Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

Vydáme se po modré turistické značce směrem k roubené chaloupce. Stojíme-li čelem k památníku, jdeme doleva. Za okamžik uvidíme místní rybník. Podle toho poznáme, že jdeme správně. Než k němu dojdeme, řekneme si pár vět o pánovi, kterému je věnován památník, který jsme právě opustili.  

 

Hudební skladatel Zdeněk Fibich (1850–1900) prožil část dětství v libáňské lesovně. Jeho dědeček Josef zde býval lesmistrem ve službách šlechtického rodu Auerspergů. Zdeněk jako devítiletý odešel na studia do Vídně, pak do Prahy. Na Libáni pobýval už jen o prázdninách. V roce 1865 se v Chrudimi konalo první veřejné vystoupení mladého hudebníka. Chlapec se předvedl jako klavírista, skladatel i dirigent. Tehdy se zřejmě rozhodlo o jeho budoucnosti. Odešel na konzervatoř do Lipska, studoval a koncertoval v Paříži, Mannheimu, Praze. Odešel učit hudbu do Vilna v Litvě.

 

Z Fibichova díla je asi nejznámější Poem, který ve světě proslavil houslista Jan Kubelík, známá je také píseň Má dívenka. Českou hudbu Fibich obohatil hlavně melodramaty. Asi si budeme muset něco pustit, protože nás žádná známější melodie nenapadá. A vás? 

 

Nyní už víte, odkud čerpal nadaný skladatel hudební náměty. Možná z pekla, do kterého kráčíme. Nebo z krásné dubové aleje, kterou procházíme. Vyfotíme se s duby a fotku nasdílíme. Zkusíte stromy spočítat? Kolik vám vyšlo? Víte, jak se jmenuje plod dubu? Dubice to není. Najdeme na jednom ze stromů zelenou cedulku. Co se na ní píše? 

 

Modrá značka nás vyvede z jedné obce do druhé. Kráčíme kolem tújí a malého hřiště až k rozcestníku Drahotice a ke křížku. Je na něm zvláštní staročeský nápis. Spojují se v něm slova, chybí mezery, čte se špatně dokonce i nám. A to doma čteme až dvě knížky týdně! Jde zřejmě o část Evagelia podle Matouše. 

 

Máme tady nějakého Matouše? Máťo, co myslíš, že takové evangelium je? Počítačová hra to není. Ba ani exotický koktejl. Je to text pojednávající o životě, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Texty vznikaly desetiletí po Ježíšově smrti. Víte, kdy se narodil Ježíšek? Před kolika lety? To je pěkný chytáček… Možná i pro rodiče.

 

Evangelia se označují jmény podle jejich autorů. Předpokládá se, že byla sepsána v tomto pořadí: Evangelium podle Marka, Matouše, Lukáše a Jana.

Máme tady nějakého Marečka, Honzíka nebo Lukáška? Dobře, dobře, můžou jako první odpovědět na další otázku. Bude se počítat.

Vydělte poslední číslovku v textu číslem sedm a zapište výsledek.