Otevírací hodiny: Dne 1. 5. jsou naše prodejny otevřené :)

Novorenesanční budova známého železářství U Rotta stojí na místě kamenného románského domu ze 13. století. V podzemí se dochovala románská místnost sklenutá na střední podpěry. Roku 1488 v něm tiskař Jan Pytlík vytiskl první českou bibli. Víte, co je to bible? Kdo ji četl? A kdo ji alespoň jednou držel v ruce? A kdo si myslí, že to druh bonbonku?

 

Dům prošel mnoha přestavbami. Nejvýraznější byla přestavba z počátku 17. století. Tehdy získal renesanční štíty a bohatá sgrafita. V této podobě jej roku 1855 získali Vincenc Josef a Marie Rottovi, kteří do něj přenesli železářství. Výrazné malby na průčelí byly vytvořeny podle kartonů Mikoláše Alše. Mezi okny najdeme alegorie řemesel a zemědělství (kovář, truhlář, sekáč, žnečka, hospodyně, zahradnice). Najdete je? 

Že už vás brní hlava a bolí nožičky? Cože? I ručičky?  Nebojte, už jste skoro v cíli, odbočte do Kaprovy ulice nalevo. Zde je také poslední možnost navštívit kostel sv. Mikuláše. Ale když vás tak vidím, tak nevím nevím...

 

Kaprova ulice spojuje náměstí Franze Kafky s náměstím Jana Palacha. Měří cca 240 m. Ulice je pojmenována po pražském měšťanovi Pavlu Kaprovi z Kaprštejna, který zakoupil dům čp. 49. Ten, ještě před koupí, měl domovní znamení s vyobrazením tří kaprů. Dokážete tento dům najít?

A vidíte už znak metra? Ještě se podívejte aspoň jedním okem do ulice Žatecké – je tam moc krásné divadlo Říše loutek, hrají tam pohádky pro děti. My na těch čertovských byli asi pětkrát. Znáte nějakou pohádku o čertech? Třeba S čerty nejsou žerty? A znáte film Císařův pekař? Zde je poslední otázka dnešního dne.