavba zámku a další stavební podnikání byly finančně nesmírně náročné. Pomáhaly tehdy bohaté výtěžky z dolů na stříbro. Většinu z nich přinesla Zachariášovi věnem jeho první manželka Kateřina z Valdštejna. Náročná renesanční úprava nejstarší části telčského zámku byla podniknuta právě roku 1553, kdy se s ní oženil. Na portálech, fasádách i v interiérech zámku nacházíme v hojné míře erbovní znaky novomanželů.

Vidíte nějaké? Myslíte, že se pak Kateřina nad svého muže povyšovala? Snad ne, to se přece nedělá… 

 

Na velkém renesančním domě s č. 32 (kde jsme byli mimochodem ubytováni) je deska, která připomíná, že zde jako student gymnázia bydlel v letech 1883–1887 básník a představitel symbolismu s mysticismu Otokar Březina. Víte, jak se jmenoval skutečným jménem? Václav Jebavý. Nikdo se nesměje! I zde se můžete vyfotit a fotku nasdílet. 

Dům má pozdně barokní fasádu, která vznikla kolem roku 1800. Roku 1655 dům koupila vrchnost a zřídila zde kuchyni pro vrchnostenské úředníky. Na zelený čtvrtek se zde, až do zrušení Josefem II. v roce 1782, rozdávala chudině sladká kaše. Kaši zde neměli, ale dali jsme si skvělý smažák a dobře se vyspali. Ráno za okny zvonily zvony, cinkaly flašky s mlékem a voněly čerstvé rohlíky. Také někdo zametal.

 

Už jsme téměř u kostela sv. Ducha, vstupujeme do ulice Palackého. Cestou si prohlížejte nádherné domy, hledejte letopočty a na budově Telčského domu najděte kašpárka. Vidíte ho? 

A vidíte, jak je oranžový domeček trošku useklý?

My si teď ale vyzkoušíme, jak jste dávali pozor. Jak se jmenuje město, které podobně jako Zachariáš přestavoval jeho bratr? A jak se jmenuje vás sourozenec. Které město přestavěl on?

 

Přicházíme ke kostelu sv. Ducha. Pozdně románská věž kostela je nejstarší dochovanou stavební památkou ve městě. Svým prvotním účelem byla věž strážná. Původně románský kostel byl přestavěn koncem 15. století ve slohu gotickém, především presbytář s hvězdicovou klenbou. Sloužil jako kaple městského špitálu. Na konci 18. století byl kostel zrušen, dále sloužil jako skladiště i městské divadlo. Roku 1922 byl prodán Československé církvi evangelické. Z věže není moc hezký výhled, vadí tu sítě, ale kostelík dole je moc hezký. Zajímavé na něm je to, že do něj musíte sejít z patra.

Jednou z nejzajímavějších památek Telče, kterou teď můžete vidět napravo, jsou nedaleko stojící městské hradby. Kdysi zde ozbrojení muži hlídali brány, aby do Telče nevstoupil nepřítel. Každý večer se brány zavíraly a padací most, vedoucí přes příkop, byl zdvižen. Kdokoliv se v noci pokusil hradby zdolat, byl krutě potrestán. Když zrovna česká země byla ve válce, byli k obraně hradeb a bran najímáni dokonce samotní mušketýři. Za třicetileté války Telč hlídalo dvanáct mušketýrů v čele s kaprálem.

V jaké zemi žili mušketýři? A víte, jak se jmenovali ti čtyři nejznámější?

Jak se jmenoval autor knihy Tři mušketýři? Alexander…