Na prodejnách si dáváme pauzu jen na Velikonoční pondělí 1. 4. Využít můžete náš e-shop, ten jede celé svátky bez přestávky. 

Žižka přišel do Tábora v době, kdy se začaly vyměřovat ulice a náměstí a kdy vznikaly základy hradeb i domů prvních měšťanů. Tehdy však již měl za sebou první slavné vítězství a pokořit nepřítele se mu podařilo ještě v řadě velkých bitev, takže zůstal až do své smrti (v roce 1424) neporažen. Ačkoli nakonec z Tábora odešel, položil základy organizace života města, a zejména táborských polních vojsk. V době probuzeného národního vědomí na konci 19. století se městská rada rozhodla uctít Žižkovu památku vztyčením jeho sochy na náměstí. Původní bronzový projekt vypracovaný tehdy začínajícím slavným sochařem J. V. Myslbekem se nezdařil. Zanedlouho po svém odhalení v roce 1877 musela být socha kvůli vadě použitého materiálu odstraněna. Později ji nahradila pískovcová socha, kterou roku 1884 zhotovil Josef Strachovský. Na podstavci pomníku jsou vyznačena místa Žižkových vítězných bitev. Nápis na pomníku navrhl velký český historik a výborný znalec husitské epochy František Palacký.

Právě zde s Žižkou můžete udělat svou první fotku a nasdílet ji na IG #sportisimovylety. Kdo ví, třeba vyhrajete nějaký hezký dáreček!

 

Kráčíme ke krásnému gotickému děkanskému chrámu a honosné pozdně gotické budově radnice, v jejíchž prostorách je umístěna expozice Husitského muzea a nachází se zde také vstup do táborského podzemí. Tam se dostaneme za chvilinku. Nejprve si ale prohlédněte krásné cenné měšťanské domy: Škochův dům, domy s č. p. 12, 13, 16, 17, 18, 19, Lichvicovský dům a Ctiborův dům. Pod všemi budeme procházet dlouhými spletitými chodbami už za okamžik. Nám se nejvíce líbil dům s obrázky husitů ve spodní části náměstí, v němž je Budvarka - U Zlatého lva.

Domy krásně zdobené freskami či sgrafity, jako je Stárkův dům, můžeme vidět také v Pražské ulici kousek odsud, kde jsme byli ubytovaní. Kousek pod ním je cukrárna Mocca se skvělou zmrzlinou, ale tu si nechte až na později, teď se držíme na náměstí. 

Stávající měšťanské domy dostaly svou podobu převážně po velkých požárech v letech 1532 a 1559. Jejich jádra i exteriéry jsou u mnohých gotické, především však renesanční. Občas na vás vykoukne baroko, rokoko či empír. Charakteristická je bohatá výzdoba domů freskami, sgrafity a zdobenými štíty. 

A už stojíme u radnice. Všimli jste si, že jsou na její věži neobvyklé zlaté hodiny jen s jednou ručičkou a ciferníkem, kde je místo dvanácti vyznačených všech 24 hodin? To je překvapení! Najděte nyní u vstupu do muzea zlatou informační tabulku a…

2…opište páté slovo.