Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

Jak se jmenoval bílý bratr Vinnetoua? A jak se jmenuje váš bratr?

A běhá tady někde nějaký bílý tesák? Náš bílý tesák se jmenuje Argo, je to štěně horáčka a je to strašný, ale strašný lump!

 

Procházíme kolem řeky. Míjíme úly, hned několik úlů. Opatrně, nepřibližovat se, hrozí bodnutí. Ale jinak je tenhle lesní med určitě strašně dobrý. Mňam. 

 

Med je prakticky nenahraditelná látka. V každém úlu se v létě běžně vyskytuje až 100 000 včel. Každý den se vydají sbírat pyl. Ale nejen to. V med přetvářejí šťávu květin. Takovému medu se říká květový. Druhý typ medu, medovicový, sbírají včelky obvykle v lese, a to z listů. Květ nepotřebují. Medovicový a květový med rozeznáme podle barvy. Tmavší je ten lesní. Prý je zdravější, ale není tomu tak. Stačí si uvědomit, jak moc nám ke zdraví pomáhají bylinky. Stejné najdeme na louce a včely také.

 

Procházíme kolem skal. Napravo hučí mezi kameny řeka. Je to nádherné údolí. Nalevo nad námi je krásná obora. Strádovské peklo je totiž součástí Slavické (nebo také Práčovské) obory. Byla založena již před rokem 1770 knížetem Auerspergem, pánem nasavrckého panství, a dodnes slouží k chovu jelení a mufloní zvěře. Kromě tohoto „užitkového aspektu“ je Slavická obora velmi malebná. Vstup do ní je však povolen pouze od června do srpna. Rozprostírá se mezi obcemi Trpišov, Licibořice, Slavice a Práčov.

Kromě zvěře zde narazíte na starobylé dubové aleje, rozsáhlé louky, romantické rybníky, ale hlavně nepřehlednou síť lesních cest, úvozů, spojovacích cestiček a asfaltových silniček. Bez mapy se lehce ztratíte. Rovněž se tu nalézá přírodní památka rybník Boušovka, který je domovem např. čolka horského. Kdo ví, co je čolek? Taková černožlutý obojživelník, co žije ve vodě, vypadá jako ještěrka. Víte, co je to obojživelník? Žije ve vodě i na souši. Znáte ještě nějakého? 


Obora byla založena již ve 2. polovině 18. století na ploše 1183 ha. V současnosti zabírá 680 ha. Soudobým lákadlem jsou pasoucí se koně. Státní hřebčín Kladruby má ve Slavicích středisko chovu kladrubského vraníka. Ubytovává zde hříbata do věku tří let, než je potom pošle do dalších chovů. Tam se musíme jet podívat! Koníky my rádi. Moc!

 

Pomalu se blížíme k tisovému háji. Tis je strašně jedovatá jehličnatá dřevina, jejímž jedem – taxinem – často zabíjela své oběti královna detektivek Agatha Christie. Má takové lákavé červené kuličky… Raději se jich vůbec nedotýkejte. Ani ničeho jiného. Jedovatá je skoro úplně celá rostlina. Kousek za hájem už je rozcestník Strádovské peklo. Najděte naučnou tabuli a obrázek ryby.

Jak se jmenuje ryba?